Dzisiaj jest: 23.1.2022, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej!

Dodano: rok temu Czytane: 1753 Autor:

Czyli 5 porad dla szukających pracy

Nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej!
Jeśli do tej pory nie znalazłaś pracy, chodzisz na tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne, to wiedz, że ten trend powoli zaczyna się zmieniać. Obecna sytuacja wymaga bowiem od przyszłego pracodawcy wielu zmian, także na płaszczyźnie rekrutacyjnej. Coraz częściej pracodawcy decydują się na nowoczesne metody rekrutacji: rozmowa telefoniczna, zadania rekrutacyjne, sprawdzian wiedzy…

Sprawdź jak nie dać się zaskoczyć i jak sobie poradzić w pięciu najczęściej wykorzystywanych nietypowych formach rekrutacji!

 

1. Rekrutacja przez telefon

Coraz częściej pracodawcy rozmowę telefoniczną traktują jako pierwszy etap rekrutacji. Jeśli pozytywnie przejdziesz przez taką rozmowę zostaniesz zaproszony do biura. To bardzo korzystne rozwiązanie z punktu widzenia pracodawcy pozwala oszczędzić czas, a tobie może dać szansę na kolejny etap, ale jednocześnie zestresować, pracodawca może przecież „złapać” cię w różnych sytuacjach. Jak zatem przygotować się na taką rozmowę.

Po pierwsze już na etapie przygotowywania CV zapoznaj się z profilem firmy i zastanów się jakie pytania mogą paść na rozmowie, aby nie dać się zaskoczyć.

Po drugie jeśli dostaniesz telefon gdy jesteś w sklepie lub zatłoczonym autobusie, poproś o przełożenie rozmowy. Wyjaśnij, że obecnie nie jesteś w stanie jej prowadzić, ale oddzwonisz za kilka/kilkanaście minut.

Po trzecie nawet jeśli wiesz, że cię nie widać, w głosie słuchać dobrze emocje i uśmiech. Staraj się odpowiadać na pytania płynnie, bez jąkania i często się uśmiechaj.

 

2. Wideoromzowa


Kolejnym nietypowym rodzajem rekrutacji jest rozmowa przez komunikator internetowy - messenger, skype. Przed taką rozmową upewnij się, że wszystko działa poprawnie. Sprawdź mikrofon, ustaw w najlepszym miejscu komputer, zaktualizuj aplikację. Nie ma nic bardziej stresującego niż problemy na łączach.

Pamiętaj, że mimo tego, że nie wychodzisz z domu, to przyszły pracodawca cię widzi, zatem ubierz się tak jakbyś się ubrała na tradycyjną rozmowę rekrutacyjną.

 

3. Zadania rekrutacyjne


Czasami zdarza się, że pracodawca przed rozmową chce sprawdzić umiejętności kandydata i prosi o przygotowanie np. prezentacji albo mini projektu. Bądź gotowa na taką ewentualność. Przygotowując się do takiego zadania zastanów się jakich cech w kandydacie szuka rekruter. Projekt przygotuj z dbałością o szczegóły, wykaż się kreatywnością i postaraj się, by się wyróżniał, wyobraź sobie, że jesteś jedną z wielu osób, które w tej chwili takie zadanie wykonuje, a wytypowana będzie tylko jedna osoba. Warto też dopytać o wszelkie szczegóły, by jak najlepiej wykonać projekt, nie bój się i dopytaj o wielkość, objętość, cel...
 

4. Testy rekrutacyjne


Coraz częściej wykorzystywane na rozmowach kwalifikacyjnych są testy rekrutacyjne. Testy mogą być wykonywane bezpośrednio na rozmowie albo zdalnie, online. Jak się do takich testów przygotować? Najlepiej będzie jeśli zrobisz szczegółowe rozeznanie jeszcze przed złożeniem CV. Dowiesz się możliwie jak najwięcej o firmie, o jej misji, o pracownikach. Musisz także dobrze znać rynek i wymagania na stanowisku, o które się ubiegasz.  Bądź szczera! Bądź sobą! Nie ma nic gorszego niż udawanie kogoś, kim nie jesteś. Takie rzeczy szybko wychodzą na jaw i mogą przysporzyć ci później kłopotów.
 

5. Assesment center 


Assesment center to nowa metoda na przeprowadzenie selekcji wśród kandydatów polegająca na obserwacji zachowania w określonych sytuacjach. Dzięki inscenizowaniu scenek czy realizacji określonych zadań rekruter może zobaczyć jak kandydaci zachowują się w różnych trudnych sytuacjach i jak sobie radzą z rzeczywistym problemem. Jak się do tego przygotować? Przypomnij sobie wszystko co wiesz o firmie, podczas wykonywania zadań wykazuj się kreatywnością, traktuj innych kandydatów z szacunkiem i wykazuj zaangażowanie. Jeśli nie uda ci się przejść przez taki test, nie przejmuj się, być może ta praca nie była dobra dla ciebie.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane