Dzisiaj jest: 14.8.2022, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Halitoza, czyli problem z nieświeżym oddechem

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 1227 Autor:

Skąd się bierze nieświeży oddech? Czy to tylko problem z nieodpowiednią higieną jamy ustnej?

Halitoza, czyli problem z nieświeżym oddechem
Halitoza to fachowe określenie nieświeżego oddechu, nieprzyjemnego zapachu z ust. Może to wynikać z pewnych związków chemicznych, które znajdują się w wydychanym powietrzu. Z reguły są to lotne związki siarki. Skąd to się bierze? Jaka jest przyczyna nieprzyjemnego oddechu? Czy to może oznaczać jakieś poważniejsze problemy zdrowotne?
 

Halitoza to problem większości populacji


Szacuje się, że co najmniej 60% ludzi na całym świecie ma halitozę, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Z reguły ten nieprzyjemny oddech wyczuwany jest nie tylko przez osobę, która go posiada, ale również przez osoby trzecie. To może powodować prawdziwy dyskomfort w relacjach międzyludzkich.

Halitoza może być efektem procesów gnilnych, które zachodzą w jamie ustnej. Resztki spożytych pokarmów zalegają tam i gnijąc, powodują nieprzyjemny zapach. Wydaje się zatem, że prawidłowa higiena jamy ustnej powinna problem rozwiązać. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

 

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?


Wiele jest przyczyn nieświeżego oddechu. Do najważniejszych należą problemy w obrębie jamy ustnej, czyli: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica, zapalenia dziąseł, nalot bakteryjny na języku, zakażenia jamy ustnej o podłożu bakteryjnym i grzybicznym, zalegające resztki pokarmu.

Choć wyżej wymienione przyczyny nieświeżego oddechu występują najpowszechniej, to jednak są jeszcze inne, które mogą powodować taki stan. Zaliczamy do nich: refluks, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, cukrzyca, mocznica, marskość wątroby, kwasica ketonowa, niewydolność nerek, krzywa przegroda nosowa, gorączka, infekcje dróg oddechowych, Helicobacter pylori, białaczka, menstruacja.

 

Jak pozbyć się nieświeżego zapachu z ust?


Żucie gumy, zajadanie się tic tacami, miętusami czy mentosami to jedynie maskowanie prawdziwej przyczyny, usuwanie skutków. To pomoże jedynie na chwilę, a problem nadal pozostanie. Najważniejsze zatem jest, by znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Zacznijmy od najprostszych zmian, czyli tego, co możemy sami wykluczyć. Regularne szczotkowanie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, a także nici dentystycznej pozwoli wykluczyć tę najbardziej powszechną przyczynę nieświeżego oddechu. Ważne jest również szczotkowanie języka, na którym często powstaje nalot bakteryjny będący również przyczyną brzydkiego zapachu z buzi.

Warto również odwiedzić dentystę, by wyleczyć próchnicę i ubytki zębowe, a także usunąć osad nazębny.

Jeśli nadal występuje nieświeży oddech, należy udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia dalszych badań mogących ustalić jego przyczynę. Być może jest to pierwszy objaw rozpoczynającej się poważniejszej choroby bądź też przewlekłego stanu chorobowego.
Źródło: pxhere
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zostań konsultantką AVON. Zgarnij nawet 45% rabatu i ciesz się najlepszymi kosmetykami! Rejestracja Avonu jest zupełnie niezobowiązująca i gwarantuje Ci niskie ceny oraz dodatkowe bonusy.