Dzisiaj jest: 22.7.2019, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Chroniczne zmęczenie - sprawdź czy nie jesteś chora!

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1392 Autor:

Chroniczne zmęczenie to nie tylko ciągła ochota na spanie. Jeśli jesteś wiecznie niewyspana, przemęczona, smutna sprawdź czy coś ci nie dolega...

Chroniczne zmęczenie - sprawdź czy nie jesteś chora!
Chroniczne zmęczenie zwykle kojarzy się z przepracowaniem, niewyspaniem jednak jak się okazuje te dwie rzeczy wcale nie muszą iść w parze. Jesteś wiecznie senna, a nie możesz spać, jesteś zmęczona, a wcale nie pracujesz ponad siły, jesteś bez humoru a nikt nie sprawił ci przykrości. Jeśli też tak miewasz to znak, że powinnaś poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.
 

Chroniczne zmęczenie

Ludzie lubią nazywać rzeczy po imieniu. Wydaje nam się, że jeśli zidentyfikujemy problem, ten problem zniknie. Niestety tak nie jest. Chroniczne zmęczenie to zespół objawów, których nie da się tak łatwo zidentyfikować, nazwać, wyleczyć niemal na zawołanie!
Jeśli czujemy się zmęczone i powiemy o tym przyjaciółce co usłyszymy? "Moja droga jesteś przepracowana, zostaw mężowi dzieci, chodź skoczymy na kawę albo do kosmetyczki" - wierzymy w to, że tak jest!
Jeśli nie możemy spać i pożalimy się mamie, babci, co usłyszymy? "Dziecko! Pracujesz za ciężko! Nie możesz zasnąć, ze zmęczenia!" - BZDURA!
W coś takiego można uwierzyć, ale tylko jeden raz jeśli chroniczne zmęczenie trwa długo i nie pomagają rady domorosłych znachorów lepiej udać się do lekarza, zrobić badania i poszukać prawdziwej przyczyny, którą może być choroba.
No tak, ale gdzie i czego szukać?
Podpowiemy dzisiaj jakich może być 5 najczęstszych przyczyn chronicznego zmęczenia.

 

Chroniczne zmęczenie, a stres

Jeśli się czymś mocno denerwujesz w ciągu dnia, w nocy nie możesz spać, więc następnego dnia jesteś zmęczony. To takie błędne koło. Niestety stres jest bardzo częstą przyczyną zmęczenia. Ma to zapewne związek z pracą mózgu. Nasz mózg nie potrafi odpocząć, bo nie możemy się zrelaksować. Łatwo jest powiedzieć - wyeliminuj stres i będzie dobrze. Jednak gdyby to było takie proste nie byłoby stresu. Jeśli sama nie radzisz sobie ze stresem może warto poprosić kogoś o pomoc? Psycholog? Nauczyciel jogi? Znajdź swój sposób na wyładowanie stresu, a powinno ci się poprawić samopoczucie i zniknąć chroniczne zmęczenie. Pamiętaj też o tym, że przewlekły stres może prowadzić do wielu innych problemów i chorób: nadciśnienie, problemy z sercem, depresja.
 

Chroniczne zmęczenie, a depresja


Chroniczne zmęczenie jest związane z depresją równie mocno jak ze stresem. Co ważne - depresji może nie być widać gołym okiem. Osoby, które na nią cierpią są wokół nas i nawet możemy o tym nie wiedzieć. Mało tego - wiele osób na depresję cierpi i nie zdaje sobie z tego sprawy!
Nie możemy jednak jej bagatelizować. Nieleczona depresja to nie tylko problemy z chronicznym zmęczeniem, to problemy w każdej sferze życia poczynając od pracy, na życiu osobistym kończąc.

 

Chroniczne zmęczenie, a problemy z tarczycą

Chroniczne zmęczenie może mieć związek z prawidłową pracą tarczycy. Tarczyca wydziela hormony sterujące ważnymi procesami w organizmie, co z kolei wpływa na pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Jak sprawdzić czy mamy problemy z tarczycą? Po pierwsze należy się zgłosić do lekarza rodzinnego po skierowanie do endokrynologa, który poprowadzi nas dalej. Po zrobieniu usg tarczycy i zbadaniu poziomu hormonów we krwi wszystko będzie jasne. Niestety dzisiaj coraz więcej kobiet ma problemy z tarczycą. Nieleczona latami tarczyca może wyrządzić wiele szkody. Niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto... nie straszymy - tylko ostrzegamy, zbadaj tarczycę! Unormowanie hormonów sprawi, że poczujesz się lepiej. I co ważne - może się okazać, że chroniczne zmęczenie nagle zniknie!
 

Chroniczne zmęczenie, a niewydolność nerek

Chroniczne zmęczenie może mieć również wiele wspólnego z niewydolnością nerek. Nerki mają za zadanie oczyszczać krew z substancji powstających w procesach przemiany materii. Jeśli w naszym organizmie gromadzą się toksyny zakłócają pracę wielu narządów. Nic dziwnego, że odczuwamy zmęczenie. Z niewydolnością nerek idą w parze dodatkowo: drętwienie rąk i nóg, opuchlizna, brak apetytu, nudności, wymioty. Jak sprawdzić czy nie mamy problemu z niewydolnością nerek? Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o podstawowe badania: obecność białka w moczu, oznaczenie poziomu mocznika, kreatyniny oraz oraz sodu i potasu we krwi.
 

Chroniczne zmęczenie, a cukrzyca

Chroniczne zmęczenie może być związane z cukrzycą. Jak to sprawdzić? Na początek zadaj sobie pytanie czy dużo pijesz w ciągu dnia a i tak chce ci się ciągle pić? Czy często oddajesz mocz? Czy ciągle jesteś głodna, jeszcze bardzo dużo, a mimo to chudniesz? Czy krwawią ci dziąsła? Często łapiesz infekcje intymne? Masz problemy ze wzrokiem? Jeśli odpowiedź na te wszystkie pytania jest twierdząca lepiej sprawdź czy przypadkiem nie masz cukrzycy. Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą i lepiej wykryć ją wcześniej!

Teraz kiedy znasz już najczęstsze przyczyny chronicznego zmęczenia przebadaj się! Jeśli wykluczysz wszystko i okaże się, że jesteś zwyczajnie przepracowana może czas pomyśleć o tym, by "zatrudnić" męża do niektórych obowiązków domowych.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane