Odchudzanie
Naukowcy przekonują, że witamina D przyczynia się do spadku masy ciała na kilka sposobów. Witamina D razem z wapniem zmniejsza produkcję kortyzolu - hormonu stresu, który odpowiada za odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa. Poza tym gdy poziom witaminy D jest prawidłowy, organizm wydziela więcej leptyny - hormonu, który informuje mózg o tym, że jest się najedzonym. Niestety, ta zależność działa w drugą stronę - im mniej witaminy D w organizmie, tym mniej leptyny, a co za tym idzie - większy apetyt. W związku z tym osoby zmagające się z nadwagą i otyłością (zwłaszcza otyłością brzuszną) szczególnie powinny dbać o właściwą suplementację tej witaminy.
Witamina D dla dzieci
Witamina D dla dzieci ma ogromne znaczenie przede wszystkim w prawidłowym rozwoju układu kostnego. Niedobór witaminy D może powodować różne choroby u dziecka, w tym wpłynąć na postęp krzywicy.
Zapotrzebowanie na witaminę D wśród dzieci jest znacznie wyższe niż u osób dorosłych. Zależność ta dotyczy zwłaszcza dzieci w ich pierwszym roku życia. W przeliczeniu na kilogram masy ciała, zapotrzebowanie na witaminę u dzieci jest sześciokrotnie wyższe niż u dorosłych. To właśnie dlatego nie powinno się dopuszczać do niedoboru witaminy D. Witamina ta wraz z dostarczanym wapniem wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego. Można zatem stwierdzić, że jej obecność w diecie dziecka jest niezbędna, aby maluch mógł postawić swoje pierwsze kroki. Witamina D dla dzieci zmniejsza ryzyko występowania infekcji, wspomaga rozwój i pracę serca, a także zapobiega rozwojowi różnych przewlekłych chorób w przyszłym dorosłym życiu.
Naturalne źródła witaminy D
Jak już wcześniej zostało wspomniane, witamina D może być samodzielnie syntetyzowana przez organizm człowieka. Można ją także dostarczać wraz z pożywieniem. Aby dieta dziecka zawierała wystarczająca ilość witaminy D, należy ją wzbogacić o takie składniki jak: śledzie, makrele, łososie, tuńczyki, jajka, żółty ser, mleko, śmietanę czy masło. Witamina D występuje także w grzybach i drożdżach. Nie można zapominać o tym, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego suplementując ją, należy pamiętać o przyjmowaniu jej razem z posiłkiem tłuszczowym.
Jak dawkować witaminę D?
Dla niemowląt zalecana dawka witaminy D3 to 400-500jm/dobę. Dzieci powyżej 1. roku życia, a także młodzież potrzebują dziennej dawki witaminy D w wysokości 600-1000 lU, dorośli przynajmniej 2000 IU a dawka terapeutyczna po uzgodnieniu z lekarzem może być nawet dwu lub trzykrotnie większa. Dawka dzienna może zmieniać się w zależności od pory roku. W słoneczne dni wiosny i lata suplementacja witaminy D może być niższa, ponieważ w wyniku promieni słonecznych, organizm sam syntetyzuje tę witaminę. W dni pochmurne należy szczególnie pilnować ilość suplementowanej witaminy D, aby nie dopuścić do jej niedoboru.
przeczytaj także: Witamina D – dla dzieci i dorosłych
zdjecie:Obraz Steve Buissinne z Pixabay