Dzisiaj jest: 4.6.2020, imieniny: Christy, Helgi, Karola

Opony bieżnikowane czy opony nowe - co wybrać zimą?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1458 Autor:

Opony bieżnikowane czy opony bezpośrednio od producenta - co wybrać - by cieszyć się bezpieczną i bezkolizyjna jazdą samochodem zimą?

Opony bieżnikowane czy opony nowe - co wybrać zimą?
Opony bieżnikowane czy opony nowe. Każdy, kto myśli nad kupnem nowych opon na zimową aurę zastanawia się co będzie dla niego najlepsze. Jednak zanim podejmiemy decyzję, dobrze jest orientować się w zaletach i wadach zarówno opon bieżnikowanych, jak i nowych. Znacznie łatwiej dokonać wyboru, gdy znamy choć podstawowe różnice jednych opon od drugich.
 
 

O tym jak ważna jest wymiana opon zimą na opony zimowe - nikogo nie trzeba przekonywać. Używając opon zimowych znacząco poprawiamy bezpieczeństwo i jakość jazdy na ośnieżonych czy oblodzonych drogach. I to są fakty. Jednak wymiana opon letnich na zimowe do najtańszych nie należy. Dlatego wielu kierowców zastanawia się co wybrać - opony bieżnikowane czy opony nowe?
 

Opony bieżnikowane - podstawowe informacje

 
Opony zimowe bieżnikowane - nie są oponami nowymi. Są to opony - na których wcześniej już ktoś jeździł i z nich korzystał. Po standardowym czasie eksploatacji - nie trafiają do utylizacji - jako odpad. Otrzymują drugie życie - wraz z nowym bieżnikiem - służą kolejnym osobom kolejne miesiące czy też lata. W zależności od opony 70 - 80% całej opony stanowi jej korpus - czyli karkas. Który teoretycznie nie ulega zużyciu i zniszczeniu.

Czytaj także: Zimówki w samochodzie - dlaczego są ważne?

Pozostałe procenty opony - to bieżnik - który wraz z eksploatacją zużywa się i sprawia, że opona coraz gorzej sprawuje się podczas jazdy. Dlatego wymiana bieżnika na nowy pozwala wydłużyć życie opony i zmniejszyć ilość odpadów dostarczanych do środowiska. Za oponami bieżnikowanymi przemawia jeszcze jedna rzecz - są one znacznie tańsze od opon nowych. Nie trzeba przecież na nowo wytwarzać całej opony - wystarczy wymienić jej 30% - czyli bieżnik. 
 

Opony bieżnikowane - wady

 
Oczywiście przed wymianą bieżnika - opona przechodzi szereg testów potwierdzających jej jakość i możliwość dalszej eksploatacji. Dopiero po nich na stary karkas nalewany jest nowy bieżnik.
Mimo całej staranności w wykonaniu opon bieżnikowanych - opony zimowe nalewki mają tez swoje wady. Po pierwsze - nie są oponami nowymi - a więc były już używane i być może jakiegoś uszczerbku mimo wszystko doznały. Tym bardziej jeśli zdarzyło się im już wcześniej jeździć po pełnych dziur drogach w Polsce. Kolejna wada - to sposób produkcji. Producenci opon rzadko kiedy zakładają ich drugie życie. I wytwarzając je - produkują je w ten sposób - by swoje funkcje bezawaryjnie spełniały do czasu zużycia bieżnika. Po tym czasie - nawet z nową nalewką mogą nie sprawdzać się tak dobrze na drodze, jak wcześniej.
Kolejna wada - opony te mają gorsze parametry - bo po prostu są starsze. Moja być bardziej hałaśliwe, mniej przyczepne, mające wpływ na sposób kierowania samochodu.
Więc czy jest sens używania i kupowania opon zimowych bieżnikowanych?
Warto pamiętać że tanie opony zimowe i tak będą lepiej sprawdzały się zimą od droższych i nowych opon letnich. Ponadto na wybór opon ma wpływ świadomość jakie trasy pokonujemy zimą. Jeśli jeździmy sporadycznie i w zasadzie tylko w mieście - warto wybrać opony bieżnikowane. Jeśli jednak odbywamy długie trasy, często w mało sprzyjających warunkach panujących poza miastem - lepiej wydać więcej pieniędzy i mieć opony nowe sprawdzonych producentów.
 

Opony nowe - od producenta 

 
Przy czym warto pamiętać - że nowe opony też nie dają nam gwarancji bezpieczeństwa. Jeśli zostały wyprodukowane w Chinach i nigdy nie przeszły żadnego testu z tego jak sprawdzają się w warunkach zimowych - kupno opony bieżnikowanej sprawdzonego producenta i w tej samej cenie - może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Dlatego - zanim zdecydujemy się na kupno taniej nowej opony zimowej - dowiedzmy się czy przeszła testy - i jak w nich wypadła.
 
Jak widzicie odpowiedź na pytanie opony bieżnikowane czy opony nowe - do najłatwiejszych nie należy. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela - czy szukamy tanich opon zimowych oraz od warunków, w jakich będziemy jeździli zimą. Warto także przed dokonaniem zakupu poświecić chwilę i poczytać wyniki testów oraz opinie z użytkowania danych opon innych kierowców
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane