Dzisiaj jest: 27.10.2021, imieniny: Iwony, Noemi, Szymona

Masaż niemowlaka - na wzdęcia i zaparcia

Dodano: 3 lata temu Czytane: 5024 Autor:

O dobroczynnej mocy masażu.

Masaż niemowlaka - na wzdęcia i zaparcia
Masaż ma dobroczynną moc. Dzięki niemu można sobie łatwo poradzić z różnymi dolegliwościami bólowymi u małego dziecka.

Gdy twoje dziecko jest niespokojnie, podkurcza nóżki, płacze, nie pozwala się dotknąć do brzuszka, łatwo się domyśleć, że dokuczają mu wzdęcia. Co robić? Czy od razu sięgać po leki? Czy syrop przeciwbólowy lub kapsułki załatwią sprawę? Zapewne tak, ale co jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać? Czy będziesz codziennie faszerować swojego maluszka lekami? Wiele matek tak robi. Idą na łatwiznę, bo są zmęczone, bo mają dość płaczu, bo marzą o tym, by przespać noc, bo nie znają innych skutecznych sposobów na wzdęcia.

Kolki u dzieci trwają kilka tygodni. Zamiast podawać dziecku każdego dnia syrop na wzdęcia zrób maluszkowi masaż. Będzie naturalniej, będzie taniej, będzie, zdrowo! Poza tym poprzez masaż budujesz z dzieckiem niesamowitą więź, która zaowocuje w przyszłości.


 

Masaż niemowlaka na wzdęcia - podstawy
 

Łagodny masaż niemowlaka jest idealny do pobudzenia trawienia i złagodzenia napięć. Badania dowodzą, że w społeczeństwach, w których masaż należy do regularnych czynności pielęgnacyjnych i wykonywanie jest każdego dnia kolki praktycznie nie występują. Nie jest do końca potwierdzone czy kolki i wzdęcia brzuszka u niemowlaka mają związek z dietą matki. Niektóre kobiety mimo diety podczas karmienia piersią mimo wszystko zmagały się z wzdęciami u swoich dzieci.

 

Czytaj także: Atopowe zapalenie skóry u dziecka? Zrób dziecku krem!

Są dwie bardzo ważne zasady masażu niemowlaka. Po pierwsze masaż wykonujemy dopiero gdy pępuszek całkowicie się zagoi i będzie suchy, po drugie masujemy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż zgodny z ruchem wskazówek zegara jest bardzo ważny, bo w ten właśnie sposób przebiega perystaltyka w jelicie grubym.

Czego można się spodziewać podczas masażu lub zaraz po nim?

Dziecko podczas masażu może zacząć uwalniać zalegające w jelitach gazy lub zwyczajnie się wypróżnić. To dobry znak! Jednocześnie pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce masażu.

 

Masaż niemowlaka na wzdęcia - techniki
 

Nie musisz być masażystą, by prawidłowo wykonać masaż brzuszka swojego dziecka.

Głaskanie

Połóż dziecko na plecach. Głaszcz brzuszek to jedną to druga ręką od góry do dołu. Masuj powoli, spokojnie, jednostajnymi ruchami. pamiętaj, by utrzymywać kontakt wzrokowy z maluszkiem. Pierwsze próby mogą się różnie skończyć. Dziecko może się wiercić, wyginać, ale nie dlatego że nie sprawia mu przyjemność twój dotyk, najczęściej dlatego, że po prostu boi się nieznanego.

Spirala na brzuszku

Głaszcz brzuszek maluszka otwartą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół pępka. Zacznij od małych okręgów, które rozszerzają się na coraz to większe. Nie przejmuj się jeśli pierwszy masaż będzie trwał krótko, z każdym kolejnym dziecko będzie pozwalało ci na więcej. Buduj zaufanie i okazuj ciepło maluszkowi.

Raz w jedną raz w drugą stronę

Połóż otwarte dłonie poniżej pępka, jedna na drugiej. Zacznij głaskać lewą ręką przeciwnie do wskazówek zegara wokół pępka, prawa dłoń powinna podążać za lewą, aż obydwie znów się spotkają poniżej pępka. Następnie zmień dłonie, zacznij od prawej, za prawą powinna podążać lewa.

 

Czytaj także: Receptory na stopach dziecka – jak masować

Jeśli nauczysz swoje dziecko delikatnego dotyku, głaskania, masażu będziesz mogła w ten sposób radzić sobie z różnymi innymi dolegliwościami u malucha. To taka zdrowa alternatywa dla tabletek, syropów i innych syntetycznych sposobów. Pamiętaj - twoje dziecko ma jeszcze czas na leczenie farmakologiczne! wcale nie musisz od małego zaszczepiać w nim świadomości, że jak coś boli bierzemy lekarstwo! 

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Komentarze (Ilość: 5)
Rosnąco Standardowy
 • KONKURS !!!
  2018-11-06 22:13:56 Zgłoś
  Kto policzy ile razy w tekście został użyty wraz z odmianą wyraz "MALUSZEK", a ile razy wyraz "WZDĘCIA"? Czy MALUSZEK wygra ze WZDĘCIAMI czy wręcz przeciwnie ? Nagrodą masaż brzuszka na zaparcia i kolkę.
  • Jaka typeska
   2018-11-08 16:32:44 Zgłoś
   Aleś zabłysnęła Emilka! Hahahaha! Pasjonujesz się liczeniem słów? A może ćwiczysz tabliczkę mnożenia? :)))))))))))))))))))))))))))))))
 • ale warsztat dziennikarski no
  2018-11-13 02:32:07 Zgłoś
  nie ćwiczę tabliczki mnożenia, tutaj zresztą samo tadawanie wystarczy Mała Mi. Chodzi o styl i potrzebę korekty, bo napisane jest kiepsko owo wyżej o WZDĘCIACH MALUSZKA. Pisanie krótkich tekstów trudne nie jest, ale autorka ... cóż.
 • Nigdy nie zrozumiem hejterów
  2018-11-26 18:29:27 Zgłoś
  Tak sobie czytam to co piszecie dziewczyny i tak się zastanawiam co kieruje ludźmi, którzy wchodzą do kogoś na stronę żeby komuś dowalić, wyśmiać ubliżyć..? Sama prowadzę bloga kulinarnego i czasami mam takich pseudoczytelników, którzy wchodzą do mnie regularnie i krytykują mnie za jakość zdjęć. Po co? Po co wchodzi jedna z drugą i takie rzygowiny wrzuca? Bohater w necie pizda w świecie? Nie podoba się to po cholerę tu włazisz i kogoś obrażasz? I pod każdym postem to samo, nic miłego, nic przyjemnego nie napisze, ale wiadro pomyj wyleje - widzę, że dobrze zrobiłam, że stąd wyjechałam, taka Polska, tacy ludzie...
 • Podaj adrsik bloga
  2018-12-02 09:29:22 Zgłoś
  Niech ludzie sobie skożystają z Twoich przepisów i porad ... a może tutaj na naszym poralu byś je mogła zamieszczać ?
Polecane