Dzisiaj jest: 10.12.2023, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

10 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1664 Autor:

Kwiaty mogą być nie tylko ozdobą parapetu, ale również mogą oczyszczać powietrze dla Twojego zdrowia i lepszego samopoczucia.

10 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze
W domu warto mieć takie rośliny, które nie tylko będą ozdobą parapetu, ale również będą skutecznie oczyszczały powietrze ze szkodliwych toksyn. Związki szkodliwe dla zdrowia emitują środki czyszczące, farby, lakiery i wiele, wiele innych. Nie wspominając już o tym, że samo powietrze z zewnątrz jest coraz bardziej zanieczyszczone. Wszystkie rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wytwarzają tlen oraz nawilżają powietrze. Jednak nie wszystkie są równie skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych związków.
 

Rośliny, które najskuteczniej oczyszczają powietrze

Zielistka Sternberga


Zielistka Sternberga

To roślina idealna dla amatorów ze względu na jej niewielkie wymagania. Łatwa w uprawie. Oczyszcza powietrze nie tylko ze szkodliwych substancji, ale również z chorobotwórczych bakterii.

Fikus Benjamina

Fikus Benjamina

To przepiękne drzewko może dorastać nawet do 5 metrów wysokości, choć dostępne są również odmiany mniejsze. Fikus ma to do siebie, że często zrzuca liście, więc należy go stale doglądać, by je usuwać.

Bluszcz irlandzki

Bluszcz

Bluszcz irlandzki jest mało wymagającą rośliną, jeśli chodzi o stanowisko i pielęgnację. Rośnie szybko i gęsto obsypuje się dużymi, klapowatymi liśćmi. Sprawdzi się również na tarasie, werandzie i w ogrodzie.

Paproć bostońska

Paproć bostońska

To roślina niezwykle wytrzymała i odporna na wszelkie niedogodności. Nie bez powodu była to ulubiona roślina królowej angielskiej Wiktorii. Wyróżnia się tym, że pochłania szkodliwy formaldehyd znajdujący się w powietrzu, a przy tym produkuje bardzo duże ilości tlenu, zwiększa wilgotność, a także neutralizuje promieniowanie emitowane przez sprzęty elektroniczne.

Sansewieria

Sansewieria

Często nazywana jest po prostu wężownicą z uwagi na kształt liści. Kolejna „żelazna” roślina, której nie straszne są zaniedbania w pielęgnacji i uprawie. Bez podlewania spokojnie wytrzymuje nawet kilka miesięcy, ponieważ wodę magazynuje w grubych, mięsistych liściach. Oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń.

Anturium Andreego

Anturium Andreego

Anturium odznacza się niebanalnym kwiatem, który długo się utrzymuje zdobiąc parapet. Ta roślina idealnie sprawdzi się w sypialni, gdzie skutecznie będzie oczyszczać powietrze gwarantując tym samym dobry sen. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy chronić dłonie rękawicami, ponieważ sok anturium może wywołać podrażnienie skóry.

Gerbera Jamesona

Gerbera Jamesona

Ta pięknie kwitnąca roślina doniczkowa jest dość wymagająca w uprawie. Kiedyś często kupowana jako kwiat cięty na bukiety, dziś ponownie wraca do łask. Nawilża powietrze i oczyszcza, dlatego warto się nieco potrudzić, by pięknie rosła i zdobiła parapet okienny.

Palma bambusowa

Palma bambusowa

To jedna z najskuteczniej oczyszczających powietrze roślin. Usuwa tlenek węgla i wiele szkodliwych substancji, a przy tym wygląda tak majestatycznie.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Kiedy zakwitnie stanowi piękną ozdobę domu. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy nie podlewać go zbyt często i w nadmiarze. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji lotnych. Polecany szczególnie do sypialni.

Diabelski bluszcz

Diabelski bluszcz

Szerokie zielone liście nakrapiane złocistymi pasmami to niewątpliwa ozdoba domu. Oprócz pięknego wyglądu ten bluszcz doskonale oczyści powietrze z formaldehydu, ksylenu i benzenu.

 
Źródło: Poradnik Ogrodniczy, wikimedia, flickr, pxhere
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***