Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Właściwości błota z Morza Martwego

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2007 Autor:

Morze Martwe jest przyrodniczym cudem. Poznaj właściwości wody i błota z Morza Martwego.

Właściwości błota z Morza Martwego
Morze Martwe uważane jest za jedno z najpiękniejszych i najcudowniejszych miejsc na kuli ziemskiej. Położenie geograficzne tego jeziora oraz niezwykle właściwości zdrowotne sprawiają, iż co roku odwiedza je tysiące turystów.
Morze Martwe przez wieki nazywane było Morzem Cuchnącym, Morzem Diabelskim, Jeziorem Asfaltowym, Morzem Araby i Morzem Słonym. Położone jest w najniższym punkcie Ziemi: na 418 metrach pod poziomem morza. Powierzchnia wody zajmuje 1020 km2, a maksymalna głębokość wynosi 399 m. Morze Martwe jest najbardziej zasolonym zbiornikiem wodnym, wielokrotnie bardziej niż Morze Śródziemne, Pacyfik czy Atlantyk – średnie zasolenie wynosi ok. 28%. Morze Martwe nie jest prawdziwym morzem, a jeziorem bezodpływowym, położonym na pograniczu Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej.

 

Morze Martwe - co warto o nim wiedzieć


Legenda głosi, że na dnie morza leżą ruiny Sodomy i Gomory biblijnych miast zniszczonych przez ogień, co stanowiło karę dla ich bezbożnych mieszkańców, dlatego Morze Martwe nazywane jest również Morzem Sodomy lub Morzem Lota. 
Księga Rodzaju zawiera historię jednego z krewnych Abrahama, któremu wraz z rodziną pozwolono uniknąć zagłady, pod warunkiem, że nie będą oglądać się za siebie. Żona Lota nie mogła oprzeć się pokusie zerknięcia przez ramię i została zamieniona w słup soli. Stoi tak do dziś na południowo - zachodnim krańcu jeziora, pośród licznych solnych kolumn.

W związku z bardzo dużym zasoleniem w morzu poza bakteriami nie ma innych form życia. Wysokie stężenie soli powoduje również, że na powierzchni jeziora bez problemu uniesie się osoba, która nie potrafi pływać. Już w czasach antycznych rzymski cesarz Wespazjan wrzucał do wody jeńców, aby przekonać się na własne oczy o właściwościach tego zjawiska. W starożytności Rzymianie i Żydzi budowali nad Morzem Martwym łaźnie i specjalne umywalnie, w których można było w pełni wykorzystywać wodę i błoto z morza. Według relacji Flawiusza, historyka rzymskiego, dwa tysiące lat temu sam król Herod leczył się i odprężał wśród gorących źródeł, które znajdują się na Morzu Martwym. Podobnie Kleopatra, która zażywała kąpieli w błocie i stosowała specjalne sole i minerały, aby przywrócić sobie młodość. Natomiast Nabatejczycy już w IV wieku p. n. e. wytwarzali z morskiej zawiesiny specjalny środek do balsamowania zwłok i sprzedawali go Egipcjanom.

Dziś błoto i gorące źródła siarkowe, które występują wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób skóry i stawów. Chorzy na astmę i alergie uzyskują tam świetne rezultaty w leczeniu. Dodatkowo, dzięki niskiemu położeniu morza powietrze jest tam bogatsze w tlen i bromki, co korzystnie wpływa na odprężenie i relaksację organizmu. Z Morza Martwego robione są również różnego rodzaju kosmetyki, od kilku lat dostępne również w Polsce.

W wodach Morza Martwego okryto 21 minerałów (m.in. związki magnezu, wapnia, bromu i potasu) z których 12 nie występuje w żadnych innych naturalnych wodach na świecie. Pozytywnie wpływają one na układ nerwowy i reumatyzm, ale przede wszystkim łagodzą objawy łuszczycy, alergii i innych chorób skóry.

Kosmetyki powstałe na bazie soli i minerałów z Morza Martwego zawierają składniki, które świetnie wpływają na nasz organizm:

brom (niszczy zarazki naskórne i sprzyja odnawianiu skóry),
jod (wspomaga działanie tarczycy),
potas (pobudza metabolizm, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego),
magnez (ma działanie antystresowe, korzystnie działa na skórę),
sód i chlor (pobudzają krążenie krwi),
fosfor (bardzo ważny w budowie tkanek kości i zębów),
siarka (reguluje wilgotność skóry).

Sól i błoto powstałe z Morza Martwego, oprócz zastosowania kosmetycznego mają również właściwości terapeutyczne i medyczne. Błotne okłady na ciało nie tylko działają oczyszczająco i antybakteryjnie, ale również pobudzają ciało i krążenie krwi, pomagają zlikwidować bóle reumatyczne, kontuzje mięśni i stawów, różne stany pourazowe. Muł z Morza Martwego działa jak naturalny peeling, oczyszcza, ściąga pory, nawilża i reguluje łojotok. Maseczki błotne do twarzy pomogą zwalczać trądzik młodzieńczy i różowaty. Również w przypadku problemów z cellulitem warto stosować kosmetyki z Morza Martwego.

 

Pochodzenie błota z Morza Martwego


Błoto z Morza Martwego powstaje w strefie przybrzeżnej jeziora na skutek odparowywania wody. Pozyskuje się je właśnie stamtąd i sprzedaje albo w postaci mokrej (naturalnej), albo w postaci błota suchego, dosuszanego na słońcu.
 

Skład błota z Morza Martwego


Tylu składników mineralnych ile zawierają woda i błoto z Morza Martwego nie znajdziecie w innych naturalnych zbiornikach wodnych i w innych naturalnych błotach. Jest ich aż 40, a do najważniejszych należą sole, bromki, dwuwęglany, siarczany i inne związki pierwiastków takich jak: potas, żelazo, wapń, magnez, sód, węgiel, chlor, fluor, jod. Wszystkie te związki znajdują się mieszance błotnej z wody, kaolinu i substancji organicznych. Całość wykazuje bardzo silne działanie terapeutyczne (lecznicze) i kosmetyczne.
 

Lecznicze właściwości błota z Morza Martwego


Już sama zawartość kaolinu sprawia, że błoto idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry ze skłonnościami do łojotoku. Kaolin stabilizuje ją, ale błoto można wykorzystać też w innych celach.

Poleca się je osobom:

- borykającym się z artretyzmem, ponieważ ze względu na zawartość ogromnej ilości minerałów działa ono przeciwzapalnie i łagodząco,

- chorym na łuszczycę w celu ustabilizowania procesów replikacji naskórka, złagodzenia stanów zapalnych, odbudowania skóry oraz wszystkim chorym na łuszczycę stawową, z tych samych powodów, dla których błoto zalecane jest osobom z artretyzmem,

- błoto doskonale łagodzi przebieg egzem i alergii skórnych oraz wszystkich tych dolegliwości, którym towarzyszą wypryski i podrażnienia (wszystkie lub niemal wszystkie postaci trądziku).

 

Kosmetyczne właściwości błota z Morza Martwego


Wymienione wyżej właściwości lecznicze (łagodzące, przeciwzapalne etc.) znajdują również zastosowanie w kosmetyce.

Błoto z Morza Martwego można wykorzystać do zabiegów takich jak:

- oczyszczanie skóry - możliwe jest dzięki zawartości kaolinu, który doskonale wiąże wszelkie zanieczyszczenia i ułatwia ich bezproblemowe usunięcie,

- rewitalizacja skóry - błoto zawiera minerały niezbędne naszej zewnętrznej powłoce, są to minerały doskonale wchłaniane. Dodatkowo zawiera ono minerały przyspieszające przemiany metaboliczne w skórze, dzięki nim skóra szybciej oczyszcza się i regeneruje,

- usuwanie cellulitu i rozstępów - możliwe jest dzięki właściwościom opisanym powyżej tj. oczyszczaniu skóry i tkanek podskórnych, przyspieszeniu krążenia i metabolizmu, dostarczeniu składników odżywczych wspomagających regenerację.

Błoto z Morza Martwego można kupić w dwóch postaciach: mokrej i suchej. I jedno i drugie zachowuje pełnię swoich właściwości.

 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***