Dzisiaj jest: 16.8.2022, imieniny: Joachima, Nory, Stefana

Czy przeżycia matki mają wpływ na rozwój emocjonalny dziecka w okresie ciąży?

Dodano: rok temu Czytane: 1587 Autor:
Redakcja poleca!

Rozwój emocjonalny dziecka rozpoczyna się już w okresie prenatalnym, gdy doświadcza ono emocji i przeżyć matki. Wielu ludzi jest przekonanym, iż życie emocjonalne dziecka rozpoczyna się dopiero po uro

Czy przeżycia matki mają wpływ na rozwój emocjonalny dziecka w okresie ciąży?

Rozwój emocjonalny dziecka rozpoczyna się już w okresie prenatalnym, gdy doświadcza ono emocji i przeżyć matki. Wielu ludzi jest przekonanym, iż życie emocjonalne dziecka rozpoczyna się dopiero po urodzeniu tymczasem jest zgoła inaczej

Reakcje na zmiany

Dziecko już w okresie prenatalnym wykazuje reakcje na wewnętrzny stan ustroju, stan środowiska śródmacicznego, emocje matki, nagłe doznania zmysłowe. Objawia je w postaci zmiany rytmu serca, ruchliwości i mimiki można je odczytać jako wyraz emocjonalnej reakcji dziecka, jako fizjologiczny odpowiednik przeżycia np. stresu .

Reakcje dziecka

Pod wpływem przeżyć matki, organizm dziecka reaguje, na drodze biochemicznej, podobnymi zmianami jak organizm matki np. występuje przyspieszone tętno, zaburzenie rytmu pracy serca, zmiany w napięciu mięśni. Emocje dziecka są wywoływane przez hormony docierające przez tlen, krew i pożywienie . Będąc organicznie związane z matką, dziecko staje się uczestnikiem jej stanów emocjonalnych: - gdy matka jest zadowolona, radosna, to do jej krwi wydzielają się takie związki chemiczne jak endorfiny. W ten sposób do dziecka również docierają neurohormony szczęścia, a poza tym ono samo zaczyna je wytwarzać już w 6  tygodniu życia prenatalnego.
Jakość życia uczuciowego matki staje się pierwszym wyznacznikiem kształtu profilu emocjonalnego dziecka. Dziecko prenatalne przejawia zachowania obronne , unikające zagrożeń, skierowane na adaptację (np. sygnalizowanie potrzeb)

Reakcja na bodźce zewnętrzne

Dziecko w ostatnim trymestrze przed urodzeniem dojrzewa do reagowania na bodźce i sytuacje w otoczeniu 9 sygnałami :
  • zainteresowanie,
  • radość,
  • zaskoczenie,
  • niezadowolenie,
  • złość,
  • strach,
  • wstyd,
  • wstręt
Badania potwierdzają, że emocjonalna ekspresja twarzy jest wrodzona i dziecko rodzi się z mechanizmem pierwotnych emocji . Zaraz po urodzeniu różnicuje ono stany emocjonalne matki, co pozwala wnioskować, iż nauczyło się tego w okresie prenatalnym.
Bardzo ważnym więc jest by w okresie ciąży w szczególny sposób zadbać o swoją psychikę, unikać stresu i sytuacji, które mogą go wywołać. Ma to bowiem ogromny wpływ na kształtowanie się profilu emocjonalnego maluszka.
 zdjęcie:Obraz Free-Photos z Pixaba
 Przeczytaj także: Rozwój emocjonalny w okresie dorastania
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zostań konsultantką AVON. Zgarnij nawet 45% rabatu i ciesz się najlepszymi kosmetykami! Rejestracja Avonu jest zupełnie niezobowiązująca i gwarantuje Ci niskie ceny oraz dodatkowe bonusy.