Dzisiaj jest: 23.7.2024, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1723 Autor:

Trądzik może pojawić się w każdym wieku i u każdego. Dziś sprawdzamy, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania trądziku.

Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku
Trądzik potocznie nazywanym jest mianem pryszczy. Niewątpliwie jest to przewlekła choroba, która wymaga niezwykłej dbałości o skórę. Trądzik dotyczy gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Kiedy zablokują się one, to powstaje stan zapalny, a z niego trądzik. Największa koncentracja gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, klatce piersiowej oraz plecach i właśnie w tych miejscach najczęściej powstaje trądzik.
 

Jakie są objawy trądziku i kogo ta przypadłość dotyka?


Najczęściej na początku pojawiają się zaskórniki na skórze, czyli takie czarne punkty. To oznacza, że pory skóry są zablokowane, co może prowadzić do powstania trądziku, jeśli powstanie stan zapalny. Wówczas zaskórniki przekształcają się w wypukłe zgrubienia na powierzchni skóry, nierzadko wypełnione ropną wydzieliną.

Trądzik zostawiony sam sobie zaczyna się rozprzestrzeniać i z tych na pozór niewielkich pryszczy mogą powstać bąble lub nawet torbiele. To właśnie po nich powstają blizny, które szpecą skórę. Wówczas konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Obecnie trądzik jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości skórnych. Najczęściej dotyka on młode osoby w wieku dojrzewania. Takich przypadków jest mniej więcej około 80%. Resztę stanowią osoby do 30 roku życia i starsze. Przyjmuje się również, że to częściej płeć męska ma problemy trądzikowe.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania trądziku?


Trądzik może pojawić się z wielu powodów. Pokrótce postaram się wymienić te najważniejsze i najbardziej powszechne.

Okres dojrzewania

Okres dojrzewania nieuchronnie wiąże się z burzą hormonów. W tym czasie organizm zaczyna w znacznej ilości produkować androgeny, u mężczyzn w większej ilości, niż u kobiet. Hormony te odpowiedzialne są za pobudzanie gruczołów łojowych, które z kolei zaczynają produkować nadmiar sebum. W konsekwencji dochodzi do zablokowania porów, a przy okazji namnożenia się bakterii powodujących powstanie stanu zapalnego oraz pryszczy.

 

Geny

Czy wiedzieliście, że rozmiar oraz aktywność gruczołów łojowych dziedziczymy po rodzicach? Jeśli zatem mama lub tata mieli problemy trądzikowe, to najpewniej Was również to nie ominie. Trądzik może zatem, ale wcale nie musi, być odziedziczony w genach. Może również być tak, że Wasi rodzice mieli trądzik, ale Wy takiego problemu nie macie. Genetyka to bardzo skomplikowana sprawa.

Dieta

Ważne dla skóry jest to, co jesz. Nadmiar cukru w diecie, niezdrowych tłuszczy, sztucznych dodatków oraz duża liczba produktów przetworzonych sprawiają, że skóra na tym cierpi. Twoja dieta widoczna jest na skórze, często w postaci pryszczy i wyprysków.

Kosmetyki

Używane kosmetyki mają również wpływ na stan skóry. Jeśli nie używasz kosmetyków w ogóle, to również możesz narazić się na powstanie trądziku. Kosmetyki stosowane zwłaszcza do skóry twarzy, szyi i dekoltu powinny być jak najbardziej naturalne. Są tacy, którzy twierdzą, że jeśli danego kosmetyku nie da się zjeść, to nie powinno się go również stosować na własną skórę. Nie popadajmy jednak w paranoję. Wystarczy wybierać kosmetyki jak najbardziej naturalne, które nie będą zatykały porów i wzmagały nadprodukcji sebum. Warto również możliwie jak najczęściej rezygnować ze stosowania kosmetyków lub ograniczyć ich ilość, by dać skórze swobodne oddychać.

Leki

Niektóre leki mogą również powodować skutki uboczne w postaci problemów skórnych. Jeśli zauważysz, że na Twojej skórze zaczynają pojawiać się nieprzyjaciele, to sprawdź w ulotce, czy lek, który przyjmujesz, nie daje takich skutków ubocznych. Jeśli będzie taka możliwość, to zamień go na inny po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Przewlekłe dolegliwości i choroby

Wiele jest chorób, które mają ogromny wpływ na wahania hormonów. Wówczas mogą one również iść w parze z trądzikiem i pryszczami. Do takich dolegliwości zaliczamy problemy kobiece związane z układem rozrodczym, ale również wszelkie zaburzenia w pracy tarczycy.

Odzież i akcesoria

Jeśli zauważasz pojawianie się pryszczy na czole, plecach lub klatce piersiowej, to poszukaj przyczyny takiego stanu rzeczy w tym, co nosisz. Pryszcze na czole mogą pojawić się na skutek noszenia opaski, a na plecach czy ramionach z powodu ubrań, które często nosisz. Kiedy skóra nie może swobodne oddychać, nie ma zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zwłaszcza wtedy, gdy się poci, to często manifestuje to zmianami skórnymi.
Źródło: pxhere
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***