Rabarbar, inaczej rzewień, przez jednych nazywany jest warzywem, a przez innych owocem. Prawdą jest, że wraz z początkiem wiosny pojawia się on na grządkach i na tyle szybko rośnie, że już w kwietniu można cieszyć się jego smakiem. Najpopularniejsze przepisy z wykorzystaniem rabarbaru to ciasta i kompoty. Jego specyficzny, kwaskowaty smak orzeźwia, a intensywny aromat nie daje się pomylić z żadnym innym.
Właściwości rabarbaru
Rabarbar swoją popularność zyskuje dzięki niskiej kaloryczności i niskiemu indeksowi glikemicznemu. Zawiera on spore ilości witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Dodatkowo zawiera wapń, żelazo i potas. Dzięki temu wykazuje on właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające.
Z rabarbaru spożywamy jedynie ogonki liściowe, ponieważ same liście zawierają zbyt wiele szczawianów, by mogły być bezpieczne do zjedzenia, zwłaszcza w sporych ilościach.
Uprawa rabarbaru
Rabarbar jest bardzo wdzięczną rośliną, która tym lepiej rośnie, im mniej uwagi jej się poświęca. Karpę wystarczy wkopać w ziemię, jeśli macie kawałek ogródka. Najważniejsze, by go nie przesadzać. Wybierzcie zatem takie miejsce, które będzie docelowe.
Uprawę rabarbaru można zawrzeć w trzech prostych zasadach. Po pierwsze stanowisko powinno być słoneczne, bo wymagań glebowych rabarbar nie posiada żadnych. Po drugie nie należy go zbytnio podlewać. Na dobrą sprawę, im mniej podlewacie, tym lepiej, ponieważ rabarbar nie lubi nadmiaru wody. Po trzecie rabarbar szybko się rozrasta, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Nie wymaga żadnego nawożenia, a regularne przycinanie jego liści sprawi, że będzie jeszcze szybciej wypuszczał nowe. Kiedy tylko pojawią się zawiązki kwiatu, od razu należy je usuwać.
Jestem pewna, że w odpowiednio dużej donicy można z powodzeniem rabarbar hodować również na tarasie czy balkonie.
Ciasto rabarbarowe – najlepszy, sprawdzony przepis
Ciasto rabarbarowe to smak lata, orzeźwiający, lekko kwaskowaty, doskonały do popołudniowej kawy. Połączenie słodkiego budyniu z aromatycznym rabarbarem skradnie Wasze podniebienia i będziecie z tego przepisu korzystać już zawsze.
Składniki na ciasto kruche:
- 3 szklanki mąki tortowej
- kostka masła
- pół szklanki cukru pudru
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 jajka
- łyżeczka śmietany 18%
Do wykonania tego ciasta będzie jeszcze potrzebny budyń śmietankowy, około pół kilograma świeżego rabarbaru i cukier puder do posypania.
Wykonanie:
Najpierw dodajemy wszystkie składniki do miski, a zimne masło pokrojone w drobną kostkę dodajemy na końcu. Całość zagniatamy na jednolite ciasto. ¼ ciasta oddzielamy, oba kawałki ciasta zawijamy w folię spożywczą. Większy kawałek chowamy do lodówki, a mniejszy do zamrażarki na około 30 minut.
W tym czasie robimy budyń i odstawiamy do przestygnięcia. Rabarbar myjemy, obieramy z wierzchniej warstwy (takie włókienka), dzięki czemu będzie on delikatniejszy i zasypujemy 2 łyżkami cukru, by puścił sok.
Teraz wyjmujemy tortownicę 25 cm i wykładamy ją papierem do pieczenia. Wyjmujemy z lodówki większy kawałek ciasta i wylepiamy nim spód tortownicy, jak również boki na wysokość około 1 centymetra. Na tak przygotowane ciasto wylewamy przestudzony budyń i rabarbar po odsączeniu soku.
Na wierzch ucieramy na tarce o grubych oczkach ciasto z zamrażarki. Pieczemy około 45-50 minut w temperaturze 170 stopni na programie grzania góra dół. Po przestygnięciu ciasto posypujemy cukrem pudrem.
Życzymy smacznego!