Ból ucha jest częstym problemem występującym szczególnie u dzieci. Zazwyczaj ból ucha związany jest z infekcja i mija po kilku dniach. Czy zawsze z bolącym uchem należy jak najszybciej kontaktować się z lekarzem? Żadnych objawów chorobowych nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Warto jednak na początku sprawdzić skąd bierze się ból ucha i czy przypadkiem nie jest początkiem choroby.
Trzy najczęstsze powody dla których bolą uszy:
1. Ból ucha jest początkiem choroby jeśli oprócz tego mamy gorączkę, katar, kaszel, czujemy ogólne osłabienie.
2. Ból ucha może być także spowodowany niegromadzeniem woskowiny, która rozpycha ucho od środka, a jeśli jest twarda powoduje ból.
3. Ból ucha u dziecka może być wynikiem tego, że dziecko włożyło sobie coś do ucha. Takie przypadki bardzo często zdarzają się u małych dzieci.
Czytaj także: 5 sposobów na grzybicę skóry
4. Ból ucha czasami ma swój początek w bólu zęba. Jeśli mamy ropiejącego zęba ból z takiego zęba może być przeniesiony na ucho.
5. Ból ucha czasami spowodowany jest zgrzytaniem zębami. Osoby, które w nocy zgrzytają zębami rano skarzą się na bóle uszu. Lekarze fachowo nazywają to bólami stawowo-żuchwiowymi.
Jak sobie pomóc, gdy do lekarza daleko, a ból nie przechodzi?
Oczywiście, że najlepiej byłoby po prostu udać się do lekarza po pomoc. Najczęściej nie jesteśmy się w stanie sami zdiagnozować. Do ucha samemu ciężko jest zajrzeć, a wszelkie nasze diagnozy to zwykle przypuszczenia, które z rzeczywistością mogą mieć niewiele wspólnego.
Są jednak takie przypadki, gdy do lekarza daleko, albo jesteśmy w obcym mieście, kraju. Czasami ból ucha dopada nas w niedzielę gdy przychodnia jest zamknięta, co wtedy?
Są takie trzy sposoby, które pomogą nam ulżyć z bólu. Bólu ucha nie wyleczą, ale znacznie złagodzą objawy. Te sposoby są bezpieczne i nieszkodliwe. Możemy je zastosować nawet u małych dzieci.
1. Antybakteryjne krople do ucha - rozgnieć ząbek czosnku, wymieszaj z kilkoma kroplami oliwy z oliwek i wkrapiaj do ucha kilka razy dziennie.
2. Wkrapiaj kilka kropli wody utlenionej do ucha 2-3 razy dziennie.
3. Rozgrzewaj i schładzaj na zmianę ucho - to powinno załagodzić ból. Chłodzić możesz kostkami lodu, a ogrzewać suszarką.
A Ty jakie znasz domowe sposoby na ból ucha?