Dzisiaj jest: 22.4.2019, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Co zrobić by dziecko Cię słuchało - bez krzyków

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 2899

Co zrobić by dziecko Cię słuchało - to pytanie zadaje sobie każdy rodzic.

Co zrobić by dziecko Cię słuchało - bez krzyków
Bez względu czy dziecię ma kilka lat  czy kilkanaście - problem zawsze jest ten sam. Po kilku próbach zwrócenia uwagi dziecka na siebie i prośbach oraz ciężkim dniu - zdarza się - że my rodzice zaczynamy krzyczeć na dzieci. 
Jednak - to z reguły tylko pogarsza sytuację. I albo dziecko zaczyna się równie wrogo odnosić do rodziców - jak rodzice do dzieci. Albo staje się małym przerażonym człowiekiem - który nie jest pewien co za chwilę się zdarzy i jak skończy się cała ta sytuacja. Staje się dzieckiem - które się boi swojego rodzica i u którego nigdy nie będzie szukało wsparcia. Bo ten nie wiadomo jak zareaguje.
 
Więc co zrobić by dziecko Cię słuchało? Bez krzyków i podbramkowych sytuacji w rodzinie? 
Oto kilka sprawdzonych porad

Co zrobić by dziecko Cię słuchało - zdania bez zakazów i negacji

Pierwsza zasada - to niemal trik. Dzieci lepiej słuchają rodziców i wykonują ich polecenia - gdy nie używamy słowa nie. Prędzej biegnące dziecko zareaguje na słowo

-Zwolnij

niż

Nie biegaj.

Nasz mózg działa w ten sposób - że nie rozumie słowa nie. Jeśli Ci powiem  - Nie myśl o zielonym słoniu - pierwsze co zrobisz - to właśnie pomyślisz o słoniu i to zielonym. Dzieciaki mają tak samo. 

Dlatego większą skuteczność mają polecenia i prośby bez negowania. Ponadto są bardziej precyzyjne i dziecko od razu wie czego od niego oczekujesz.
Mówiąc nie biegaj - nie wiadomo czego chcesz. By chodziło? A może skakało na jednej nodze? A może leżało na ziemi, albo turlało sie po trawie? Pole manewru jest szerokie i na pewno dziecko z tego skorzysta. 
Co zrobić by dziecko Cię słuchało - jasne zasady


Czasami dziecko Cię nie słucha - bo Cię nie rozumie. Innym razem - bo z doświadczenia wie - że Twoje zasady są jak z gumy i można je rozciągać na metry czy godziny. Wystarczy Cię umiejętnie podejść. 
Dlatego - jeśli chcesz by dziecko Cię słuchało - bądź konsekwentnym rodzicem. I sam przestrzegaj tego co mówisz. Oraz staraj się tego samego uczyć dzieci. Więc jeśli powiesz - że może oglądać bajki przez pół godziny lub grać na tablecie przez godzinę - od razu ustaw przypomnienie na komórce. Zarówno dla dziecka - jak i siebie. W ten sposób - Twoje słowa będą miały znaczenie, a dziecko będzie dokładnie wiedziało do kiedy może grać. Póki komórka nie zacznie wydawać charakterystycznych dźwięków. Pamiętaj że czas dla dzieci to abstrakcja i czasami po prostu nie wiedzą ile to godzina i kiedy się skończyła. 

 

Co zrobić by dziecko Cię słuchało - chwal, chwal i jeszcze raz chwal

 
Czyli nagradzaj przed czasem. Nawet jeśli zachowanie Twojego dziecka jest dalekie od ideałów - skupiaj się na pozytywach. Chwal za każdą najmniejszą rzecz - którą chciałaś żeby zrobiło - a ono starało się to zrobić. Nie ważne - że efekt taki sobie - ważne że próbowało. W ten sposób dziecko chętnie podejmuje kolejną próbę - aż staje się w danej czynności coraz lepsze. Natomiast wrzaskiem i krytyką po prostu zniechęcasz je do kolejnych prób. W wyniku czego uzyskujesz efekt przeciwny od zamierzonego.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane