Dzisiaj jest: 16.5.2021, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Sabina Spielrein, trudności i kontrowersje

Dodano: miesiąc temu Czytane: 1203 Autor:
Redakcja poleca!

Sabina Spielrein, rosyjska Żydówka, obdarzona pasją i wielką inteligencją, nigdy nie zyskała uznania. Odebrano jej wszystko.

Sabina Spielrein, trudności i kontrowersje
Wyjątkowe kobiety : Sabina Spielrein cz. 2
 
Mąż i praca
W 1912 roku Sabina opuszcza Wiedeń i wychodzi za maż za rosyjskiego lekarza. Przychodzi na świat córka Renata. Rok później mąż z powodu działań wojennych wraca do Rosji gdzie wiąże się z inną kobietą, a Sabina z dzieckiem pozostaje w Europie. Ma kłopoty finansowe, zarabia tłumaczeniem prac Junga na rosyjski, zatrudnia się w klinice chirurgicznej, wykłada na Uniwersytecie i dorabia jako terapeutka. Współpracuje w tym czasie z Jeanem Piagetem zajmując się przy nim problematyką chorób psychicznych u dzieci. Za prekursorkę psychoanalizy w terapii dzieci uznaję się córkę Freuda Annę, gdy tymczasem Sabina dziesięć lat wcześniej opublikowała pierwszą w historii pracę traktującą o tym temacie, a rozwojem noworodka interesowała się na długo przed Anną Freud i Melanią Klein.
 
Powrót do Rosji
W 1923 roku zdecydowała powrócić do Rosji. Podobna pragnęła przeprowadzić psychoanalizę Lenina, ale nie zdążyła przed jego śmiercią. Nie zakończyło to jej przygody z psychiatrią. W Moskwie pracuje jako niezależna terapeutka i wykładowczyni w ufundowanej przez siebie klinice dla dzieci. Ma niemały wpływ na rozwój psychologii rosyjskiej w tym czasie. Zaangażowała się w zupełnie nowy projekt dotyczący nauki dzieci. Założony w 1921 roku „Detski Dom” przez Vere Schmidt, miał uczyć dzieci w oparciu o teorie Freuda. Wychowywały się w nim dzieci wybitnych bolszewików. Unikano tam stosowania dyscypliny, a dzieciom zapewniano maksymalną swobodę ruchów. Dozwolone były również seksualne eksploracje i ciekawość, co bezpośrednio przyczyniło się do zamknięcia szkoły w 1924 roku na skutek oskarżeń o zbyt wczesne wprowadzanie dzieci w tematy seksualne.
 
Straty
Niestety na skutek przemian politycznych w 1925 roku Moskiewski Instytut Psychologiczny i klinika zostają rozwiązane. Sabina przenosi się do rodzinnego Rostowa i schodzi się z mężem. W wieku 40 lat rodzi drugą córkę. Nadal zajmuje się terapią i pisze na temat psychoanalizy, pracuje jako psychiatra dziecięcym w miejscowym szpitalu a później jako lekarz szkolny. W końcu w roku 1936 po zakazie Stalina zakazującego psychoanalizy jako burżuazyjnej perwersji traci pracę. Trzej bracia zostają deportowani i zamordowani, umiera jej maż i ojciec. Spielrein nie ucieka z Rosji ciągle wierząc, iż Niemcy jako twórcy wspaniałej kultury nie mogą być tak okrutni.
Do niedawna uważano, iż Sabina Spielrein została rozstrzelana przez nazistów w 1941 roku. Najnowsze źródła sugerują jednak, iż miało to miejsce w 1942 roku w Wąwozie Żmijewskim. Nie znamy dokładnej daty śmierci tej wyjątkowej kobiety i jej dwóch córek. Pochowana w zbiorowym grobie wraz z dwoma tysiącami rostowskich żydów.
 
Znalezisko
Przez długi czas jej życie i wkład w rozwój psychoanalizy były niezauważone. Zmienił to fakt odnalezienia kartonowego pudła w genewskiej piwnicy. Znalezione tam dzienniki, korespondencja i dokumentacja szpitalna pozwoliły by historia ta ujrzała światło dzienne. Znalezisko wywołało szok wśród historyków i naukowców. Ze względu na duże zainteresowanie teoriami Junga i Freuda zaczęto szukać więcej informacji na temat niezwykłej osoby Sabiny i jej wpływu na dorobek obu mężczyzn. Rodzina Junga przez dziesięć lat nie udostępniała jego korespondencji z Sabiną, nie chcąc ujawniać skali wpływu jaki ta miała na naukowe osiągniecia. Zakaz publikacji owych listów rodzina uchyliła w 1986 roku.
 
Czyżby rehabilitacja …
Dotychczas w literaturze przedmiotu reprezentowały ją cztery przypisy w pracach Freuda. Od niedawna jej osiągnięcia są publikowane i tłumaczone z języka niemieckiego i rosyjskiego. Jej osiągnięcia są rehabilitowane i zaczęły zajmować właściwe sobie miejsce. Są one niemałe: Sabina jest autorką ponad 35 artykułów w trzech językach m.in. esej „Zniszczenie jak przyczyna wyjścia z bytu”, jednej z pierwszych analizy przypadku schizofrenii. Była ważna i nowatorską myślicielką., która została zmarginalizowana z powodu jej niezwykłego eklektyzmu i feministycznego podejścia do psychologii, a także śmierci w Holokauście. W wyniku genewskiego odkrycia o Sabinie Spielrein zrobiło się głośno. Jej życie stało się modnym tematem, napisano o niej kilka książek, wydano jej „Dzieła zebrane” i listy, nakręcono filmy.
Niestety wraz z ujawnieniem jej dorobku naukowego rozpoczęły się spekulacje i domysły na jej związkami zarówno z Jungiem jak i z Freudem choć nie ma ku temu pewnych dowodów. Zostaje przedstawiana jako kochanka Junga w filmach i jest identyfikowana jako kochanka znanych szeroko ojców psychologii co jest niezwykle krzywdzące.
            Sabina Spielrein, rosyjska Żydówka, obdarzona pasją i wielką inteligencją, nigdy nie zyskała uznania. Odebrano jej wszystko. Dzieciństwo i niewinność zrujnował jej ojciec. Jung i Freud, których uważała za swoich mistrzów, wpierw kwestionowali jej idee i nowatorskie odkrycia, a potem je zawłaszczyli. Rodzinę wymordowali Hitler i Stalin (”Skradzione życie Sabiny Spielrein” Gelly Violaine

Zródło zdjęcia Obraz Free-Photos z Pixabay
Czytaj także: Sabina Spielrein - dzieciństwo i młodość
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.