Hiperglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi wzrasta ponad normy.
Glukoza w za dużych ilościach wywołuje niekorzystne zmiany w funkcji wielu narządów. Bądź więc czujna, bo ryzyko stanu przedcukrzycowego wzrasta wraz z wiekiem i rośnie po 40 r.ż. Warto więc regularnie badać poziom cukru we krwi i obserwować siebie, bo nasz organizm będzie wysyłał nam wiele sygnałów.
Hiperglikemia - 7 objawów
Hiperglikemia – wzrost stężenia glukozy we krwi powyżej górnej granicy normy, której prawidłowe stężenie wynosi 3,4-5,5 mmol/l (60-99 mg/dl) [Źródło: Wikipedia]. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi to pierwszy sygnał ostrzegawczy przed cukrzycą. Warto oberwować siebie i zapobiegać chorobie zanim będzie za późno!
Krwawienie dziąseł
Zbyt wysoki poziom cukru we krwi sprawia, że śluzówka jamy ustnej traci odporność na bakterie. Dziąsła stają się spuchnięte, krwawią. Osoby, które mają problem z utrzymaniem poziomu cukru we krwi częściej zapadają na paradontozę.
Większe pragnienie
Większe pragnienie i częsta suchość w ustach to sygnał, by zbadać poziom cukru we krwi. gdy tracimy dużo wody pojawia się groźba odwodnienia i potrzeba wyrównania ilości płynów.
Infekcje grzybicze
Wysokie stężenie cukru we krwi sprzyja zakażeniom intymnym. Cukier to doskonała pożywka dla drożdżaków i bakterii. Bądź czujna i jeśli zauważysz u siebie zbyt częste, nawracające infekcje to może być sygnał, który wysyła ci twój organizm! Nie lekceważ tego!
Problemy ze wzrokiem
Często można je pomylić ze zmęczeniem, niewyspaniem, zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem. Jednak dolegliwości takie jak: zaburzenia ostrości wzroku i suche oko mogą świadczyć o cukrzycy. Cukrzyca w swoim zaawansowanym stadium uszkadza siatkówkę i nerw wzrokowy.
Plamy na skórze
Plamy na skórze bardzo często kojarzone są z alergią. Jednak gdy zauważymy u siebie brązowe plamy pod pachami, na stopach, na szyi czy nawet na narządach płciowych to może być symptomem choroby. Rada: Sprawdź cukier!
Nagminne i częste pocenie się
Zimne poty mogą być wywołane przez wiele czynników, mogą to być problemy hormonalne, może to być początek przekwitania, ale nie zapominajmy, że nie biorą się z niczego. Poty zalewające górną część naszego ciała mogą świadczyć o hiperglikemii. Jeśli do tego twój pot ma zapach gnijącego jabłka - koniecznie i jak najszybciej zgłoś się do lekarza!
Chroniczne zmeczenie
Glukoza jak wiadomo jest najważniejszym źródłem energii. Jednak nadmiar cukru we krwi zmniejsza wrażliwość organizmu na insulinę, która przeprowadza glukozę z krwi do komórek. Ciągłe zmęczenie może być sygnałem, że mamy problem z poziomem cukru.
Jeśli zauważysz u siebie, któreś z wyżej wymienionych objawów nie wpadaj w panikę. Na początek warto sprawdzić co się dzieje z twoim organizmem. Pomoże ci w tym wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na podstawowe badania.