Dzisiaj jest: 22.4.2019, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Jak urządzić dom - Zasady feng shui w kuchni

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1461 Autor:

Kuchnia i sypialnia to dwa główne pomieszczenia w domu z punktu widzenia feng shui. Sprawdź jak urządzić kuchnię, by cieszyć się pomyślnością i bogactwem..

Jak urządzić dom - Zasady feng shui w kuchni
Tradycyjnie kuchnia zawsze była najważniejszym pomieszczeniem w domu. W kuchni jest zawsze najcieplej. Kuchnia jest zwykle najlepiej oświetlona. Wszystkie imprezy zwykle kończą się w kuchni. Dlaczego tak bardzo lubimy kuchnię?
Kuchnia uważana była za siedzibę rodzinnego bogactwa. W kuchni przecież przygotowujemy posiłki dla całej rodziny. A jakość i ilość jedzenia jest bardzo ważna. Ilość ważna jest bo stwarza poczucie obfitości. Jakość natomiast ma wpływ na nasze zdrowie. Do dziś uważa się, że lodówka i spiżarnia powinny być dobrze zaopatrzone. Jeśli nie brakuje nam jedzenia, jeśli jemy zdrowo - możemy przypuszczać, że jesteśmy szczęśliwi, a o to przecież chodzi.
Na Dalekim Wschodzie posiadanie w domu dużej ilości jedzenia, pozwalającej podejmować niespodziewanych gości jest kwestią dumy.

 

Zasady feng shui w kuchni

Aby dobrze nam się żyło i miło przebywało w każdym pomieszczeniu warto ustawić meble tak, by były zgodne z zasadami feng shui.
Kuchenka powinna być postawiona w takim miejscu, z którego osoba gotująca będzie mogła z łatwością zauważyć każdego wchodzącego. Wedle feng shui nie jest dobrze gdy przyrządzając potrawy jesteśmy odwróceni do drzwi plecami ponieważ gwałtowne wejście do pomieszczenia drugiej osoby może sprawić, że się przestraszymy. A co się stanie gdy podczas gotowania zostaniemy przestraszeni? Możemy się oparzyć, możemy przez pomyłkę dodać za dużo soli. Feng shui mówi, że przestraszenie kucharza źle wpływa na jakość jedzenia.

W kuchni można mieć lustro, które powinno być umieszczone nad kuchenką lub obok niej. Lustro może służyć jako remedium jeśli nie możemy ustawić kuchenki zgodnie z zasadami feng shui.

Lustro pozwala gotującemu zauważyć wchodzące do pomieszczenia osoby i symbolicznie podwaja ilość jedzenia wychodzącego z kuchni.
Kuchenka nie powinna stać na wprost drzwi wejściowych, drzwi do łazienki ani wejścia do głównej sypialni. W mieszkaniach jednopokojowych nie należy jej ustawiać przodem do łóżka. 

Kuchenka powinna być zawsze czysta. Według zasad feng shui wszystko co nie działa tak jak powinno powoduje irytację i niekorzystne Ch'i (ch'i jest uniwersalną siłą życiową, obecną we wsystkim co żyje). Jeśli coś nie funkcjonuje prawidłowo w kuchni, która jest miejscem rodzinnego bogactwa, wówczas w miejscu pracy również mogą pojawić się problemy.

Wszystkie rury kanalizacyjne, zarówno w kuchni jak i w łazience powinny być ukryte, bo woda oznacza pieniądze i z punktu widzenia feng shui niedobrze jest gdy patrzymy jak odpływają.
Ważne jest także oświetlenie. Kuchnia musi być widna w dzień i w nocy aby wpuścić ch'i, które ma korzystny wpływ na jedzenie i ludzi.


 

Zasady feng shui w jadalni

Jadalnia to miejsce spożywania posiłków. Dzisiaj bardzo często kuchnia jest częścią jadalni, a jadalnia kuchni. W domach i wielometrażowych mieszkaniach lubimy łączyć te dwa pomieszczenia i nie oddzielamy ich ścianami. I to jest bardzo dobre rozwiązanie gdyż wedle feng shui jadalnia powinna znajdować się jak najbliżej kuchni, a jak najdalej od drzwi wejściowych.
Dlaczego to takie ważne? Według feng shui goście, którzy widzą drzwi wejściowe podczas posiłku zaraz po zjedzeniu wychodzą. 

Jadalnia musi sprawiać wrażenie przestronnej, by ludzie wstając i siadając do stołu nie obijali się o siebie, meble czy ściany. A jakie meble do jadalni? Jaki stół? Mebli może być dowolna ilość. Ważne by nie ograniczały przestrzeni. Stół - najlepiej okrągły. Okrągłe stoły uważa się za najbardziej sprzyjające rozmowie. Stoły podłużne, kwadratowe powinny mieć zaokrąglone rogi, by wyeliminować tzw. zatrute strzały. W jadalni można postawić lustra. Będą optycznie powiększać przestrzeń i sprawiać wrażenie, że jest dwa razy więcej jedzenia na stołach, co z kolei stwarza poczucie obfitości i pomyślności. 

Dlaczego tak ważne jest poczucie obfitości i przestrzeni w jadalni? Z punktu widzenia chińczyków jadalnia, która jest ciasna i mało przestronna wpływa na nasze finanse - one też będą ograniczone. W Chinach wielu ludzi woli aby jadalnia stanowiła część pokoju dziennego. W ten sposób uzyskuje się o wiele większe pomieszczenie, a ściany nie ograniczają finansów domowników.

Bez względu na to czy będziemy wierzyć w te chińskie mądrości czy nie, warto znać zasady feng shui. Może któregoś dnia okaże się, że przestawienie kuchenki sprawi, że zupa będzie nam bardziej smakować, a lustro w jadalni przyniesie pomyślność domownikom..

Z kolejnego artykułu dowiecie się jak urządzić sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane