Dzisiaj jest: 28.6.2022, imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Recepta online, kto jak może zamówić receptę przez internet?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 1423 Autor:

Czym jest recepta online i jak można ją uzyskać?

Recepta online, kto jak może zamówić receptę przez internet?
Obecnie recepty online są już normą. Ta forma wystawiania dokumentów medycznych zyskała na popularności, ponieważ jest bardzo wygodna, zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. W dobie pandemii tradycyjne wizyty w przychodni zamieniły się na teleporady i wówczas recepty online stały się niezbędne dla pacjentów, którzy nie mieli fizycznego kontaktu z lekarzem. Czym są recepty online, jak proste i przyjemne jest korzystanie z nich, opowiemy Wam w dalszej części artykułu.
 

Czym są recepty online?
Po konsultacji lekarskiej lekarz wystawia receptę online. Nie ma znaczenia czy była internetowa konsultacja lekarska, czy też konsultacja telefoniczna.

W czasie teleporady lekarz przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem i na tej podstawie ocenia stan jego zdrowia. Konsultacje telefoniczne z pacjentem były idealnym rozwiązaniem na czas pandemii, kiedy należało do minimum ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV 2, a jednocześnie w miarę możliwości zrezygnować z gromadzenia się dużej ilości pacjentów w niewielkich pomieszczeniach przychodni. To rozwiązanie dobrze się sprawdziło, dlatego można się spodziewać, że obecna medycyna będzie wciąż zmierzała w tym kierunku.

Usługi telemedyczne są bardzo wygodną formą konsultacji lekarskich. Lekarz co prawda nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentem, ale i bez tego jest w stanie poprawnie go zdiagnozować i zalecić dalsze leczenie. Pacjenci na tym również korzystają, ponieważ wizyta u lekarza nie wymaga od nich pójścia do przychodni i czekania na swoją kolej. Kontakt z lekarzem odbywa się przez telefon lub internet.

Nie należy jednak mylić recepty online z e-receptą, która wystawiana jest na wykupienie leków. To dwa odrębne terminy. Recepta online jest wynikiem konsultacji medycznej z lekarzem.

 

Czy można zamówić receptę online?


Przychodnie medyczne, które oferują leczenie online, mogą zgodnie z prawem przeprowadzić konsultację medyczną telefonicznie bądź przez internet i na tej podstawie wystawić receptę online.

Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, to może on odmówić wystawienia recepty online. Jeśli będzie potrzebował aktualnych wyników badań lub też dodatkowych informacji, to może być potrzeba ponownego kontaktu z pacjentem.

Wszelkie dane personalne, jak również historia choroby pacjenta są bezpieczne i nie ma obawy, że zostaną one ujawnione osobom trzecim.

 

Czy recepty online są legalne?


Recepty online są legalne i mogą być wystawione przez placówki medyczne świadczące usługi określane mianem telemedycyny. W przypadku krajów należących do Unii Europejskiej takie recepty są honorowane w każdej aptece na terenie Wspólnoty.

Od 1996 roku w Polsce istnieje możliwość świadczenia usług telemedycznych, dzięki czemu są one zgodne z prawem i w pełni legalne.

 

Jak długo recepta online jest ważna?


Jeśli na recepcie lekarz nie zaznaczył daty, od której jest ona ważna, to trzeba przyjąć, że czas na jej wykupienie rozpoczyna się w momencie jej wypisania.

Tak jak w przypadku zwykłych recept, recepty online są ważne przez 30 dni.

W przypadku zaznaczenia przez lekarza opcji „realizacja od…” receptę można zrealizować dopiero od wskazanej daty.

 

Gdzie można zamówić receptę online?


W internecie jest wiele stron, gdzie można zamówić konsultację medyczną, jak również receptę online. Ogromnym zaufaniem wśród pacjentów cieszy się portal Recepta u lekarza.

W przychodniach świadczących usługi online zatrudnieni są lekarze, którzy mają odpowiednie wykształcenie i wiedzę, by skutecznie pomagać swoim pacjentom. Za niewątpliwe atuty takich konsultacji można uznać brak kolejek i konieczności wychodzenia z domu, co ma ogromne znaczenie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Dodatkowo takie usługi z reguły są dostępne przez całą dobę, a jak wszyscy wiemy, choroba nie wybiera i przeważnie pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Dobrze zatem mieć taką możliwość, by móc skonsultować się z lekarzem o każdej porze dnia i nocy, otrzymać trafną diagnozę, jak również receptę na niezbędne leki.

 

Recepty transgraniczne


Przychodnie medyczne oferujące usługi z zakresu telemedycyny mają możliwość wystawienia recept transgranicznych, które honorowane są w każdej aptece na terenie krajów Unii Europejskiej. Ta kwestia regulowana jest prawnie.

Recepty transgraniczne mogą być wystawione jedynie w formie papierowej i jedynie w takiej postaci mogą one być zrealizowane w aptece. Pomimo tego, że w Polsce już od kilku lat można korzystać z tak zwanej e-recepty, to nie zmienia to zasad wydawania i realizacji recept transgranicznych.

Recepty transgraniczne w formie papierowej można zrealizować w aptece, jednak powinny one spełniać wszelkie wymogi, które określone są w polskim Prawie Farmaceutycznym i Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 13.04.2018 r.

Wszystkie recepty wystawiane przez Recepta u lekarza spełniają wymogi określone wyżej wymienionym prawem i nie ma problemów z ich realizacją w aptekach.
Źródło: https://receptaulekarza.pl, pxhere
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zostań konsultantką AVON. Zgarnij nawet 45% rabatu i ciesz się najlepszymi kosmetykami! Rejestracja Avonu jest zupełnie niezobowiązująca i gwarantuje Ci niskie ceny oraz dodatkowe bonusy.