Dzisiaj jest: 27.9.2023, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

RECENZJA: Gary Small, Gigi Vorgan „Spod kozetki”

Dodano: rok temu Czytane: 1528 Autor:

Dzisiaj razem z Garym Smallem zapraszam Was na kozetkę. Rozsiądźcie się i posłuchajcie o najciekawszych przypadkach psychiatrycznych w jego karierze.

RECENZJA: Gary Small, Gigi Vorgan „Spod kozetki”
Gary Small jest znanym i cenionym specjalistą z dziedziny psychologii klasycznej i psychoanalizy. W swojej książce „Spod kozetki” opisał 15 najciekawszych przypadków pacjentów, którzy trafili do jego gabinetu na leczenie w ciągu niemalże 30 lat pracy. Pierwszy przypadek miał miejsce w 1979 roku, kiedy Small był jeszcze rezydentem – cichym, skromnym, niepewnym swoich kompetencji. Choć książka „Spod kozetki” to zbiór opowieści o pacjentach i ich problemach, to także opis tego, w jaki sposób Small zmienia się jako specjalista, zdobywa doświadczenie, staje się pewniejszy w diagnozowaniu i leczeniu swoich pacjentów, doświadczony i przy tym nabiera do siebie dystansu.
 

Masz problem? Idź do psychiatry?


Na zachodzie jest to już normą, u nas wciąż nie. Kiedy boli nas kolano, to bez skrępowania idziemy po pomoc do chirurga. Kiedy mamy problem z oczami, to czym prędzej biegniemy do okulisty. Dlaczego mając problem natury psychicznej, wstydzimy się poprosić o pomoc psychiatrę? Dlaczego tak niechętnie korzystamy z pomocy psychoanalityków, psychologów i psychoterapeutów? Jest to wciąż wstydliwy temat, choć to przecież specjalista, jak każdy inny.

Gary Small nie mówi o tym dosłownie, ale nie raz wskazuje na to, że jego pacjenci również wstydzili się tego, że potrzebują jego pomocy. Udawali, że nie ma żadnego problemu. Bagatelizowani swoje dolegliwości. Na szczęście trafili na dobrego specjalistę, który po trafnej diagnozie był w stanie skutecznie im pomóc.

 

Psychoanaliza dla laików


Nie musisz być znawcą psychiatrii, by z przyjemnością przeczytać tę książkę. Gary Small ze spokojem, bez fajerwerków i wyszukanych terminów analizuje poszczególne przypadki swoich pacjentów. Odrobina dobrego humoru, szczypta własnego życia i niebanalny przypadek zaburzeń psychicznych sprawiają, że książkę czyta się, jak najlepszą powieść.

Lektura jest lekka, przyjemna i bardzo wciągająca. Każdy może skorzystać na jej czytaniu, co nieco zagłębiając się w tajniki funkcjonowania ludzkiej psychiki. Takie książki sprawiają, że psychiatra przestaje być demonem, koniecznością, a staje się specjalistą, który może pomóc wyleczyć się z zaburzeń psychicznych, znaleźć ich przyczynę nierzadko zlokalizowaną w wydarzeniach z przeszłości i poprawić komfort życia.

Rozsiądź się wygodnie na kozetce i posłuchaj opowieści Smalla o najciekawszych przypadkach medycznych w jego karierze.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***