Dzisiaj jest: 12.7.2020, imieniny: Brunona, Jana, Wery

Jak unikać konfliktów, czyli układamy domowy regulamin

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 1331 Autor:

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko i trudno ci zapanować nad chaosem, spróbuj przygotować domowy regulamin.

Jak unikać konfliktów, czyli układamy domowy regulamin
Sposobów na okiełznanie dzieci jest wiele. Niektórzy rodzice stosują kary, inni w ogóle nie reagują. Brak reakcji nie rozwiąże konfliktów i nie zaprowadzi porządku w domowym zaciszu. Stosowanie zbyt często kar może sprawić, że dzieci przestaną się nimi przejmować. Jak w takim razie poradzić sobie z rozwrzeszczaną dzieciarnią? Jak reagować na kłótnie i krzyki? Jak nauczyć dzieci szacunku do siebie i innych? W wielu przypadkach sprawdza się domowy regulamin, być może i w twoim przypadku powinny zostać spisane domowe zasady współżycia? Sprawdź to!
 

Domowy regulamin - co to takiego i jak go stworzyć?


Domowy regulamin to nic innego jak spis zasad, które mają być przestrzegane przez wszystkich, bez wyjątku! To znaczy, że regulamin ten obowiązuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Tylko wtedy regulamin ma sens. Co to oznacza? To znaczy, że jeśli jednym z punktów regulaminu jest np. "zakaz krzyku" to krzyczeć nie mogą zarówno dzieci jak i dorośli. To bardzo ważna zasada, o której musisz pamiętać. Jeśli sama nie przestrzegasz zasad, które wcześniej ustaliłaś, to nie dziw się, że twoje dziecko tego nie robi. Dlatego zanim ustalisz regulamin, dobrze się zastanów i pilnuj się, by dawać dobry przykład!
 

Jak stworzyć domowy regulamin?


Domowy regulamin najlepiej stworzyć wspólnie z dziećmi. To może być niezła zabawa i przy okazji przyjemnie spędzony czas. Zanim zaczniecie wymyślać jakie punkty powinny się w regulaminie znaleźć porozmawiajcie ze sobą. To dobra okazja do wytłumaczenia dzieciom co jest dobre, a co złe. Punktów w regulaminie może być dowolna ilość, ważne żeby zawierały zasady, które są dla was najważniejsze. Poniżej przykładowy regulamin:


DOMOWY REGULAMIN

W tym domu:

1. Nie krzyczymy

2. Nie bijemy

3. Zawsze mówimy prawdę

4. Nie zabieramy cudzych rzeczy (np. zabawek, telefonów, komputerów)

5. Nie obrażamy się na siebieObowiązki dzieci:

1. Mycie zębów

2. Sprzątnie zabawek

3. Czytanie przynajmniej 1 godzinę w ciagu dnia

4. Jedzenie posiłków tylko w kuchni

5. Wynoszenie śmieci


Obowiązki dorosłych:

1. Pomoc w odrabianiu lekcji

2. Pomoc w ubieraniu się

3. Rozstrzyganie konfilktów

4. Stanie na straży sprawiedliwości

5. Wieczorne czytanie bajek przed snem

Te dziesięć punktów może być rozszerzonych o jeszcze inne dodatkowe czynności zgodne z wiekiem dzieci. Wiadomo, że 3 latek nie jest w stanie zrobić tego do 9 latek. Ustalajmy więc zasady wedle własnego uznania i potrzeby.

Chociaż w internecie da się dzisiaj znaleźć wszystko, dobrze czasem przeczytać mądrą ksiązkę. Polecamy ten pakiet:

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.