Dzisiaj jest: 20.10.2020, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Sudety - gdzie wybrać się na górskie wędrówki

Dodano: miesiąc temu Czytane: 1295 Autor:

Chcesz gdzieś się wybrać, ale nie wiesz gdzie? Brak Ci pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Nie chcesz spotkać tłumu turystów na obleganych szlakach?

Sudety - gdzie wybrać się na górskie wędrówki

Myślisz o pieszych wędrówkach w Sudetach? Dzisiaj swoim doświadczeniem i propozycjami chce się z Wami podzielić Zuzanna prowadządca blog Szlak za Szlakiem. Zainteresowane? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury.

Oto moje trzy propozycje na górskie wędrówki dla początkujących, które zrealizujemy w Sudetach.

Sudety - górskie wędrówki

Dzisiejsze propozycje na górskie wędrówki dotyczą Sudetów, dlatego wypada je trochę przedstawić. Jest to łańcuch górski na terenie południowo – zachodniej części Polski i północnych Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka, która liczy sobie 1603 m n.p.m. Pasmo Sudetów możemy podzielić na cztery części:

  • Sudety Zachodnie – gdzie najwyższym szczytem jest wspomniana Śnieżka,
  • Sudety Środkowe – z najwyższym szczytem, którym jest Wielka Desztna (1115 m n.p.m.) po czeskiej stronie, a po polskiej Orlica (1084 m n.p.m.),
  • Sudety Wschodnie – gdzie góruje szczyt Pradziad (1492 m n.p.m.) po czeskiej stronie, a po polskiej Śnieżnik (1426 m n.p.m.),
  • Przedgórze Sudeckie.
  • Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie nazywane są Sudetami Wysokimi. Od 30 lat mieszkam na tych pięknych i urokliwych terenach, jednak dopiero teraz zaczęłam poznawać je dokładniej. Zaskoczył mnie fakt ile jest tutaj miejsc, o których nie miałam zielonego pojęcia. I to nie tylko miejsc znanych i popularnych wśród turystów, ale również tych mniej uczęszczanych. To właśnie na nich chcę się skupić w dzisiejszym artykule.

Sudety - Propozycje Tras

Kalenica            Jest to szczyt położony w Górach Sowich, które należą do Sudetów Środkowych w południowo – zachodniej części Polski na obszarze województwa dolnośląskiego. Góry Sowie charakteryzuje bogactwo ciekawych tras turystycznych, które są przepełnione niesamowitymi widokami oraz bogactwem roślinności. Ich najbardziej znanym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Nas interesuje dziś inne wzniesienie, którym jest Kalenica. Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Jugów (województwo dolnośląskie, powiat kłodzki, gmina Nowa Ruda), a dokładniej w miejscu Przełęcz Jugowska. Znajduje się tutaj parking, gdzie bezpiecznie możemy pozostawić swój samochód. Całość trasy ma około 9 km. Jej dokładny opis wraz ze zdjęciami możecie znaleźć w artykule Kalenica i wieża widokowa. Zdecydowanie jest to propozycja dla całej rodziny. Na szczycie Kalenicy znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać piękną panoramę na okoliczne góry.

Szczytnik i Zamek Leśna            Teraz propozycja dla wszystkich miłośników leśnych oraz zamkowych klimatów. Na moim blogu możecie znaleźć wpis Refleksyjna trasa Polanica – Szczytna, w którym przedstawiam ciekawą trasę z Polanicy Zdrój do miejscowości Szczytna. Nadal pozostajemy w województwie dolnośląskim i powiecie kłodzkim. Sama Polanica Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, gdzie oprócz poczucia  górskiego klimatu możemy podreperować nasze zdrowie. Opisana wycieczka rozpoczyna się szlakiem zielonym. Wiedzie nas przez piękne lasy, gdzie spotykamy Szlak Serduszkowy i Szlak Niedźwiadka oraz nietypowe formacje skalne. Sam zamek położony jest na górze Szczytnik (589 m n.p.m.) i należy do pasma Gór Stołowych. Znane są one ze Szczelińca Wielkiego oraz Błędnych Skał, gdzie co roku przybywa tłum turystów. Od niedawna Zamek Leśna można zwiedzać. Proponowana trasa ma około 11 km i jest znakomita dla całej rodziny.


Trojak            Czas na coś dłuższego, gdyż trasa, o której chcę opowiedzieć ma około 15,9 km. Nie jest jednak trudna, ale zdecydowanie całodniowa. Przenosimy się w Sudety Wschodnie w Góry Złote. Przygodę rozpoczynamy w miejscowości Lutynia (województwo dolnośląskie, powiat kłodzki, gmina Lądek Zdrój). Szlak zielony przeprowadzi nas przez piękne polany, z których roztacza się widok na Czarną Górę oraz cały Masyw Śnieżnika. Miejsce to jest urokliwe zwłaszcza teraz, gdy jest jesień. Zresztą zobaczcie sami na zdjęcia, które zamieściłam w opisie trasy Góry Złote i Trojak. Celem naszej wycieczki jest Trojak (766 m n.p.m.), na szczycie którego znajduje się punkt widokowy skąd zobaczycie panoramę całej Kotliny Kłodzkiej.

            Mam nadzieję, że zainteresowałam Was tymi miejscami w Sudetach i zainspirujecie się by sprawdzić osobiście polecane przeze mnie trasy. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górskimi wędrówkami tereny te są wręcz idealne. Szlaki nie są oblegane, znajdziecie tutaj ciszę i spokój. Sama Kotlina Kłodzka jest bardzo atrakcyjna jeśli chodzi o wypoczynek i zwiedzanie. Jest bogata w liczne trasy turystyczne, a widoki zwłaszcza teraz, gdy mamy już jesień zadowolą każdego miłośnika pięknych krajobrazów. Bądźcie ze mną na bieżąco, a poznacie więcej zakątków tych urokliwych terenów.

Źródło: https://szlakzaszlakiem.pl/
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Cudowne zdjęcia
    2020-09-26 16:18:56 Zgłoś
    Pozazdrościć takich szlaków i takich pięknych zdjęć, góry są piękne...