Gdy twoje dziecko jest niespokojnie, podkurcza nóżki, płacze, nie pozwala się dotknąć do brzuszka, łatwo się domyśleć, że dokuczają mu wzdęcia. Co robić? Czy od razu sięgać po leki? Czy syrop przeciwbólowy lub kapsułki załatwią sprawę? Zapewne tak, ale co jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać? Czy będziesz codziennie faszerować swojego maluszka lekami? Wiele matek tak robi. Idą na łatwiznę, bo są zmęczone, bo mają dość płaczu, bo marzą o tym, by przespać noc, bo nie znają innych skutecznych sposobów na wzdęcia.
Kolki u dzieci trwają kilka tygodni. Zamiast podawać dziecku każdego dnia syrop na wzdęcia zrób maluszkowi masaż. Będzie naturalniej, będzie taniej, będzie, zdrowo! Poza tym poprzez masaż budujesz z dzieckiem niesamowitą więź, która zaowocuje w przyszłości.
Masaż niemowlaka na wzdęcia - podstawy
Łagodny masaż niemowlaka jest idealny do pobudzenia trawienia i złagodzenia napięć. Badania dowodzą, że w społeczeństwach, w których masaż należy do regularnych czynności pielęgnacyjnych i wykonywanie jest każdego dnia kolki praktycznie nie występują. Nie jest do końca potwierdzone czy kolki i wzdęcia brzuszka u niemowlaka mają związek z dietą matki. Niektóre kobiety mimo diety podczas karmienia piersią mimo wszystko zmagały się z wzdęciami u swoich dzieci.
Czytaj także: Atopowe zapalenie skóry u dziecka? Zrób dziecku krem!
Są dwie bardzo ważne zasady masażu niemowlaka. Po pierwsze masaż wykonujemy dopiero gdy pępuszek całkowicie się zagoi i będzie suchy, po drugie masujemy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż zgodny z ruchem wskazówek zegara jest bardzo ważny, bo w ten właśnie sposób przebiega perystaltyka w jelicie grubym.
Czego można się spodziewać podczas masażu lub zaraz po nim?
Dziecko podczas masażu może zacząć uwalniać zalegające w jelitach gazy lub zwyczajnie się wypróżnić. To dobry znak! Jednocześnie pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce masażu.
Masaż niemowlaka na wzdęcia - techniki
Nie musisz być masażystą, by prawidłowo wykonać masaż brzuszka swojego dziecka.
Głaskanie
Połóż dziecko na plecach. Głaszcz brzuszek to jedną to druga ręką od góry do dołu. Masuj powoli, spokojnie, jednostajnymi ruchami. pamiętaj, by utrzymywać kontakt wzrokowy z maluszkiem. Pierwsze próby mogą się różnie skończyć. Dziecko może się wiercić, wyginać, ale nie dlatego że nie sprawia mu przyjemność twój dotyk, najczęściej dlatego, że po prostu boi się nieznanego.
Spirala na brzuszku
Głaszcz brzuszek maluszka otwartą dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół pępka. Zacznij od małych okręgów, które rozszerzają się na coraz to większe. Nie przejmuj się jeśli pierwszy masaż będzie trwał krótko, z każdym kolejnym dziecko będzie pozwalało ci na więcej. Buduj zaufanie i okazuj ciepło maluszkowi.
Raz w jedną raz w drugą stronę
Połóż otwarte dłonie poniżej pępka, jedna na drugiej. Zacznij głaskać lewą ręką przeciwnie do wskazówek zegara wokół pępka, prawa dłoń powinna podążać za lewą, aż obydwie znów się spotkają poniżej pępka. Następnie zmień dłonie, zacznij od prawej, za prawą powinna podążać lewa.
Czytaj także: Receptory na stopach dziecka – jak masować
Jeśli nauczysz swoje dziecko delikatnego dotyku, głaskania, masażu będziesz mogła w ten sposób radzić sobie z różnymi innymi dolegliwościami u malucha. To taka zdrowa alternatywa dla tabletek, syropów i innych syntetycznych sposobów. Pamiętaj - twoje dziecko ma jeszcze czas na leczenie farmakologiczne! wcale nie musisz od małego zaszczepiać w nim świadomości, że jak coś boli bierzemy lekarstwo!