Dzisiaj jest: 4.6.2020, imieniny: Christy, Helgi, Karola

Konsekwencje przemocy seksualnej wśród dzieci

Dodano: 2 lata temu Czytane: 2113 Autor:

Konsekwencje przemocy seksualnej mają wpływ na całe dalsze życie wykorzystanego dziecka. Dowiedz się czym może skończyć się przemoc seksualna

Konsekwencje przemocy seksualnej wśród dzieci

Konsekwencje przemocy seksualnej – zachowanie

 
Jedną z wielu konsekwencji przemocy seksualnej wśród dzieci jest zmiana w ich zachowaniu. Z pogodnego, zadowolonego z siebie i życia dziecka, przechodzi do postawy „wściekłego dziecka”. Dziecka, które swoją złość kieruje przeciwko całemu światu, bo nie może jej skierować przeciwko sprawcy. Od momentu stania się ofiarą przemocy seksualnej wiele z wykorzystanych dzieci sprawia poważne kłopoty wychowawcze. Zarówno w szkole jak i w domu. Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że jeśli dziecku, które padło ofiarą przemocy nie zostanie na czas udzielona pomoc, samo może stać się sprawcą nadużyć na tle seksualnym.

Konsekwencje przemocy seksualnej – samoocena

 
Do kolejnych konsekwencji, jakie poniesie dziecko w późniejszym życiu zaliczyć można:
 • długotrwały lęk,
 • poczucie bycia oszukanym,
 • krzywda,
 • nieufność,
 • wstyd
 • poczucie współwiny,
 • samotność,
 • niepokój,
 • nadwrażliwość,
 • apatia,
 • depresja.

Długofalowe skutki emocjonalne to: wysoki poziom poczucia winy, obniżone poczucie własnej wartości, niski poziom zaufania do ludzi, trudności w kontaktach społecznych, a wreszcie tendencja do powtarzania patologicznego związku w swym późniejszym życiu.

Konsekwencje przemocy seksualnej – związki

 
Większość ofiar przemocy seksualnej ma szczególne trudności z dorosłymi związkami miłosnymi. Jeśli przypadkowo osobie takiej uda się utworzyć związek oparty na miłości, to złe wspomnienia z przeszłości odbijają na nim swe piętno – zwłaszcza w sferze seksu. Bardzo często zdarza się, że osoba, która padła ofiarą przemocy seksualnej w dzieciństwie odczuwa wstręt na samą myśl o seksie. Współżycie wiąże się ze wspomnieniami cierpienia i zdrady. Ofiara często jest niezdolna do seksu bez narażania się na przypominanie tragicznych scen z przeszłości. Podczas współżycia często zdarza się że ofiara widzi i słyszy swoich napastników.

SPRAWDŹ CZY TWOJE DZIECKO MA ZADATKI NA DŁUŻNIKA

Ofiara, której jako osobie dorosłej udało się osiągnąć seksualną wrażliwość i orgazmiczność może nadal obwiniać siebie za swoje seksualne odczucia z trudem lub w ogóle nie czerpiąc z nich przyjemności. Poczucie winy może doprowadzić do zamiany uczuć pozytywnych na złe.

Konsekwencje przemocy seksualnej – osobowość

 
Skutki seksualnego wykorzystywania nie ograniczają się jedynie do trudności w życiu seksualnym. Przykre doświadczenia z dzieciństwa upośledzają rozwój jaźni i utrudniają powstanie autonomicznego charakteru. Osoby wykorzystywane w dzieciństwie, w życiu dorosłym o wiele częściej stają się ofiarami (lub krzywdzą same siebie) niż prześladowcami. Z powodu głęboko utrwalonego negatywnego autowizerunku, poszkodowani skłonni są kierować swą agresję na siebie. Istnieje dlatego wśród nich dość wysoki wskaźnik samobójstw i samookaleczeń.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Komentarze (Ilość: 5)
Rosnąco Standardowy
 • heh
  2018-11-02 20:51:45 Zgłoś
  ciężki temat. współczuję każdemu, kto musi się z nim mierzyć. I rodzicom, i dzieciom
 • Wina rodzica!
  2018-11-04 15:16:28 Zgłoś
  Moim zdaniem to wszystko wina złego wychowania! Rodzice weście się ogarnijcie i zacznijcie się w końcu interesować swoimi dziećmi!
 • Wszędzie te antykościelne wydźwięki!
  2019-01-14 21:46:05 Zgłoś
  Już na stronie o profilu kobiecym mogłyście sobie darować taki artykuł szkalujący księdza prałata Jankowskiego świętego człowieka i uczciwego na wskroś !!!
  • WTF??
   2019-02-13 08:59:12 Zgłoś
   A gdzie w tekście widzisz jego nazwisko? Ani słowa o księżach :) Dlaczego od razu to połączyłeś z tym artykułem?
   • Haha!
    2019-02-13 21:34:52 Zgłoś
    Dobre! Ula aż dwa razy czytałam, żeby sprawdzić czy tam nie ma tego nazwiska. Niezłą "reklamę" ktoś księżulkowi zrobił ;)
Polecane