Stres w pracy - możliwy scenariusz
Po całym nerwowym dniu w pracy wracasz podminowana do domu. Nie jesteś z kamienia - nastroje ludzi, z którymi przebywałaś ostatnie godziny - udzieliły się także i Tobie. W efekcie czego masz do końca dnia kiepski humor. I niestety - zamiast porozmawiać z partnerem o problemach w pracy - odreagowujesz na nim. Zaczynasz kłótnię z byle powodu, czepiasz się, przeszkadzają Ci drobiazgi - na które jeszcze wczoraj nie zwracałaś uwagi. A małe niedogodności rosną do rangi gigantycznych, praktycznie nie do rozwiązania problemów.Znasz to z autopsji? A może jest odwrotnie? To Tobie się obrywa po kiepskim dniu partnera?
W efekcie czego - nie tylko masz zły dzień w pracy. To samo zaczyna dziać się w domu.
Stres w pracy - jak odreagować?
Oczywiście to tylko jeden z możliwych sposobów na poradzenie sobie ze stresem. I to wcale nie najlepszy. Nasze negatywne emocje przelewamy na kolejne osoby. I mimo - że nam chwilowo jest lepiej - to jednak krzywdzimy innych. A z czasem pojawiają się wyrzuty sumienia - z powodu tego, jak potraktowaliśmy najbliższych. A to znowu humoru nie poprawi nikomu.Więc jak radzić sobie ze stresem w pracy? Jak go odreagować nie krzywdząc innych?
Sposobów jest wbrew pozorom sporo. Jedni idą na spacer z pupilem lub znajomymi, inni głaszczą koty. Kolejna grupa decyduje się na rozmowę z bliskimi czy przyjaciółmi, a jeszcze inni wybierają seks. Jeszcze inni idą na piwo, albo włączają sobie komedię - by jak najwięcej się śmiać. Są też tacy - którzy najlepiej pozbywają się negatywnych emocji zasiadając przed konsolą i zabijając wszystko, co tylko w grze się rusza.
Stres w pracy - a strzelanki
O ile wszystkie wcześniej wymienione sposoby pozbycia się stresu nie wywołują dyskusji i kontrowersji - o tyle na temat wykorzystania strzelanek - cały czas trwają dyskusje. Ba - pojawiają się nawet badania naukowe. Niestety - póki co żadna z grup nie jest w stanie udowodnić słuszności swoich racji.
Z jednej strony mamy zwolenników strzelanek. Którzy udowadniają - także poprzez wyniki badań, że gra pomaga im:
- rozładować stres bez wyżywania się na prawdziwych osobach z ich najbliższego otoczenia
- skrócić czas reakcji - umiejętność przydatna także poza grą
- zwiększyć spostrzegawczość i dokładność
- ćwiczyć pamięć krótkotrwałą
- szybciej podejmować decyzje - szczególnie w sytuacjach stresowych
Z drugiej - przeciwników. Którzy uważają - że strzelanki mogą:
- doprowadzić do ucieczki z prawdziwego świata na rzecz wirtualnej rzeczywistości
- spłycić relacje między ludźmi
- doprowadzić do uzależnienia od gier
- spowodować problemy zdrowotne - trudności z zasypianiem, itp
- sprawić, że gracze zachowania z gier mogą przenieść do rzeczywistości (i czasami faktycznie takie sytuacje mają miejsce, gdy do broni dopadnie się niezrównoważona psychicznie osoba)