Dzisiaj jest: 10.12.2023, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Dieta dr Dąbrowskiej – popularna, ale czy zdrowa?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1831 Autor:

Czy dieta dr Dąbrowskiej jest zdrowa dla Twojego organizmu?

Dieta dr Dąbrowskiej – popularna, ale czy zdrowa?
Nadwaga jest ogromnym problemem, który dotyka nie tylko osoby dorosłe. Według statystyk, coraz więcej dzieci boryka się z nadprogramowymi kilogramami, z którymi wraz z wiekiem coraz trudniej się rozstać. W światowych rankingach otyłości prym wiodą Amerykanie. Patrząc na Europę – będą to Brytyjczycy. Według szacunków w Polsce ponad 60% społeczeństwa również cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Oprócz ograniczonej sprawności fizycznej i większych gabarytów, nadwaga i otyłość niosą ze sobą ryzyko zachorowania na wiele przewlekłych, często śmiertelnych chorób. Nie dziwi zatem fakt, że kiedy pojawia się kolejna „dieta cud” w internecie, od razu znajduje się wielu śmiałków chętnych ją wypróbować.
 

Dieta dr Dąbrowskiej – główne założenia


Dr Ewa Dąbrowska jest lekarzem chorób wewnętrznych i autorką tej najpopularniejszej ostatnimi czasy diety. Głównym jej założeniem jest zmuszenie organizmu do korzystania ze zgromadzonych zapasów tłuszczu przy jednoczesnym usuwaniu nadmiaru wody i toksyn.

Dieta dr Dąbrowskiej to dieta owocowo-warzywna, która tak naprawdę jest postem. Jest wymagająca, ponieważ przez cały czas jej trwania dozwolone do spożycia są jedynie owoce i warzywa, choć też nie wszystkie.

Kolejnym warunkiem na tej diecie są posiłki w jak najmniej przetworzonej postaci, a zatem spożywa się je głównie na surowo. Jadłospis na tej diecie oscyluje w granicach około 600 kcal na dobę. Jest to zatem bardzo niskoenergetyczna dieta, która ma działać oczyszczająco na organizm. Czy jest ona zdrowa? Czy nagła zmiana nawyków żywieniowych w tak drastyczny sposób jest wskazana dla wszystkich?

 

Zalety i wady diety owocowo-warzywnej dr Dąbrowskiej


Do zalet tejże diety można zaliczyć to, że jest ona bogata w warzywa i owoce w postaci nieprzetworzonej. Prawdą jest, że spożywamy ich wciąż zdecydowanie zbyt mało. Nieskoenergetyczna dieta dr Dąbrowskiej prowadzi do szybkiej utraty wagi, co zawsze działa motywująco. Jednocześnie można obniżyć swój wskaźnik BMI i poprawić wyniki badań. Dlaczego? Udowodniono, że dieta dr Dąbrowskiej korzystnie wpływa na poziom żelaza, ferrytyny, a także enzymów wątrobowych.
 

Dieta bezglutenowa, wegańska, bezmleczna na urlopie - jak to ogarnąć, by nie zwariować i nie zbankrutowaćCzy tak restrykcyjna dieta ma jakieś minusy? Pierwszym z nich jest to, że dostarcza organizmowi bardzo mało kalorii. Wskazane owoce i warzywa, które można spożywać również są ograniczone. Z tych powodów trudno jest wytrwać na tej diecie, nawet widząc na wadze szybki spadek kilogramów. W warzywach i owocach co prawda jest białko, jednak jest go bardzo niewiele. Jeśli nie dostarczamy organizmowi jego odpowiedniej ilości, to spadek wagi wiąże się również z utratą masy mięśniowej. To z kolei prowadzi do osłabienia organizmu, braku energii do normalnego funkcjonowania i gorszego samopoczucia. Dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia może to być bardzo wyczerpująca dieta. Jeśli przyjrzymy się również temu, czego brakuje w tej diecie, czyli wapnia, magnezu, żelaza, kwasów omega, jodu – to szybko można się zorientować, że na takiej diecie można nabawić się poważnych niedoborów i przysporzyć sobie wielu problemów zdrowotnych.
 

Dieta tak, ale z głową


O tym, że jesteś tym, co wiesz wie każdy. Warto zatem zwracać uwagę na to, co znajduje się na własnym talerzu. Zdrowe, nisko przetworzone produkty, bogate w warzywa i owoce, białko, błonnik i kwasy tłuszczowe są najlepszą dietą dla każdego, w każdym wieku, każdej płci.
Warto jest skorzystać z kalkulatorów kalorii i wyliczyć, jakie jest mniej więcej dzienne zapotrzebowanie organizmu. Wówczas chcąc utrzymać wagę, należy spożywać dokładnie taką liczbę kalorii w 5 zróżnicowanych posiłkach. W przypadku chęci zrzucenia nadprogramowych kilogramów, wystarczy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia w taki sposób, by chudnąć w rozsądnych granicach, a zatem nie więcej, niż 1 kilogram na tydzień.

Zróżnicowana dieta i regularne posiłki sprawią, że nie odczuje się deficytu kalorii i sama zmiana odżywania nie będzie tak uciążliwa. Powolne tracenie wagi niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi brak efektu jojo. Do zoptymalizowanej diety należy dodać aktywność fizyczną w takiej postaci, która sprawia przyjemność, a nie jest jedynie przykrym obowiązkiem. Poprawa sylwetki i samopoczucia będzie najlepszą motywacją do kontynuowania zdrowego trybu życia, bez konieczności sięgania do niskokalorycznych, eliminacyjnych, wyczerpujących diet.
Źródło: pixabay
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***