Czujecie już święta? W tym roku pogoda postanowiła nam zrobić niezły Prima Aprilis z tym śniegiem, co? Niektórzy żartowali, że niebawem będą ubierać choinkę, albo śpiewali pod nosem słynne "Last Christmas". Niewątpliwie z tego śniegu najbardziej ucieszyły się dzieci. Te, które nie zdążyły w "prawdziwą zimę" pójść na sanki dostały swoją drugą szansę.
Jednak bez znaczenia jest to, czy za oknem śnieg, czy świeci słońce. Kwiecień to kwiecień i Święta Wielkanocne być muszą! A nie ma świąt bez....? No właśnie jakiego ciasta nie może zabraknąć na waszym stole wielkanocnym? U nas nie ma świąt bez sernika! A najlepsze serniki robi Sylwia!
Dlatego polecamy wam dzisiaj trzy obłędnie pyszne, fit serniki od Sylwii. Te serniki powinny ucieszyć też każdego z nietolerancją na gluten, bo są bezglutenowe!
Jednak bez znaczenia jest to, czy za oknem śnieg, czy świeci słońce. Kwiecień to kwiecień i Święta Wielkanocne być muszą! A nie ma świąt bez....? No właśnie jakiego ciasta nie może zabraknąć na waszym stole wielkanocnym? U nas nie ma świąt bez sernika! A najlepsze serniki robi Sylwia!
Dlatego polecamy wam dzisiaj trzy obłędnie pyszne, fit serniki od Sylwii. Te serniki powinny ucieszyć też każdego z nietolerancją na gluten, bo są bezglutenowe!
Bezglutenowy sernik pieczony w kąpieli wodnej
Składniki na tortownicę 20 cm:
160-170 g herbatników bezglutenowych lub innych ciasteczek np owsianych
60-70 g roztopionego masła
850 g twarogu sernikowego z wiaderka ( u mnie firmy Pilos z Lidla)
3 jajka
100 g cukru pudru (można więcej, bo przy tej ilości sernik jest mało słodki)
40 g skrobi ziemniaczanej
PRZYGOTOWANIE
Spód formy wykładamy papierem do pieczenia. Nie wycinamy kawałka papieru tylko zapinamy pergamin na dnie formy, wypuszczając nadmiar papieru na zewnątrz. Przygotowujemy 2-3 kawałki foli aluminiowej i owijamy nią blachę. Najpierw pierwszym kawałkiem, a następnie obracamy blachę o 90 stopni i owijamy kolejnym. Jeśli tortownica według Was nie jest jeszcze szczelna, dokładamy kolejny kawałek folii. Piekarnik ustawiamy na temperaturę 160 stopni grzanie góra dół.
Herbatniki umieszczamy w malakserze i kruszymy. Następnie dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Gotową mieszankę wykładamy na spód tortownicy, wyrównujemy łyżką lub ręką. W misce umieszczamy wszystkie składniki na masę serową – twaróg, jajka, cukier puder i skrobię. Wszystko dokładnie, ale krótko mieszamy. Końcowa konsystencja masy ma być zbliżona do śmietany czy gęstszego jogurtu. Masę serową przelewamy na ciasteczkowy spód.
Do większej blachy wkładamy blachę z ciastem. Gotujemy wodę w czajniku i wlewamy do większej blachy tyle, aby sięgała minimum do połowy wysokości tortownicy. Całość wkładamy do piekarnika i pieczemy 70-80 minut. Upieczony sernik powinien mieć ścięty cały wierzch.
Zostawiamy do ostygnięcia, a następnie wkładamy do lodówki.
Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem, udekorować owocami, frużeliną lub zostawić bez niczego.
Bezglutenowy sernik królewski
Składniki na blachę 18×18 cm
Ciasto
1 jajko
150 g zimnego masła
80 g cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
200 g mąki bezglutenowej np
100 g ryżowej
60 g owsianej
40 g skrobi ziemniaczanej lub tapioki
2 łyżki gorzkiego kakao (u mnie ok 15 g)
Masa
750 g zmielonego twarogu – u mnie serek śmietankowy
100 g kremówki
2 jajka (białka i żółtka osobno)
1 budyń bez cukru śmietankowy lub waniliowy
100 g cukru pudru lub drobnego cukru do wypieków
PRZYGOTOWANIE
Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Masło polecam pokroić w mniejszą kostkę, dzięki temu dokładniej się wymiesza. Zagniecione ciasto formujemy w kilkę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 1-2 godziny.
Po tym czasie blachę wykładamy papierem do pieczenia, piekarnik ustawiamy na 180 stopni grzanie góra dół i zaczynamy przygotowywanie masy serowej.
Białka ubijamy w osobnej misce na sztywną pianę. Pozostałe składniki na masę (twaróg, cukier, żółtka, kremówka, budyń) umieszczamy w misce i krótko mieszamy, tylko do połączenia się składników. Następnie dodajemy ubitą pianę i delikatnie mieszamy za pomocą szpatułki lub drewnianej łyżki.
Schłodzone ciasto kakaowe dzielimy na dwie części. Jedną część rozkładamy na dnie blachy. Następne przekładamy na nie masę serową i wyrównujemy. Drugą część ciasta ścieramy na grubych oczkach i układamy na wierzchu. (Jak pisałam wyżej, przed wlaniem masy serowej spód można podpiec przez 10-15 minut).
Sernik pieczemy około 45-50 minut w temperaturze 180 stopni, grzanie góra dół. Pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Bezglutenowy sernik z truskawkami
Składniki na formę o średnicy 26 cm
Ciasto
1 jajko
180 g ziemnego masła
270 g mąki bezglutenowej np:
130 g mąki ryżowej
80 g mąki owsianej lub kukurydzianej
60 g tapioki lub innej skrobi
50 g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa
750 g twarogu (u mnie serek śmietankowy mielony)
1 duże jajko
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
80 g jogurtu naturalnego (u mnie grecki)
70 g cukru pudru (masa jest mało słodka przy takiej ilości)
400 g truskawek
PRZYGOTOWANIE
Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w misce i dokładnie mieszamy. Masło polecam pokroić na mniejsze kawałki. Po wymieszaniu ciasto może być bardzo klejące, dlatego nie polecam zagniatać go rękami. Przekładamy do woreczka i wkładamy do lodówki na około godzinę.
Po tym czasie 3/4 ciasta rozłożyć na spodzie i bokach blachy (na wysokość ok 2 cm) – blachę polecam wcześniej wyłożyć papierem do pieczenia. Spód ciasta w kilku miejscach nakłuwamy widelcem, wkładamy do piekarnika i podpiekamy przez 15 minut. Temperatura piekarnika 180 stopni grzanie góra dół.
W tym czasie przygotowujemy masę serową. W tym celu wszystkie składniki oprócz truskawek umieszczamy w misce i krótko ale dokładnie mieszamy. Następnie gotową masę delikatnie, łyżka po łyżce przekładamy na podpieczony spód, wyrównujemy. Truskawki myjemy, osuszamy i większe przekrawamy na pół. Układamy jedna przy drugiej na masie serowej.
Na wierzchu truskawek układamy pozostałe ciasto. Można je zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub spłaszczyć i urywać. Pieczemy 45-50 minut. Upieczone odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego!
Więcej przepisów od Sylwii szukajcie na jej blogu Kuchnia Bez Glutenu.