Etykiety na opakowaniu - historia
Wbrew pozorom etykiety na opakowaniu są używane od stuleci. Nawet w czasach - gdy jeszcze nie wymyślono drukarni i łatwiejszego sposobu na pozyskiwanie papieru.Pierwsze etykiety były robione ze skóry - jedyne i niepowtarzalne, przez rzemieślników, którzy poświęcali sporo czasu na ich wykonanie. Były to swego rodzaju dzieła sztuki, potwierdzające umiejętności artysty.
Z czasem - wraz z rozwojem druku i masowej produkcji papieru - etykiety - były coraz częściej używane do znakowania sprzedawanych produktów. Zalety używania etykiet w tym czasie były oczywiste. Rzeczy z etykietami przyciągały wzrok kupujących i sprawiały, że sprzedaż miała miejsce znacznie szybciej, niż w przypadku produktów bez etykiety na opakowaniu.
Prawdziwy boom na etykiety wybuchł w latach 30-tych XIX wieku. Wtedy po raz pierwszy wymyślono etykiety samoprzylepne. Łatwość ich użytkowania oraz rozwój technologii sprawił - że etykiety na opakowaniu to już nie chwyt marketingowy - a ważne źródło informacji wymagane prawem.
Etykiety na opakowaniu - co powinny zawierać?
Bez względu jaki produkt - na dzień dzisiejszy chcemy nabyć w sklepie powinien on zawierać odpowiednią etykietę na opakowaniu. Odpowiednią - czyli taką, która spełnia wszystkie warunki wymagane prawem. A więc na etykiecie powinny znaleźć się takie informacje jak:
- zawartość opakowania - jaki produkt znajdziemy w środku
- nazwa produktu
- producent produktu
- nazwa i adres firmy lub nazwa i adres importera
Etykiety na opakowaniu żywności - wymagane prawem informacje
- Żywność to szczególnie ważny produkt dla każdego kupującego. Dlatego wszystkie produkty żywnościowe znajdujące się w obiegu Polsce powinny zawierać następujące informacje:
- Nazwa środka spożywczego np: ser, mleko, kiełbasa
- Obowiązkowe dane szczegółowe towarzyszące nazwie środka spożywczego: np. % zawartości tłuszczu w mleku czy śmietanie
- Wykaz składników - czyli pełen skład produktu
- Etykowanie niektórych substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji;
- Oznaczenie ilościowe składników - procentowa zawartość poszczególnych składników w produkcie
- Ilość netto;
- Data minimalnej trwałości, termin przydatności do spożycia;
- Data zamrożenia;
- Warunki przechowywania lub warunki użycia;
- Kraj lub miejsce pochodzenia;
- Instrukcja użycia;
- Informacja o wartości odżywczej;
- Dobrowolne informacje na temat żywności;
- Numer partii.
Etykiety na opakowaniu - konieczność czy reklama?
Z jednej strony konieczność. Jednak nic nie zabroni zrobić z wymaganej prawem etykiety - ładnie wyglądającą i wpadającą w oko reklamę produktu. Która będzie wyróżniała go wśród setki innych i sprawi, że to własnie na ten produkt kupujący zwróci uwagę. Aby tak się stało producent musi mieć pomysł na etykietę oraz dostęp do odpowiedniej drukarni etykiet - która jest w stanie wytworzyć produkt odpowiedniej jakości. Taką drukarnią etykiet samoprzylepnych jest drukarnia Labelexpress