Dzisiaj jest: 23.4.2019, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Kiedy kaszel jest groźny?

Dodano: rok temu Czytane: 1338 Autor:

Kaszel kojarzony jest zwykle z przeziębieniem. Jednak jak się okazuje kaszel może zwiastować coś poważniejszego np. nowotwór! Sprawdź jakie są przyczyny i objawy kaszlu i jak rozpoznać "ten groźny..

Kiedy kaszel jest groźny?

Kaszel kojarzony jest zwykle z przeziębieniem. Jednak jak się okazuje kaszel może zwiastować coś poważniejszego np. nowotwór! Sprawdź jakie są przyczyny i objawy kaszlu i jak rozpoznać "ten groźny".
 

Kaszel - objawy

 

Kaszel spowodowany jest zwykle przez:

* infekcje wirusowe

* zapalenie oskrzeli

* zapalenie krtani

* alergie

Jeśli kaszel trwa do trzech tygodni, a potem ustaje możemy przypuszczać, że po prostu dopadła nas infekcja, która właśnie się skończyła. Czasami zdarza się tak, że jesteśmy już zdrowi, a kaszel zostaje z nami dłużej. Cóż, czasami bywa, że kaszel zostaje po chorobie jeszcze przez kilka tygodni - o tym czy trzeba się tym przejmować i nie tracić czujności czy to po prostu pozostałość po chorobie zadecyduje lekarz. W żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć kaszlu, który tak długo nas męczy.

Kaszel - rodzaje

kaszel
 

Kaszel ma różne formy. Może być suchy, mokry, przewlekły. Sprawdź jakie są rodzaje kaszlu, może rozpoznasz u siebie podobne objawy.

Kaszel suchy, przewlekły - świadczy o podrażnieniu dróg oddechowych. Może być wynikiem podrażnienia np. przez substancję chemiczną, dym papierosowy, klimatyzację.

Kaszel suchy, męczący tylko nocą - może wskazywać na astmę lub chorobę serca, ustaje gdy siadamy. Takiego kaszlu nie lekceważymy, udajemy się jak najszybciej do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wykluczy niektóre choroby. Ten kaszel może być groźny dla naszego zdrowia lub nawet życia, albo może się okazać, że mamy uczulenie np. na pierze, które znajduje się w poduszce - warto to sprawdzić.

Kaszel suchy, powodujący pieczenie w mostku - bardzo nieprzyjemny kaszel, który zazwyczaj jest spowodowany refluksem czyli cofaniem się treści pokarmowej.

Kaszel suchy, przewlekły u osób z nadciśnieniem tętniczym - ten kaszel może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Przeczytaj ulotkę leku który przyjmujesz, jeśli kaszel jest jednym z objawów to chyba znak, że warto odwiedzić lekarza i poprosić o zmianę leku na inny.

Kaszel mokry, występujący rano - jeśli kaszlowi towarzyszy plwocina to sprawdźmy jej kolor. Zielona lub żółta świadczy o zapaleniu zatok, chorobie płuc lub oskrzeli, biała - może świadczyć o astmie. Nie lekceważmy tego kaszlu!

Kaszel przewlekły - jeśli kaszel utrzymuje się długo, jeśli towarzyszymy mu plwocina nie daj boże krwawa, a do tego duszności, zmęczenie, utrata masy ciała i bóle w klatce piersiowej to mogą być pierwsze symptomy raka płuc. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że to już najwyższy czas na to by rozpocząć leczenie?

Nie warto lekceważyć żadnego z wyżej wymienionych rodzajów kaszlu. Jeśli nie jesteśmy lekarzem nigdy nie możemy być pewni swojej diagnozy. Czasami lepiej dmuchać na zimne niż obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.

Kiedy należy natychmiast wzywać pomoc?

- Jeśli kaszlowi towarzyszą duszności

- Jeśli kaszlącemu sinieją wargi, ręce, twarz

- Jeśli oddech staje się płytki i świszczący

- Jeśli kaszel jest tak silny, że prowadzi do omdlenia lub utraty przytomności

- Jeśli w plwocinie pojawia się krew

- Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni

- Jeśli podczas oddychania słyszymy świst w płucach

Kaszel - sposoby leczenia


Z kaszlem wcale nie tak łatwo sobie poradzić, może być naprawdę dokuczliwy. Niekiedy potrzebne jest długie leczenie farmakologiczne. Absolutnie nie zachęcam do tego by kaszel bagatelizować, ale warto sięgnąć po domowe sposoby
Bardzo dobrze na kaszel pić herbatki ziołowe, można zrobić nalewkę, która złagodzi jego objawy, warto też czasem zrobić sobie napój mleczny popularnie zwany złotym mlekiem, który potrafi złagodzić nawej najsilniejszy kaszel.


złote mleko na kaszel

Źródło: http://niezleziolkoo.blogspot.com
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane