Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Morsowanie, czyli zimna woda zdrowia doda

Dodano: rok temu Czytane: 1381 Autor:

Zmienia się nasze postrzeganie świata i nasze podejście do własnego zdrowia. Coraz częściej szukamy kontaktu z naturą, która pełna jest zdrowia. Musimy nauczyć się na nowo z niej korzystać.

Morsowanie, czyli zimna woda zdrowia doda
Morsowanie, czyli kąpiel na łonie natury w wodzie o temperaturze blisko 0 stopni Celsjusza, od lat zyskuje na swojej popularności. Na początku na pewno jest strach, bo lodowata woda nie kojarzy nam się dobrze. Do tego dochodzą wątpliwości, czy aby na pewno nasz organizm wytrzyma taki szok termiczny. I w końcu czy odważymy się wykąpać, stojąc w kostiumie kąpielowym przed wodnym zbiornikiem. Warto się przygotować do morsowania, zabrać ze sobą bratnią duszę, bo przecież w kupie raźniej, jak również poznać korzyści takiego hartowania organizmu, ponieważ to najlepsza motywacja.
 

Korzyści z morsowania


Kąpiel w lodowatej wodzie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Po pierwsze i najważniejsze, to idealna forma hartowania organizmu i tym samym wspomagania odporności. Zimna kąpiel skutecznie pobudzi termoregulację, jak również przywróci naturalną równowagę całemu organizmowi.

Morsowanie pobudza współczulny układ nerwowy, przyspiesza przewodnictwo nerwowe, przez co wzrasta napięcie mięśni i następuje skurcz naczyń krwionośnych. To z kolei pobudza trombocyty, czyli płytki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie, rozpad skrzepów, transport serotoniny i adrenaliny.

Zimna kąpiel to również obniżenie temperatury skóry i mięśni, większa lepkość krwi oraz wolniejsza przemiana materii. Docelowo układ krążenia zostaje pobudzony, a to przynosi korzyści w postaci sprawniejszego funkcjonowania całego organizmu.

Dłuższe przebywanie w wodzie o tak niskiej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe. Po krótkim czasie wzrasta temperatura wychłodzonych tkanek, czyli rozszerzają się naczynia krwionośne, co w konsekwencji powoduje zaczerwienienie skóry. Wystawienie niemalże całego ciała na działanie niskich temperatur sprawia, że z każdą chwilą zaczynają coraz bardziej drżeć mięśnie. To sprawia, że organizm musi generować coraz więcej ciepła.

Zimna woda pobudza układ hormonalny, który uwalnia adrenalinę, endorfiny, dopaminę, hormony tarczycy oraz glukagon. Dzięki tym hormonom morsowanie staje się bardzo radosne, wręcz euforyczne, poprawia się samopoczucie. Morsowanie sprawia także, że stajemy się bardziej odporni na stres i generalnie jesteśmy bardziej zadowoleni z życia. Poprawia się sen, jesteśmy bardziej wytrzymali, a skóra staje się gładka i bardziej jędrna.

Morsowanie to nie tylko zdrowie fizyczne, to również zdrowie psychiczne. Wychodząc ze strefy komfortu i zanurzając się w lodowatej wodzie, przełamujemy swoje blokady, co sprawia, że zwiększamy pewność siebie, wzrasta poczucie własnej wartości, jesteśmy bardziej kreatywni.

 

Kto nie powinien morsować?


Zdecydowanie morsowanie odradza się osobom chorym na epilepsję, choroby serca oraz choroby układu krążenia. W każdym wypadku warto skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, by mieć pewność, że kąpiel w zimnej wodzie nie zaszkodzi.
 

Jak przygotować się do morsowania?


Kąpiel w wodzie o tak niskiej temperaturze może być prawdziwym szokiem dla organizmu, zwłaszcza takiego, który jest non stop wygrzewany w ciepłym domu pod ciepłym kocykiem. Wówczas taka aktywność kojarzyć się może jedynie z przeziębieniem, chorobą i szaleństwem. Nic takiego się nie wydarzy, jeśli odpowiednio przygotujemy wcześniej swój organizm.

Zacząć należy od zimnego prysznica, a więc każdego dnia podczas rutynowej kąpieli warto obniżać temperaturę wody. Nic na siłę, po prostu sprawdzać reakcję własnego organizmu. Za każdym razem chłodniejsza woda przyzwyczaja organizm do niższych temperatur. Po pewnym czasie, kiedy pod zimną wodą z prysznica wytrzymamy co najmniej minutę,  kąpiel w naprawdę zimnej wodzie na łonie natury nie będzie już niczym strasznym.

Przed zanurzeniem całego ciała w lodowatej wodzie, należy wykonać rozgrzewkę aerobową, około 15 minut, by rozgrzać organizm. Można również ćwiczyć odpowiednie techniki oddechowe podpatrzone u Wima Hofa.

Naturalne jest to, że w kontakcie z taką zimną wodą może pojawić się ból rąk, nóg lub nawet całego ciała, wszak następuje skurcz mięśni pod wpływem działania bardzo niskich temperatur. Wówczas należy wyrównać oddech, rozluźnić mięśnie, skupić myśli na przyjemnościach. Satysfakcja z morsowania będzie największą nagrodą, jak również motywacją do dalszych lodowatych kąpieli dla lepszego zdrowia i samopoczucia na co dzień.
Źródło: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***