Kurkuma - źródło cennych składników
Kurkuma to inaczej kłącze ostryżu długiego. W niej można znaleźć kurkuminę – naturalny polifenol o wielu właściwościach prozdrowotnych. Najpowszechniej jest używana w krajach azjatyckich.
Często stosowana jest wtedy, kiedy w organizmie pojawiają się stany zapalne. Jednak z powodzeniem można ją stosować profilaktycznie, kiedy teoretycznie nic nam nie dolega.
W przeprowadzonych badaniach naukowych udowodniono, że kurkumina jest silniejszym środkiem przeciwzapalnym, niż ibuprofen i aspiryna. Przy tym również jest ona naturalna i nie daje efektów ubocznych, dlatego warto korzystać z jej dobroczynnych właściwości.
Stany zapalne w organizmie z czasem prowadzą do wielu poważnych chorób, jak Parkinson, Alzheimer, zespół metaboliczny, alergia, cukrzyca, otyłość, depresja i wiele, wiele innych. Kurkuminę można zatem stosować profilaktycznie, nawet jeśli nic nie boli i nie dolega. Stany zapalne nie od razu dają określone objawy.
Kurkuma a odchudzanie
Kurkuma pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, dlatego regularne jej spożywanie może prowadzić do utraty zbędnych kilogramów.
Wpływa ona korzystnie na metabolizm, wydzielanie żółci i soków trawiennych. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym zapobiega wzdęciom, zaparciom i reguluje pracę jelit. To sprawia, że układ pokarmowy funkcjonuje bez zarzutu, a zatem tłuszcz nie ma prawa się odkładać.
Kurkuma – właściwości
Kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, antynowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe i antymutagenne.
Kurkumina korzystnie wpływa na:
- zmniejszenie stanów zapalnych
- poprawę pracę nerek
- skuteczna w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów
- poprawia wrażliwość na insulinę
- obniża stężenie trójglicerydów i cholesterolu LDL, a podwyższa cholesterol HDL
- zapobiega powstawaniu nowotworów
- redukuje negatywne skutki uboczne chemioterapii
- profilaktyka i leczenie chorób układu krążenia
- wspomaga procesy trawienne.
Co to jest piperyna i jakie ma właściwości medyczne?
Piperyna jest naturalnym alkaloidem, który znajduje się w ziarnach pieprzu. Działa przeciwbakteryjnie, antynowotworowo, przeciwdepresyjnie, wspomaga pracę nerek, reguluje ciśnienie krwi.
Piperyna stymuluje wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu usprawnia pracę układu pokarmowego. Dodatkowo zwiększa wchłanianie witamin i minerałów.
Piperyna zalecana jest osobom odchudzającym się, ponieważ wykazano, że hamuje ona powstawanie nowych komórek tłuszczowych.
Kurkuma i piperyna – dlaczego warto je łączyć?
Prawdą jest, że kurkumina w połączeniu z piperyną działa jeszcze lepiej, ponieważ piperyna zwiększa biodostępność kurkuminy. Takie połączenie jest znacznie bardziej skuteczne w leczeniu stanów zapalnych organizmu.
Piperyna sprawia, że kurkumina jest znacznie lepiej wchłaniana, dzięki czemu organizm lepiej z niej korzysta.
Kurkumę warto łączyć z tłuszczem, w którym jest ona rozpuszczalna. Dobrze jest ją przyjmować razem z posiłkiem białkowym.
Kurkuminę z piperyną można kupić jako suplement diety. Można również spożywać ją w mniej przetworzonej postaci. Dodawaj kurkumę wraz z pieprzem do potraw, które przyrządzasz we własnej kuchni. Kurkuma nada im piękny żółto-złoty kolor, a pieprz wzmocni smak i nada aromat. Możesz również przyrządzić sobie kurkumowego shota albo wytrawny koktajl z dodatkiem zielonych liści.