Dzisiaj jest: 30.5.2020, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Łuszczyca - rodzaje i sposoby leczenia

Dodano: 2 lata temu Czytane: 3979 Autor:

Łuszczyca to choroba, która pojawia się na skutek stresu i jednocześnie jej występowanie wywołuje stres...

Łuszczyca - rodzaje i sposoby leczenia
Łuszczyca jest niezmiernie złośliwą chorobą. Pojawia się na skutek stresu i jednocześnie jej występowanie wywołuje stres. Dlatego większość osób, chorych na łuszczycę wpada w błędne koło.

Wykwit pierwotny to pierwsza zauważalna zmiana, która powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Wykwit skórny pierwotny to czerwonobrunatna grudka. Takie zmiany na początku zajmują niewielki obszar, a czasem rozprzestrzeniają się. Rana zaczyna się łuszczyć (stąd nazwa choroby) tworząc srebrnoszare łuski po ich zdrapaniu natomiast widoczna jest błyszcząca powierzchnia skóry. 
Pierwszą naturalną reakcją jest próbowanie zdrapania łusek po którym pojawia się krwawienie. Niestety łuszczycy nie da się od tak po prostu zdrapać, łuszczycę trzeba leczyć i to leczenie jest długotrwałe.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że łuszczyca to choroba skóry, w których występują zaburzenia psychofizjologiczne. Oznacza to, że istnieje zależność między wypryskiem skórnym, a stanem psychicznym pacjenta.


łuszczycaCzynniki stresowe, które mają wpływ na łuszczycę:

* hałas

* niewłaściwa dieta

* zanieczyszczenie powietrza

* palenie papierosów

* stres

* depresja

* zaburzone relacje społeczne

* konflikty rodzinne

* problemy zawodowe

 


Łuszczyca zwyczajna (Psoriasis vulgaris)


Łuszczycę zwyczajną łatwo poznać gdyż jej skupisko chorobowe jest ograniczone od zdrowej skóry w sposób wyraźny. Po rozdrapaniu łuski pojawiają się krople krwi charakterystyczne też przy łuszczycy zwyczajnej. Zmiany łuszczycowe przypominają owal, czasami zlewają się ze sobą, a czasami są rozgraniczone. Łuszczycę zwyczajną można dalej podzielić na obrączkowatą, pieniążkowatą, geograficzną, linijną, zadawnioną i brudźcową. Ten podział dotyczy kształtu ognisk zapalnych i nawarstwiania łusek. 
 

Łuszczyca kropelkowa (Psoriasis guttata)


Jest to odmiana łuszczycy, która najczęściej zaczyna się w dzieciństwie lub w wieku dorastania. Pod względem występowania jest ona zaliczana na drugim miejscu spośród najczęściej występujących. Objawami jej są niewielkie, czerwone, wyraźnie oddzielone plamy na skórze. Skupiska chorobowe tworzą się zazwyczaj na tułowiu i kończynach w dużych ilościach. Zmiany takie występują również na skórze głowy, twarzy i uszach w mniejszym stopniu. Tak zwanymi wyzwalaczami tego rodzaju łuszczycy są infekcje górnych dróg oddechowych, zakażenia paciorkowcem, zapalenie migdałków, stres, uszkodzenia skóry, leki. Łuszczyca kropelkowa w większości przypadków przechodzi samoistnie. Jednakże w przypadku remisji choroby może przekształcić się w łuszczycę plackowatą.
 

Łuszczyca plackowata (Plaque psoriasis) 


Łuszczyca ta występuje najczęściej wśród chorych. Wyglądowo charakteryzuje się pojawianiem się czerwonych plam pokrytych srebrzystymi białymi łuskami powstałymi z obumarłych komórek skóry. Zmiany chorobowe  pojawiają się najczęściej na skórze głowy, kolan, łokci oraz pleców. Plamy są bardzo bolesne i swędzące. Mogą także pękać oraz krwawić.
 

Łuszczyca odwrotna/odwrócona (Psoriasis inversa)


Odwrotna łuszczyca charakteryzuje się występowaniem bardzo czerwonych zmian w fałdach skóry. Miejscami, które lubi łuszczyca odrwrotna są pachy, pachwiny, miejsca pod biustem i wszelkiego rodzaju fałdy skóry. Miejsca te są szczególnie narażone na otarcia i podrażnienia zwłaszcza od wydzielanego potu i pocierania. Ten rodzaj łuszczycy występuje bardzo często u osób otyłych.
 

Niebezpieczna łuszczyca krostkowa (Psoriasis pustulosa) 


Łuszczyca krostkowa występuje bardzo rzadko. Jeżeli już się pojawia to w wieku dojrzałym.  Charakterystycznymi jej objawami są krostki wypełnione ropą otoczone czerwoną skórą. Łuszczyca tego typu pojawia się najczęściej na rękach i stopach. Ale bywa również widoczna w innych miejscach ciała. Nieleczona łuszczyca niesie za sobą poważne konsekwencje zwłaszcza typu krostkowego. Objawami wpływającymi na nasz organizm jest wysoka temperatura ciała, dreszcze, nudności, przyśpieszona akcja serca, brak siły mięśni.  Przyczynami występowania łuszczycy krostkowej są wszelkiego rodzaju infekcje, poparzenia, a nawet zażywane leki. Ten rodzaj łuszczycy możemy podzielić na dwa podstawowe typy: łuszczycę krostkową ograniczoną oraz łuszczycę krostkową rozsianą. 
Przy ograniczonej łuszczycy krostkowej lokalizacja to głównie dłonie, stopy oraz palce dłoni i stóp. Krostki mają charakterystyczną żółtą barwę i są wypełnione ropą. Krostkom tym często towarzyszy ból. Jest to forma choroby przewlekła. I dotyczy zwłaszcza kobiet w wieku dojrzałym. Drugi typ czyli łuszczyca krostkowa rozsiana występuje u osób dorosłych, ale także u dzieci. Krosty są położone blisko siebie tworząc plamy i całe połacie zmian. 

 

Erytrodermia łuszczycowa (Erythrodermia psoriatica)


Jest to rodzaj łuszczycy, który swym obszarem obejmuje znaczą część ciała. Zmiany chorobowe są z reguły intensywne, zaczerwienione, zaognione i rozległe. Dochodzi tutaj również do złuszczania się skóry, świądu i w bardzo licznych przypadkach bólu. Erytrodermia łuszczycowa jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. Wywołuje gorączkę, organizm narażony jest na różnego rodzaju infekcje skórne. Następuje utrata z organizmu chorego płynów i ciepła ciała. Rozległe zmiany niszczą naturalną ochronę skóry, przez co chory jest bardziej podatny na infekcje. Chory traci dodatkowo ciepło oraz płyny. Ta postać choroby może dotknąć osoby w każdym wieku bez względu na płeć. 
 

Łuszczyca sposoby leczenia 


Na pewno pierwsze kroki należy skierować do lekarza, który pomoże nam ocenić stopień zaawansowania łuszczycy, przypisze odpowiednie leki. Warto też zmienić dietę, na taką brdziej sprzyjająca leczeniu łuszczycy, poza tym dobrym sposobem są kąpiele: siarkowe, kąpiele w soli z Morza Martwego, świetnie sprawdzają się także kosmetyki z dziegciem brzozowym.
 
łuszczyca
Źródło: https://luszczycowo.blogspot.com/
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane