Koenzym Q10 jest związkiem chemicznym, który występuje w mitochondrium każdej żywej komórki. Odpowiada on za generowanie energii, a także wykazuje silne działanie przeciwutleniające. Zwalczając wolne rodniki, pozwala opóźnić procesy starzenia się organizmu, a także pomaga zapobiegać powstawaniu wielu chorób.
Koenzym Q10
Ludzki organizm jest w stanie sam wytwarzać koenzym Q10 i generalnie to robi, kiedy jest młody i zdrowy. Wraz z wiekiem ilość produkowanego koenzymu Q10 spada. Przyczyniają się również do tego różnego rodzaju dysfunkcje organizmu, jak niedobór witaminy B6, mutacje genetyczne, przyjmowanie statyn, problemy z sercem i układem krążenia, cukrzyca, choroba Parkinsona.
Koenzym Q10 można uzupełniać dietą. Najbardziej bogate w ten składnik produkty, to podroby, tłuste ryby oraz zboża. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto suplementować ten związek, by opóźnić procesy starzenia się organizmu, a także zapobiec wielu chorobom.
Cukrzyca
Koenzym Q10 zwiększa wrażliwość na insulinę, a tym samym korzystnie wpływa na regulowanie poziomu cukru we krwi. Zaleca się suplementację koenzymu Q10 osobom, które cierpią na cukrzycę. Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że koenzym Q10 przyjmowany regularnie obniża poziom cukru we krwi na czczo.
Dla skóry
Skóra cały czas wystawiona jest na działanie niekorzystnych czynników. Z zewnątrz działa na nią promieniowanie UV, a od wewnątrz stres oksydacyjny. Każdy z tych czynników może powodować uszkodzenie komórek, a przeciwdziałać temu może koenzym Q10.
Nowotwory
Uszkodzone komórki na skutek działania stresu oksydacyjnego mają upośledzone funkcje, przez co mogą być początkiem do powstawania nowotworów. Koenzym Q10 chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, jak również umożliwia im prawidłową produkcję energii w mitochondriach.
Prawidłowy poziom koenzymu Q10 zmniejsza ryzyko powstania zmian nowotworowych, jak również zwiększa szanse na skuteczne ich leczenie. Dowiedziono bowiem w badaniach, że pacjenci onkologiczni mieli niski jego poziom.
Dla przyszłych pokoleń
Wraz z wiekiem spada płodność u kobiet, co ściśle związane jest również z obniżającym się poziomem koenzymu Q10.
Z kolei u mężczyzn płodność obniża się na skutek działania stresu oksydacyjnego, który uszkadza plemniki, zmniejsza ich ilość, obniża jakość nasienia i może powodować niepłodność. Suplementowanie koenzymu Q10 będzie temu przeciwdziałać.
Korzystne działanie koenzymu Q10 odnotowano również w przypadku poprawy funkcjonowania płuc, układu krążenia, mięśni i wielu innych narządów, o opóźnianiu procesów starzenia już nie wspomnę. Jeśli z wiekiem organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować w odpowiedniej ilości, a dieta również nie jest w stanie uzupełnić jego niedoborów, to warto sięgnąć po odpowiednią suplementację.