Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Krótkie spojrzenie na możliwe skutki przedłużających się zaleceń izolacyjnych…

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1925 Autor:
Redakcja poleca!

Pojawienie się w końcu 2019 roku i szybkie rozprzestrzenianie na całym świecie wirusa Sars-CoV-2, wywołującym chorobę Covid-19, stało się powodem wprowadzenie przez Światową Organizację Zdrowia specja

Krótkie spojrzenie na możliwe skutki przedłużających się zaleceń izolacyjnych…

Covid-19 Izolacja i kwarantanna

Pojawienie się w końcu 2019 roku i szybkie rozprzestrzenianie na całym świecie wirusa Sars-CoV-2, wywołującym chorobę Covid-19, stało się powodem wprowadzenie przez Światową Organizację Zdrowia specjalnych zaleceń. Celem tego było spowolnienie rozprzestrzeniania tej śmiercionośnej szczególnie dla niektórych grup społecznych infekcji. Do podstawowych zaleceń należało stosowanie środków ochrony i zachowanie dystans społecznego. W obawie przed przeciążeniem systemu ochrony zdrowia w niektórych krajach wprowadzono kwarantannę narodową i czasowe wygaszanie gospodarki w celu ograniczenia kontaktów między ludzkich. To też miało miejsce w Polsce.
Stres..
Ta strategia postępowania przyniosła wymierne korzyści jeżeli chodzi o cel, ale ma katastrofalne skutki ekonomiczne i inne koszty pozamaterialne związane z ludzką psychiką.
Niniejszy artykuł jest próbą zwrócenia uwagi na poczucie osamotnienia w czasie zaleceń o izolacji społecznej. Stres związany z obecną sytuacją gospodarczą i zdrowotną wpływa bowiem na wiele innych odczuć i wynikających z nich zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.
Tematyką skutków pandemii Sars-CoV-2 w ujęciu psychologicznym zajmuje się wiele ośrodków naukowych w Polsce. Warto tu wymienić Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, Katedrę Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, czy też Uniwersytet Jagielloński, Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na lokalnym gruncie również Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Szkoła Główna Handlowa
Wszelkie badania w tematyce wpływu obecnej sytuacji na zdrowie psychiczne Polaków wykazują, iż istnieje potrzeba badań i co za tym idzie opracowania forma wsparcia dla ludzi, którzy szczególnie mocno ucierpieli na skutek obostrzeń już od wielu tygodni obowiązujących w naszym kraju.
Niepewność..
            Stres związany z przebywaniem na kwarantannie wpływa głównie na występowanie lęku i depresji. Ich natężenie jest uzależnione od przynależności do grup szczególnie wrażliwych. Jedną z nich stanowią osoby z występującymi wcześniej zaburzeniami psychicznymi. Konieczne są dalsze pogłębione badania z uwzględnieniem konsekwencji długoterminowych.
            Szczególnie trudną emocją powiązaną z sytuacją epidemii jest uczucie niepewności. Jest ono niekorzystne dla organizmu, ponieważ działający stresor jest zupełnie nowym zjawiskiem. Nie było możliwości przygotowania się do obecnej sytuacji ani też nie znamy obecnie leku pozwalającego na skuteczne zwalczanie wirusa. Nie wiemy również kiedy życie wróci do stanu sprzed pandemii. Wszechobecna niepewność utrudnia planowanie przyszłości i jest zarazem dodatkowym stresorem.  Dotychczasowe badania wskazują na dominację zaburzeń w zakresie codziennego funkcjonowania i występowanie symptomów somatycznych tj. bóle głowy, wyczerpanie, złe samopoczucie, kłopoty ze snem. Istnieje konieczność badania tych czynników i ich wpływu na stan psychiczny Polaków.

Covid-19 Możliwe skutki..

            Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych po epidemii SARS w 2003 r. i po epidemii grypy AH1N1 w 2009 r. wskazują na czterokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia stresu pourazowego u dzieci poddanych kwarantannie w porównaniu do ich rówieśników nie przechodzących kwarantanny. Obserwowano też u dorosłych unikanie zatłoczonych miejsc i publicznych przestrzeni połączone z uczuciem lęku jeszcze długo po zakończeniu pandemii. Co czwarta badana osoba wykazywała zaburzenia funkcjonowania psychicznego, i zarejestrowana wzrost wśród badanych myśli samobójczych, a u osób po przebytej infekcji wzmożoność objawów lekowych.
            Patrząc na amerykańskie badania sprzed lat warto zastanowić się i zbadać jak dalece idące skutki będzie maila ta pandemia dla Polaków. Ilość zakażeń mimo wprowadzenia obostrzeń ciągle jest wysoka. Wzrasta też zjawisko stygmatyzacji pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV2. Już nie mówiąc o ograniczonym dostępie całej populacji do ośrodków medycznych. Osoby z innymi schorzeniami boją się dziś o własne zdrowie i ciągłość leczenia. Wiele osób umiera nie na zakażenie wirusem ale z powodu braku pomocy medycznej. Poziom lęku o własne zdrowie, zdrowie bliskich ciągle więc wzrasta. Istnieje konieczność badania wpływu tego zjawiska na zdrowie psychiczne Polaków i wprowadzenie systemów wspierających.
           
Przeczytaj także: Kilka słów o traumie… czy trudne doświadczenia mogą zmienić postrzeganie świata?
Zdjęcie:Obraz enriquelopezgarre z Pixabay
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***