Dzisiaj jest: 14.8.2022, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Kleszcze – co warto o nich wiedzieć?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 1236 Autor:

Kleszcze - niewielkiej wielkości pajęczaki, które przenoszą wiele groźnych chorób.

Kleszcze – co warto o nich wiedzieć?
Kleszcze są pajęczakami, które kojarzone są z boreliozą – poważną chorobą, którą roznoszą. W okresie letnim można je spotkać dosłownie wszędzie, czyli w parkach, na łąkach, w lasach. Żywią się krwią i to nie tylko ludzką. Zwierzęta równie często są przez nie atakowane, co ludzie. Bez pożywienia są w stanie żyć nawet dwa lata. Największy ich wysyp jest w maju i czerwcu, a także we wrześniu i październiku.
 

Jak chronić się przed kleszczami?


Może się wydawać, że najprostszym sposobem na unikanie kleszczy jest omijanie miejsc ich bytowania. Jednak w okresie letnim jest to trudne do wykonania, ponieważ to właśnie wtedy mamy ochotę chodzić po lasach, biegać po łąkach czy pracować w ogródkach.

Można jednak odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało przed potencjalnym atakiem kleszczy. Wystarczy założyć ubranie zakrywające nogi, ręce, a także buty z wysoką cholewką i okrycie głowy. Ubrania w kolorze jasnym pozwolą na szybkie znalezienie potencjalnego intruza.

Można również stosować środki odstraszające kleszcze, jednak nie zaleca się aplikacji bezpośrednio na skórę. Po każdym wypadzie na łono natury należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, by w razie konieczności szybko usunąć kleszcza.

 

Jak usunąć kleszcza?


Najbezpieczniej jest użyć gotowego zestawu do usuwania kleszczy, który można kupić w sklepie. Jednak równie dobrze wystarczy pęseta.
Najważniejsze jest to, żeby kleszcza złapać za główkę, a nie za odwłok. Nie potrzeba go wykręcać, jedynie chwycić i energicznie pociągnąć.

Absolutnie nie należy kleszcza smarować żadnym olejem czy masłem, a już na pewno nie alkoholem.

Jeśli podczas usuwania kleszcza jakiś jego fragment zostanie w skórze, to można próbować złapać go ponownie pęsetą i usunąć. Jeśli się to nie uda, to nie wolno rozdrapywać czy nacinać skóry. Wraz ze złuszczeniem naskórka zostanie on samoistnie usunięty.

 

Kleszcze a borelioza


Nie każdy kleszcz przenosi boreliozę, jak również nie każdy zakażony kleszcz może tą boreliozą zarazić nas. Wiele osób robi badania usuniętym ze skóry kleszczom, ale to w zasadzie nic nam nie mówi.

Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry można zrobić sobie samemu badania w kierunku boreliozy, by stwierdzić czy doszło do zakażenia.

 

Boreliozę leczy się antybiotykami, jednak nie podaje się ich na wszelki wypadek. Choroba musi być najpierw potwierdzona badaniami.

Pierwszym objawem zakażenia boreliozą jest rumień w miejscu ugryzienia. Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Warto również zainteresować się szczepionką przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Kleszcze bowiem roznoszą wiele chorób, a typowo przeciwko boreliozie nie ma żadnych szczepień.

Kleszcze mogą nas zarazić nie tylko wtedy, kiedy wbiją się w skórę i musimy je usunąć. Każde naruszenie naskórka przez te pajęczaki może spowodować zakażenie.
Źródło: pixabay
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zostań konsultantką AVON. Zgarnij nawet 45% rabatu i ciesz się najlepszymi kosmetykami! Rejestracja Avonu jest zupełnie niezobowiązująca i gwarantuje Ci niskie ceny oraz dodatkowe bonusy.