Cera mieszana charakteryzuje się przetłuszczającą się strefą T, czyli czoło, nos i broda. Do tego jeszcze należy dołożyć przesuszoną skórę na policzkach i mamy już komplet. Cerę mieszaną ma większość kobiet i to w różnym wieku. W słynnej strefie T bardzo widoczne stają się zaskórniki. Jak pielęgnować skórę twarzy, która po części jest sucha, a po części tłusta? Pomożemy Wam to ogarnąć.
Zasady pielęgnacji cery mieszanej
Cera mieszana wymaga kosmetyków o podwójnym działaniu, które z jednej strony nawilżą skórę, ale nie będą potęgowały jej przetłuszczania się. Do mycia twarzy absolutnie nie wolno używać mydła, które ma działanie wysuszające skórę. Warto stosować żel do mycia twarzy dedykowany cerze mieszanej, który będzie ją dobrze oczyszczał.
Na dzień można stosować kremy matujące, natomiast na noc obowiązkowo kremy odżywcze i nawilżające.
Nie musisz unikać peelingów, które oczyszczą nawet suchą skórę na policzkach. W strefie T, która ma tendencję do przetłuszczania się, będą one działały oczyszczająco z nadmiaru sebum, co tylko wyjdzie skórze na plus.
Raz w tygodniu po zastosowaniu peelingu nałóż na twarz maseczkę, która zadziała obkurczająco na rozszerzone pory w strefie T.
Dodatkowo ogranicz spożywanie słodkich i ostrych potraw. Zbyt pikantne potrawy sprawiają, że strefa T zaczyna się bardziej błyszczeć. Z kolei słodycze wzmagają pojawianie się niedoskonałości skóry.
Nie bój się oliwy
Oliwa z oliwek jest zdrowym źródłem witamin, ale również nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E skutecznie opóźnia ona efekty starzenia się skóry. Z powodzeniem sprawdza się ona również w przypadku cery mieszanej. Przygotowana w domu maseczka z oliwy ukoi i zregeneruje przemęczoną skórę. Możesz również dodawać ją do kąpieli.
Domowy peeling dla cery mieszanej
Wiesz już, że mając cerę mieszaną, warto stosować peeling do twarzy. Możesz kupić w drogerii taki dedykowany dla cery mieszanej, a możesz również przygotować go samodzielnie w domu z kilku prostych składników.
Do przyrządzenia domowego peelingu potrzebujesz: 2 łyżek otrąb, 2 łyżek mleka krowiego i pół łyżeczki miodu. Wszystkie te składniki dobrze ze sobą wymieszaj, aby powstała z nich gęsta papka. Nałóż ją na skórę i delikatnie masuj okrężnymi ruchami. Tym peelingiem możesz masować nie tylko skórę twarzy, ale również dekolt i szyję.
Po kilku minutach masażu spłucz skórę letnią wodą i kontynuuj pielęgnację, nakładając odpowiedni krem.
Po takim domowym peelingu poczujesz, że Twoja skóra jest oczyszczona, nawilżona i może swobodnie oddychać. Wykonywany regularnie będzie zmniejszał przetłuszczanie się skóry w strefie T i nawilżał suchą skórę na policzkach.