Jeśli myślisz, że skłonność do alergii odziedziczyłaś po przodkach, to przejrzyj swoje drzewo genealogiczne i sprawdź, czy Twoi dziadkowie, pradziadkowie, prapradziadkowie w ogóle mieli jakiekolwiek uczulenia. Większość z nas jest alergikami, dzieci rodzą się z alergiami, dorośli ludzie nagle dostają alergii. To nie bierze się z genów. To efekt takiego życia, jakie obecnie mamy.
Cera wrażliwa i alergiczna
Skóra alergiczna jest wrażliwa, swędzi, piecze, powoduje uczucie dyskomfortu, przebarwia się, łuszczy, posiada cały wachlarz wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Taka cera wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, a swój początek może mieć między innymi w stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków, długotrwałej ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne lub też codziennej diecie.
Nieodpowiedni sposób odżywiania się ubogi w witaminy i minerały, a bogaty w produkty wysoko przetworzone, ciągły stres i pośpiech, nadwyrężony system nerwowy, słaba odporność organizmu, zaburzenia hormonalne, a nawet kontakt z detergentami. Mając cerę wrażliwą, alergiczną, szczególną uwagę należy zwracać na niekorzystne warunki atmosferyczne, które w głównej mierze mogą potęgować wszelkie dolegliwości.
Jak zatem pielęgnować taką skórę, którą mogą uczulać składniki kosmetyków? Pielęgnację należy dobrać tak, aby produkty były jak najbardziej naturalne. Nie powinno w nich być konserwantów, barwników czy sztucznych zapachów. Na szczęście w dzisiejszych czasach znalezienie takich kosmetyków nie jest bardzo trudne.
Pielęgnacja cery wrażliwej
Mając cerę wrażliwą, nie należy stosować peelingu ziarnistego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to można stosować peeling enzymatyczny. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli cera jest podrażniona, to nawet taki rodzaj peelingu może zaostrzyć te objawy.
Kremy warto dobierać tak, by odżywiały skórę, jak również regenerowały ją. Nie warto jednak eksperymentować z kilkoma kremami na raz. Jeśli znajdziesz taki, który niweluje podrażnienie skóry, to się go trzymaj.
Korzystny wpływ na cerę wrażliwą mają również specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Dobra kosmetyczka będzie umiała je tak dobrać, by złagodzić objawy podrażnienia i dać ulgę skórze.
Mleko, zwłaszcza kozie, jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej. Zawiera ono mnóstwo witamin, wapnia i tłuszczu, co dobrze działa na taką skórę i skutecznie łagodzi podrażnienia.
Domowe sos
Jeśli Twoja skóra jest podrażniona, a Ty masz ochotę zrobić sobie domową maseczkę, to najlepsza będzie ta z banana i twarożku. Jednego banana rozgnieć widelcem na papkę i dodaj do tego 2 łyżki twarożku. Całość wymieszaj i nałóż na te miejsca, które są podrażnione.
Po około 10-15 minutach spłucz maseczkę letnią wodą i zastosuj odpowiedni krem. Takie domowe sos dla podrażnionej skóry przyniesie ukojenie, a przy okazji uelastyczni skórę i ją wygładzi. Podobne działanie ma maseczka z twarożku połączonego ze startym jabłkiem i startą dynią.