Dzisiaj jest: 6.4.2020, imieniny: Ady, Celestyny, Ireneusza

Stres w pracy a strzelanki - dobry czy zły sposób na odreagowanie?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1978 Autor:

Stres w pracy? Szef, klient lub współpracownicy dali Ci dziś popalić? Fakt jest faktem. Jesteś zestresowana. I jedyne o czym marzysz to odreagowanie

Stres w pracy a strzelanki - dobry czy zły sposób na odreagowanie?

Stres w pracy - możliwy scenariusz

Po całym nerwowym dniu w pracy wracasz podminowana do domu. Nie jesteś z kamienia - nastroje ludzi, z którymi przebywałaś ostatnie godziny - udzieliły się także i Tobie. W efekcie czego masz do końca dnia kiepski humor. I niestety - zamiast porozmawiać z partnerem o problemach w pracy - odreagowujesz na nim. Zaczynasz kłótnię z byle powodu, czepiasz się, przeszkadzają Ci drobiazgi - na które jeszcze wczoraj nie zwracałaś uwagi. A małe niedogodności rosną do rangi gigantycznych, praktycznie nie do rozwiązania problemów.
Znasz to z autopsji? A może jest odwrotnie? To Tobie się obrywa po kiepskim dniu partnera?
W efekcie czego - nie tylko masz zły dzień w pracy. To samo zaczyna dziać się w domu.

Stres w pracy - jak odreagować?

Oczywiście to tylko jeden z możliwych sposobów na poradzenie sobie ze stresem. I to wcale nie najlepszy. Nasze negatywne emocje przelewamy na kolejne osoby. I mimo - że nam chwilowo jest lepiej - to jednak krzywdzimy innych. A z czasem pojawiają się wyrzuty sumienia - z powodu tego, jak potraktowaliśmy najbliższych. A to znowu humoru nie poprawi nikomu.
Więc jak radzić sobie ze stresem w pracy? Jak go odreagować nie krzywdząc innych?

Sposobów jest wbrew pozorom sporo. Jedni idą na spacer z pupilem lub znajomymi, inni głaszczą koty. Kolejna grupa decyduje się na rozmowę z bliskimi czy przyjaciółmi, a jeszcze inni wybierają seks. Jeszcze inni idą na piwo, albo włączają sobie komedię - by jak najwięcej się śmiać. Są też tacy - którzy najlepiej pozbywają się negatywnych emocji zasiadając przed konsolą i zabijając wszystko, co tylko w grze się rusza.

Stres w pracy - a strzelanki


O ile wszystkie wcześniej wymienione sposoby pozbycia się stresu nie wywołują dyskusji i kontrowersji - o tyle na temat wykorzystania strzelanek - cały czas trwają dyskusje. Ba - pojawiają się nawet badania naukowe. Niestety - póki co żadna z grup nie jest w stanie udowodnić słuszności swoich racji.
Z jednej strony mamy zwolenników strzelanek. Którzy udowadniają - także poprzez wyniki badań, że gra pomaga im:
 • rozładować stres bez wyżywania się na prawdziwych osobach z ich najbliższego otoczenia
 • skrócić czas reakcji - umiejętność przydatna także poza grą
 • zwiększyć spostrzegawczość i dokładność
 • ćwiczyć pamięć krótkotrwałą
 • szybciej podejmować decyzje - szczególnie w sytuacjach stresowych

Z drugiej - przeciwników. Którzy uważają - że strzelanki mogą:
 • doprowadzić do ucieczki z prawdziwego świata na rzecz wirtualnej rzeczywistości
 • spłycić relacje między ludźmi
 • doprowadzić do uzależnienia od gier
 • spowodować problemy zdrowotne - trudności z zasypianiem, itp 
 • sprawić, że gracze zachowania z gier mogą przenieść do rzeczywistości (i czasami faktycznie takie sytuacje mają miejsce, gdy do broni dopadnie się niezrównoważona psychicznie osoba)

Stres w pracy i strzelanki - tak czy nie?

Odpowiedź prosta i jednoznaczna nie jest. Jeśli Twój partner ma się po pracy wyżywać na Tobie - lepiej aby odpalił grę na konsoli i tak pozbył się negatywnych emocji. Skoro mu to pomaga - warto wykazać zrozumienie. O ile takie przyzwyczajenie - nie zmieni się w nałóg, a gra nie będzie ważniejsza od prawdziwego życia
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
 • COD
  2018-10-19 16:26:50 Zgłoś
  Bardzo dobry! ja po powrocie czesto gram w nowe call of duty black ops 4 ktore mozecie kupic w media expert. pomaga rozladowac frustracje :)
Polecane