Kłótnie rodzeństwa - skąd to się bierze?
Trzeba zacząć od tego, że często my dorośli, rodzice i reszta rodziny prowokujemy takie sytuacje. Często w sposób bardzo nieświadomy, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji naszego zachowania. Do grzechów głównych rodziców należy przede wszystkim porównywanie dzieci i stawianie jednego z nich na piedestale. Czasami zachowujemy się tak, jakbyśmy chcieli, aby każde dziecko było identyczne. Aby było grzeczne, ciche spokojne i zawsze myślało nad konsekwencjami. A takie zachowanie bywa, że i samym rodzicom jest obce.
Jeśli dodatkowo oceniamy i wyróżniamy jedno z dzieci - nie ma się wtedy co dziwić, że między rodzeństwem narastają konflikty.
Więc następnym razem przyjrzyj się uważnie temu jak się zachowujesz i co mówisz do dzieci w nerwach.
Jeśli padają słowa typu:
- A Twój brat potrafi,
- Mogłabyś być taka jak ona
- On jest od Ciebie młodszy a ...
Takie słowa wywołują agresję, która potem jest widoczna podczas rozmów między dziećmi. I to my jesteśmy zapalnikiem
Drugą kwestią, która również wpływa negatywnie na relacje między dziećmi - jest stawianie się w roli sędziego. Pewnie, czasami to nieuniknione, jeśli jednak można, unikamy tej sytuacji, tak długo, jak się da. Dzięki czemu być może nasze dzieci same dojdą do porozumienia, bez interwencji 3 strony. A jak już znajdziemy się w roli osoby rozstrzygającej spory - pamiętajmy, żeby wysłuchać obu stron. Czasami te mniejsze potrafi wykorzystać swoją teoretycznie słabszą pozycję.
Podsysanie rywalizacji między dziećmi - być może niektórym wydaje się to zabawne - jednak takie działanie prowadzi do ostrzejszych sporów między dziećmi. One same z siebie rywalizują o czas, uwagę swoich rodziców. A wzmacnianie takich zachowań, jedynie pogorszy relacje między rodzeństwem.
Kłótnie rodzeństwa - jak ich pogodzić
Tak samo, jak możesz pogorszyć relacje między rodzeństwem, tak samo możesz je poprawić. Wystarczy że:
Doprowadzisz do sytuacji, w której muszą współpracować ze sobą. Może to być poprzez gry, zabawy, czy obowiązki domowe. Wspólne zadania i spędzanie czasu ze sobą pokazują im - że razem mogą więcej niż każde z osobna. A to ważne na każdym etapie ich rozwoju
W ważnych sprawach rozmawiaj indywidualnie z każdym z dzieci. Jeśli nie podoba Ci się zachowanie jednego dziecka, czy też oceny, albo masz inne uwagi - to takie rozmowy staraj się przeprowadzać na osobności. Tak samo z pochwałami - też staraj się chwalić dziecko wtedy, gdy rodzeństwa nie ma obok. W ten sposób nie doprowadzasz do większej rywalizacji. A czas spędzony jeden na jeden dla dziecka jest naprawdę ważny
Podkreślaj indywidualność każdego z dzieci. One często oczekują, że będziesz je traktował identycznie. Jednak ze względu na różnicę wieku czy nawet temperament - nie jest to możliwe. Dlatego zamiast skupiać się na tym, by miały tak samo i to samo - dostosuj swoje zachowanie do potrzeb dziecka. Przecież mogą mieć inne zainteresowania czy potrzeby. Inne spojrzenie na te same tematy. W takich sytuacjach lepiej swoje zachowanie dostosowywać do dziecka - niż działać w ten sam sposób bez względu na charakter i oczekiwanie potomstwa. A ponadto prędzej czy później w szkole czy wśród rówieśników spotkają się z sytuacją - że równe i sprawiedliwe traktowanie nie istnieje. I tak samo wcale nie znaczy najlepiej.