Dzisiaj jest: 14.8.2022, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Enjoy European Quality Food – prawdziwe włoskie smaki na 6!

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 1356 Autor:
Redakcja poleca!

Informacja prasowa

Enjoy European Quality Food – prawdziwe włoskie smaki na 6!
Od wielu lat nieprzerwanie włoska kuchnia jest ulubioną kuchnią Polaków, tuż po rodzimej – tak wynika z badań naszych zwyczajów kulinarnych. Jak wszystkim wiadomo, podstawą włoskiej kuchni są wysokiej jakości produkty. Jak w czasie codziennych zakupów zawsze możemy być pewni, że wybieramy te oryginalne włoskie?


Włochy przodują w Europie w liczbie produktów, które posiadają unijne certyfikaty, potwierdzające ich oryginalność. Są to oznaczenia:
- ChNP: Chroniona Nazwa Pochodzenia,
- ChOG: Chronione Oznaczenie Geograficzne, 
- GTS: Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

W 2018 roku włoskich produktów z certyfikatami było 822 (w tym 299 – produkty spożywcze, 526 wina). Czy jednak każde włoskie wino musujące jest produkowane z zachowaniem tradycyjnych metod wytwarzania? Czy każda oliwa z oliwek extra vergine jest wytwarzana jest z najlepszej jakości oliwek? A co z serami – czy każda mozzarella smakuje tak samo? Otóż nie. Jako konsumenci jesteśmy często wprowadzani w błąd, dlatego konsorcja zrzeszające włoskich producentów, przy udziale unijnego wsparcia, wprowadziły system certyfikacji oryginalnych produktów.

Enjoy European Quality Food, czyli oryginały smakują lepiej

Projekt Enjoy European Quality Food obejmuje pięć krajów: Włochy, Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Polskę. Jest współfinansowany jest przez Wspólnotę Europejską i powstał w celu promowania 6 wyjątkowych europejskich produktów z oznaczeniem gwarancji pochodzenia. 

Są to:

 
  •  Asti DOCG, 
  •  Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG
  •  Vino Nobile di Montepulciano DOCG
  •  Provolone Valpadana DOP
  •  Olio Extravergine d’Oliva Toscano IGP
  •  Mozzarella STG

Celem Enjoy European Quality Food jest zwiększenie świadomości na temat wysokiej jakości żywności i produktów winiarskich tj. wina, oliwy i serów posiadających oznaczenie Denominazione d’Origine (Chroniona Nazwa Pochodzenia), Indicazione Geografica (Chronione Oznaczenie Geograficzne) i Specialità Tradizionale Garantita (Gwarantowane Tradycyjne Specjalności). Produkty te, wyróżnia unikalny i niezrównany smak. A wszystko dlatego, że są one owocem wieloletniej tradycji, na którą składają się historia, miejsce pochodzenia i wytwarzający je ludzie.
 

Enjoy European Quality Food w Polsce


Projekt Enjoy European Quality Food wystartował w listopadzie 2019 roku i będzie trwał 3 lata – do 2022 roku. W Polsce EEQF nadzoruje Włoska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Konferencja degustacyjno-prasowa, na którą zostaną zaproszeni dziennikarze, blogerzy, influencerzy odbędzie się 7 czerwca w Centrum Prasowym Foksal. Podczas spotkania zaproszeni goście będą mieli okazję degustacji 6 wyjątkowych europejskich produktów z oznaczeniem gwarancji pochodzenia. Nie zabraknie też ekspertów i przedstawicieli włoskich konsorcjów:

• Wojciech Bońkowski, Winicjatywa.
• Gieno Mientkiewicz, znawca serów.
• Alberto Leotti oraz Luigi Fanciulli wice prezydent i prezydent Consorzio Dop Terre di Siena – eksperci ds. Oliwy z oliwek extra vergine.

Więcej informacji o projekcie Enjoy European Quality Food znajduje się na stronie: www.eeqf.eu/pl

  
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zostań konsultantką AVON. Zgarnij nawet 45% rabatu i ciesz się najlepszymi kosmetykami! Rejestracja Avonu jest zupełnie niezobowiązująca i gwarantuje Ci niskie ceny oraz dodatkowe bonusy.