Oko posiada zdolność skupiania światła dzięki rogówce, znajdującej się na przodzie gałki ocznej. Jednak do tego procesu niezbędna jest również soczewka, umiejscowiona tuż za rogówką. Zdrowa, idealna rogówka ma powierzchnię zakrzywioną, jak piłka. Kiedy jednak rogówka z soczewką nie są symetryczne, to pojawia się wada wzroku zwana astygmatyzmem. Zaawansowana postać astygmatyzmu to całkiem spore problemy z widzeniem, ponieważ widziany obraz jest mocno zniekształcony i niewyraźny.
Astygmatyzm mierzony jest w dioptriach. Dopóki ta wada wzroku mieści się w granicy 1 dioptrii, to w zasadzie można, ale nie trzeba jej koniecznie korygować. Powyżej 1 dioptrii wymagana jest korekcja wzroku za pomocą specjalnie dobranych okularów lub też miękkich soczewek kontaktowych.
Astygmatyzm mierzony jest w dioptriach. Dopóki ta wada wzroku mieści się w granicy 1 dioptrii, to w zasadzie można, ale nie trzeba jej koniecznie korygować. Powyżej 1 dioptrii wymagana jest korekcja wzroku za pomocą specjalnie dobranych okularów lub też miękkich soczewek kontaktowych.
Objawy astygmatyzmu
Najczęściej występującym objawem astygmatyzmu jest niewyraźne, rozmyte widzenie oraz widzenie podwójne. W początkowych stadiach choroby, kiedy jej natężenie jest dość niskie i występują zaledwie niewielkie odstępstwa widzenia od normy, wiele osób nie jest nawet w stanie samemu wyłapać tego, że coś złego dzieje się z oczami. Trudno wówczas zidentyfikować te dolegliwości. Wraz z postępem choroby, coraz gorszym widzeniem, pogłębianiem się wady wzroku, warto bez zwłoki udać się na konsultację okulistyczną.
Najtrudniej jest wyłapać początki astygmatyzmu u dzieci, bowiem one same często nie są świadome tego, że ich widzenie jest zaburzone. Aby zapobiegać pogłębianiu się choroby, warto kontrolnie sprawdzać wzrok u dzieci, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Pozostałe objawy astygmatyzmu:
- Rozmywanie się małego druku
- Trudności w czytaniu
- Podwójne widzenie
- Niewyraźne widzenie
- Mrużenie oczu
- Niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z dalszej odległości.
Astygmatyzm – leczenie
Astygmatyzm najczęściej koryguje się dobraniem odpowiednich okularów czy też szkieł kontaktowych. Rzadziej chorzy decydują się na operację. Znaczna część lekarzy okulistów twierdzi, że przy niewielkim astygmatyzmie nie należy podejmować żadnego leczenia.
Soczewki okularów są dobierane tak, aby korygowały asymetrię soczewki i rogówki występującą przy astygmatyzmie. Okulary jak najbardziej spełniają swoje funkcje wtedy, kiedy pacjent patrzy przez nie wprost przed siebie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy kątem oka pacjent widzi podłogę czy ścianę, które wówczas wyglądają tak, jakby były nienaturalnie przechylone. Niektórzy twierdzą, że wrażenie to znika wraz z przyzwyczajeniem się do niego.
Soczewki kontaktowe dla astygmatyków są specjalnie zaprojektowane. Zwykłe soczewki kontaktowe obracają się podczas mrugania. Dla osób cierpiących na astygmatyzm zaprojektowano soczewki zwane torycznymi, które po każdorazowym mrugnięciu powieką powracają do tej samej pozycji. Jest to ważne, ponieważ soczewki muszą korygować nieprawidłową krzywiznę rogówki i zawsze powinny znajdować się w tej samej pozycji, by spełniały swoje funkcje.
Możliwa jest również laserowa korekcja wzroku. W tym sposobie leczenia chirurg wykorzystuje laser do zmiany kształtu rogówki. W ten sposób można ustrzec się przed noszeniem okularów czy soczewek, jednocześnie widząc prawidłowo. Jednak zabiegi laserowej korekcji wzroku są zdecydowanie najrzadziej wybieranymi przez pacjentów metodami leczenia astygmatyzmu.