Dzisiaj jest: 28.6.2022, imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Dlaczego e recepta 24/7 to wygodny sposób na konsultacje z lekarzem online?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 1371 Autor:

E-recepta jako wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnej recepty na papierze.

Dlaczego e recepta 24/7 to wygodny sposób na konsultacje z lekarzem online?
E-recepta została wprowadzona całkiem niedawno i choć początkowo pacjenci byli nastawieni dość sceptycznie, to obecnie bardzo chętnie z niej korzystają. E-recepty mają wiele zalet, a wśród nich można wymieć oszczędność czasu oraz możliwość wypisania leków na choroby przewlekłe bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Jakie jeszcze są korzyści wynikające z wprowadzenia e-recept? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
 

Jakie są zalety elektronicznej recepty?


Wprowadzenie recept elektronicznych umożliwiło lekarzom wystawianie e-recept. Po konsultacji medycznej online lekarz zdalnie wystawia e-receptę, co odciąża stacjonarną służbę zdrowia, zmniejsza kolejki w przychodniach i pozwala pacjentom na wykupienie przepisanych leków bez konieczności posiadania papierowego wydruku.

Trzeba przyznać, że e-recepty są bardzo wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjenci mogą zaoszczędzić swój czas. Nie ma konieczności przyjeżdżania do przychodni, ponieważ konsultacja medyczna odbywa się online, czekania w kolejce czy też zwalniania się z pracy, by zdążyć dojechać na wizytę u lekarza.

Do odbycia konsultacji medycznej online niezbędne jest dowolne urządzenie podłączone do internetu. Taką wizytę online można odbyć nie ruszając się z własnego domu. To idealne rozwiązanie dla osób z ograniczeniem ruchowym.

E-recepty nie trzeba odbierać z przychodni, wystarczy mieć kod odbioru, dzięki któremu można wykupić leki w aptece. Dzięki temu, że e-recepty wystawiane są w systemie komputerowym, to nie ma ryzyka, że lek przepisany przez lekarza będzie nieczytelny dla farmaceuty. To zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia pomyłki przy wydawaniu leku.

Wszystkie recepty wystawione przez lekarzy znajdują się w historii choroby na Internetowym Koncie Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl i zawsze można zajrzeć, kiedy jakie leki były przepisywane przez lekarzy.

Jeśli lekarz przepisze na jednej e-recepcie kilka opakowań tego samego leku, to pacjent musi wykupić je w jednej aptece, ale nie ma konieczności wykupowania ich za jednym razem. Ważne, aby wszystkie opakowania leku zostały wykupione w ciągu 30 dni. Przy tym pacjent również nie traci zniżki.

 

Z jakimi problemami zdrowotnymi można się zgłosić po e-receptę?


E-recepta może być wypisana na leki niezbędne w leczeniu chorób przewlekłych. Stałe przyjmowanie tych samych leków przez dłuższy czas wymaga wykupowania ich w regularnych odstępach czasu. Wówczas nie ma konieczności osobistej wizyty u lekarza w przychodni, ponieważ można poprosić o wystawienie e-recepty.

E-recepta na antybiotyki ważna jest 7 dni, na leki psychotropowe 30 dni, natomiast na wszystkie inne leki jest ona ważna przez 365 dni.

E-receptę można również wystawić w sytuacjach wyjątkowych, kiedy lekarz uzna to za zasadne na podstawie historii choroby przedstawionej przez pacjenta.

Pacjenci coraz chętniej korzystają z wirtualnych przychodni, które mają możliwość wystawienia e-recepty. Takie rozwiązanie jest wygodne dla pacjenta i daje możliwość podjęcia leczenia bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Kto może wykupić lek z e-recepty?


E-receptę może wykupić pacjent, na którego została ona wypisana. Wystarczy, że w aptece poda swój pesel oraz kod odbioru.
Chory jednak nie musi osobiście stawiać się w aptece. Leki przepisane na e-recepcie może wykupić dowolna osoba, która poda dane niezbędne do odbioru leków.

 

Gdzie zrealizować e-receptę?


E-recepty są wygodne, ponieważ pacjent nie musi wszystkich przepisanych leków wykupywać w jednej aptece. Część można kupić w jednej aptece, a część w innej. Wyjątkiem jest wykupienie kilku opakowań tego samego leku – wówczas można je kupić tylko w jednej aptece.
Elektroniczną receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.

 

Kto wystawia e-recepty?


Podobnie, jak w przypadku papierowej recepty, e-receptę może wystawić lekarz, dentysta, położna, pielęgniarka. Nie ma znaczenia czy osoby te pracują w państwowych ośrodkach zdrowia, czy też prowadzą indywidualną praktykę, ponieważ wszyscy uprawnieni do wystawiania e-recept są zarejestrowani w specjalnym systemie informatycznym.
Źródło: pxhere,receptaulekarza.pl
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zostań konsultantką AVON. Zgarnij nawet 45% rabatu i ciesz się najlepszymi kosmetykami! Rejestracja Avonu jest zupełnie niezobowiązująca i gwarantuje Ci niskie ceny oraz dodatkowe bonusy.