Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

8 ważnych pytań o mycie zębów

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1622 Autor:

Większość ludzi myje zęby dwa razy dziennie, ale czy to wystarczy, by mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech?

8 ważnych pytań o mycie zębów
Zęby dla wielu z nas stanowią priorytet w codziennej pielęgnacji, ponieważ to dzięki nim uśmiech wygląda pięknie. W dzisiejszych czasach nawet dorosłe osoby mogą nosić aparaty korygujące wady zgryzu czy prostujące zęby. Najlepiej oczywiście jest zadbać o to w młodym wieku, kiedy stałe zęby zaczynają rosnąć, ponieważ wtedy jest to najprostsze i najmniej kosztowne. Niewątpliwie zdrowe, proste, śnieżnobiałe zęby dodają nam urody, pewności siebie, sprawiają, że wzrasta nasza samoocena. Jak zatem prawidłowo o nie dbać? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
 

Jak często myć zęby?


By uniknąć dokarmiania resztkami pokarmów bakterii znajdujących się w jamie ustnej, należy czyścić zęby po każdym posiłku. Są jednak tacy stomatolodzy, którzy twierdzą, że mycie zębów rano i wieczorem wystarczy, o ile zrobi się to naprawdę dokładnie. Myjąc zęby często i w pośpiechu, wcale nie oczyszczamy ich dokładnie i efekt z takich zabiegów jest żaden.
 

Kiedy myć zęby – przed czy po śniadaniu?


Większość stomatologów zgodnie twierdzi, że zęby powinno się myć zawsze po jedzeniu, aby usunąć resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Jeśli będą one tam zalegać, to bardzo szybko staną się pożywką dla bakterii i w tych miejscach momentalnie pojawi się próchnica.

Jest jednak część specjalistów, którzy twierdzą, że zdecydowanie powinno się myć zęby przed śniadaniem. W nocy bowiem w jamie ustnej gromadzą się bakterie, które odżywione śniadaniem przyspieszą powstawanie próchnicy.

Może zatem najlepiej byłoby szczotkować zęby przed śniadaniem, a po śniadaniu czyścić je dodatkowo w celu usunięcia resztek pokarmowych?

 

Nić dentystyczna – czy to konieczność?


W tej kwestii nie ma wątpliwości – nić dentystyczna to absolutna konieczność. Nawet najlepsza i najdroższa szczoteczka do zębów nie dotrze we wszystkie zakamarki, co może uczynić nić dentystyczna. Resztek jedzenia spomiędzy zębów nie usunie ani irygator, ani tym bardziej płyn do płukania jamy ustnej. Może to natomiast zrobić nić dentystyczna. Z reguły zęby dość ściśle do siebie przylegają, a miejsca ich styku są najbardziej narażone na powstawanie próchnicy. Dzięki stosowaniu nici dentystycznej można zyskać w dwójnasób: resztki jedzenia zostaną usunięte, jak również czyszczenie nicią sprawi, że pomiędzy zęby dostanie się powietrze, a to z kolei utrudni rozwój bakterii beztlenowych. Te groźne bakterie odpowiedzialne są za powstawanie chorób przyzębia. Jeśli choć raz przekonasz się do użycia nici dentystycznej, docenisz komfort i świeżość, jakie ona pozostawia w jamie ustnej i już zawsze będziesz ją stosować.
 

Płukanka przed czy po myciu zębów?


Prawidłowa kolejność higieny jamy ustnej powinna być taka: najpierw szczotkowanie, później nitkowanie, na samym końcu płukanie. Jednak niektórzy producenci płynów do płukania jamy ustnej umieszczają na swoich produktach informację, że zastosowanie płynu przed szczotkowaniem zmiękcza osad i ułatwia jego usunięcie.
 

Szczoteczka zwykła czy elektryczna?


Szczoteczki elektryczne mają tę przewagę, że obracają się lub wykonują drgania, dzięki czemu są w stanie znacznie dokładniej wyczyścić zęby i przestrzenie między nimi. Nawet najlepiej wyćwiczona ludzka ręka nie może się z nimi równać. Małe główki szczoteczek elektrycznych są w stanie dotrzeć w miejsca, gdzie zwykła szczoteczka standardowych rozmiarów nie ma szans dotrzeć.

Wśród szczoteczek elektrycznych sporą popularnością cieszą się te, które wydają sygnał dźwiękowy po upływie regulaminowych 3 minut szczotkowania. Warto również pamiętać o tym, by dobrze płukać końcówkę szczoteczki pod bieżącą wodą, by usunąć resztki pasty do zębów oraz gromadzące się tam bakterie. Samą szczoteczkę czy też końcówkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać nie rzadziej, niż co 6 tygodni.

 

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?


Zęby, na których założony jest aparat ortodontyczny, należy myć częściej i jeszcze dokładniej. Bezwzględnie należy je szczotkować po każdym posiłku, nawet po niewielkiej przekąsce. Specjalnie dla osób noszących aparaty wymyślono szczoteczki jednopęczkowe, dzięki którym bez problemu można wyczyścić miejsca wokół klamer.
 

Wykałaczki zamiast szczoteczki?


Wykałaczki mogą być pomocne w sytuacjach, kiedy jadamy na mieście i nie mamy możliwości oczyszczenia zębów z resztek pokarmów po jedzeniu. Nie ma możliwości wyszczotkowania czy użycia nici dentystycznej, dlatego wykałaczki są wówczas jak znalazł. Dzięki nim choćby z grubsza można pozbyć się resztek jedzenia, które utkwiły gdzieś pomiędzy zębami.
 

Jak czyścić protezy, korony i mosty?


Korony należy czyścić dokładnie tak samo, jak prawdziwe zęby. W przypadku mostów należy użyć grubszej nici dentystycznej, aby dokładnie oczyścić przestrzeń pomiędzy mostem a dziąsłem. W przypadku protez zębowych należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę o dwóch główkach, dzięki której można wyczyścić całą protezę i wszelkie jej zakamarki z resztek pokarmów.
Źródło: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***