Dzisiaj jest: 10.4.2021, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała

Podstawowe ubezpieczenie samochodu i dodatkowe warianty

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1550 Autor:

Paulina Kwiatkowska o ubezpieczeniu samochodu...

Podstawowe ubezpieczenie samochodu i dodatkowe warianty
O tym, że w Polsce jest nakaz ubezpieczania wszystkich samochodów, motorów i przyczep wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z dodatkowych wariantów ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Chroni nas w stosunku do osób trzecich. Krótko mówiąc, jeżeli niezamierzenie wjedziemy w samochód, naczepę, pojazd innej osoby, to właśnie z tego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie. Kilkanaście dni temu została zwiększona suma gwarancyjna. Jeśli chodzi o szkody na osobie to 5 210 000 euro, na mieniu – 1 050 000 euro. OC jest obowiązkowe, za brak ubezpieczenia grożą wysokie kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kupno i sprzedaż samochodu, a ubezpieczenie OC

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedając pojazd, musimy zrobić to z ważnym ubezpieczeniem. Idąc dalej, nowy nabywca ma prawo skorzystać z ubezpieczenia OC. Dlatego tak istotne jest przy chęci sprzedaży, wybór ratalnego schematu płatności, żeby nie płacić za cały rok, a później składki nam nie zwrócą, jeśli nabywca skorzysta z naszej polisy. Jeżeli wypowie umowę i zawrze nową, dostaniemy zwrot za każdy miesiąc niewykorzystania ubezpieczenia.

Czy warto kupować AC?

Moim zdaniem, jak najbardziej. Nawet jeśli samochód, naczepa, ciągnik są warte kilka tysięcy. W przypadku wjechania w mur, zderzenia ze zwierzęciem, nasze ubezpieczenie OC tego nie pokryje. Koszty naprawy zaś znacząco przewyższają składkę, którą zapłacimy za ubezpieczenie AutoCasco. Nie można także zapominać o kradzieży. Przy salonowych autach nie zastanawiałabym się ani chwili.

Szyby

Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają połączone ubezpieczenie szyb i AC. W przypadku PZU są to dwie odrębne opcje. I tak, wykupując zarówno szybę, jak i AC, w przypadku np. stłuczenia, czy popękania szyby od kamyczków, nie naruszamy swoich zniżek w AC. Standardowo suma ubezpieczenia szyby opiewa na 2000 – 3000 zł. Można ją zwiększać w zależności od wartości wymiany.

Assistance

Assistance. Tylko po Polsce, czy może za granicą? Na jakie odległości mogę być holowany? Czy przysługuje mi samochód zastępczy? Ile to będzie kosztowało? Te i inne pytania tworzą się zapewne w Twojej głowie. Każda firma ma własne limity, szkody minimalne oraz zakres terytorialny oraz kilometrowy, na jaki będzie nas holować. Jeżeli jednak dużo podróżujesz, rozważałabym wykupienie także i tej opcji.

NNW kierowcy i pasażera

Pewnie każdy z nas ma ubezpieczenie grupowe w pracy, tzw. życiówkę. Dzieci są ubezpieczane w przedszkolach i szkole. Po co więc NNW kierowcy i pasażera? To nie są duże sumy ubezpieczenia, jednak chronią nas w przypadku, gdy coś dzieje się ,,wokół” pojazdu. Wysiadasz na oblodzony chodnik, poślizgnąłeś się, przytrzymałeś drzwi, ale noga i tak skręcona. To samo dotyczy nieszczęśliwych wypadków przy wymianie koła, czy żarówki, w drodze i z tankowania. Wszędzie tam, gdzie samochód pełni ważną rolę.

Ubezpieczenie samochodu ma wiele opcji. Najlepiej porozmawiać o nich z agentem, który rzetelnie przedstawi wszystkie opcje i wspólnie wybierzecie wariant najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Agent PZU
https://www.facebook.com/Ubezpieczenia-Paulina-Kwiatkowska-136235920549283/

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.