Dzisiaj jest: 12.7.2020, imieniny: Brunona, Jana, Wery

Fakty i mity na temat kawy

Dodano: rok temu Czytane: 1696 Autor:

Lubisz kawę? Koniecznie przeczytaj!

Fakty i mity na temat kawy
Choć kawa jest z nami stosunkowo krótko, bo ledwie 250 lat, to zdążyła obrosnąć tysiącami mitów. Mówiono, że silnie uzależnia, powoduje arytmię, odwadnia organizm, a także, że jest główną przyczyną wrzodów żołądka. Warto się nad nimi pochylić i większość obalić.

Nieprawdą jest, że picie kawy odwadnia organizm.  Moczopędne działanie kawy można zauważyć dopiero po spożyciu większej ilości kofeiny (powyżej 575 mg). Badania wykazały, że działanie moczopędne filiżanki kawy jest bardzo zbliżone do efektu po takiej samej ilości wody. Natomiast częściowe prawdziwe jest stwierdzenie, że kawa utrudnia zasypianie. Nie zaleca się spożywania kawy późnym wieczorem ze względu na właściwości pobudzające. Po godzinie od wypicia napoju stężenie kofeiny we krwi jest najwyższe, a wysoki poziom utrzymuje się jeszcze przez około 4 godziny. Należy jednak pamiętać, że silne działanie pobudzające najczęściej dotyczy osób sięgających po kawę sporadycznie.

Kolejnym mitem jest to, że  picie kawy jest główną przyczyną wrzodów. Wrzody powstają w wyniku pojawienia się bakterii Helicobacter pylori. Spożywanie kawy nie ma nic wspólnego z przyczyną owrzodzeń. Pokreślić należy, że wg. badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców związanych z Uniwersytetem Harvarda  regularne spożywanie powyżej sześciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe prostaty nawet o 60 procent.

 

Podobny wpływ na zdrowie ma również kawa bezkofeinowa.
Dodatkowo zauważyć należy, że wiele leków przeciwmigrenowych zawiera kofeinę, ponieważ pomaga ona przy łagodzeniu bólów migrenowych i powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych w mózgu. Regularne picie kawy bardzo często jest zalecane przez lekarzy dla osób borykających się z tą dolegliwością.
A picie umiarkowanych ilości kawy, nawet codziennie, nie ma żadnego wpływu na podniesienie ciśnienia krwi ani zakłócenie rytmu serca u osób zdrowych.

Prowadzone od wielu lat badania dowodzą, że spożywanie niewielkich dawek kofeiny nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Drogie Panie, nie ulegajcie mitom. Delektujcie się smakiem kawy i cieszcie się jej dobroczynnymi wartościami. Po prostu żyjmy szczęśliwie. 

A gdzie szukać najlepszej kawy? Oczywiście w Mazagranie
  
Źródło: http://mazagran.pl
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.