Dzisiaj jest: 30.3.2023, imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

 PAH – pomocna dłoń w trudnych czasach

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 1391 Autor:

PAH, czyli Polska Akcja Humanitarna od 30 lat wyciąga pomocną dłoń do wszystkich tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

 PAH – pomocna dłoń w trudnych czasach
W tym roku w grudniu Polska Akcja Humanitarna obchodzi 30-lecie swojej działalności. Założycielką Fundacji jest Janina Ochojska, która wspiera działania humanitarne od momentu powstania PAH-u. Wśród fundatorów Polskiej Akcji Humanitarnej znajdują się również Tomasz Wilk i Włodzimierz Sarna. 
 

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej


Polska Akcja Humanitarna przekazuje swoje wsparcie cywilnym ofiarom kryzysów humanitarnych, wywołanych przez konflikty zbrojne lub katastrofy naturalne. Jest wszędzie tam, gdzie zwykły człowiek prosi o pomoc.

W Somalii mieszkańcy nie tylko zmagają się z brakiem dostępu do wody czy żywności. Wciąż toczy się tam konflikt zbrojny, dlatego ludność cywilna zmuszona jest opuszczać swoje domy, by szukać bezpiecznego schronienia. Obecnie wiele osób przemieszcza się w kraju także ze względu na suszę, obejmującą różne regiony Somalii. Polska Akcja Humanitarna działa na terenie tego państwa już 11 lat. Od początku priorytetem był dostęp do czystej wody, toalet i właściwej higieny. Oprócz budowania ujęć wody, latryn i punktów do mycia rąk działania PAH skupiają się także na promowaniu zasad higieny. Mieszkańcy obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych wraz z pakietami środków higienicznych otrzymują szkolenia z zakresu higieny osobistej, co pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnych chorób - to bardzo ważne w przeludnionych obozach.

Polska Akcja Humanitarna pomaga także w Sudanie Południowym. To kraj, który przechodzi kryzys ekonomiczny, a trudne warunki klimatyczne sprawiają, że wiele osób co roku musi przemieszczać się w poszukiwaniu czystej wody, żywności, bezpieczeństwa. . Co roku występują powodzie, których skutki mogą utrzymywać się miesiącami. W Sudanie Południowym największy problem obecnie stanowi niedożywienie, zwłaszcza wśród dzieci, jak również ograniczona liczba ujęć wodnych. Dla Polskiej Akcji Humanitarnej najważniejsze jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody, jak również poprawa warunków higienicznych, co pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się potencjalnie śmiertelnych i groźnych dla zdrowia chorób. Z kolei wspieranie rolnictwa i produkcji żywności może w dużej mierze zmniejszyć problem niedożywienia. Dostarczenie nasion, narzędzi ogrodowych czy instalowanie systemów nawadniania, połączone ze szkoleniami rolniczymi, pozwala lokalnej ludności uprawiać pola na własny użytek lub na sprzedaż.

Jemen to miejsce największego kryzysu humanitarnego naszych czasów. Blisko 80% ludności potrzebuje wsparcia ze strony takich organizacji jak PAH. Od 8 lat toczy się wojna, której ofiarą jest ludność cywilna, zwłaszcza dzieci, kobiety i osoby starsze.  Aktywne działania wojenne utrudniają udzielanie pomocy, która jest niezbędna dla wielu mieszkańców tego kraju. PAH wspiera lokalny system opieki zdrowotnej, remontując, finansując i zaopatrując kliniki i szpitale oraz szkoląc lekarzy i położne. Pomaga także w odbudowie edukacji, zapewniając miejsca do nauki w Ma’rib. Innym zadaniem PAH jest zarządzanie obozami dla osób wewnętrznie przemieszczonych i wsparcie w zakresie remontu domów w tych obozach.

Nie można też zapomnieć o konflikcie za wschodnią granicą Polski, który toczy się już od 2014 roku. Polska Akcja Humanitarna pomaga w Ukrainie od początku wojny, zaś po 24 lutego br. rozszerzyła i wzmocniła swoje działania: dostarcza żywność, wodę i produkty higieniczne,  zapewnia wsparcie psychospołeczne, prawne i finansowe, remontuje zburzone budynki i stawia tymczasowe domy modułowe. . Przygotowuje również mieszkańców do zimy, przekazując piecyki, opał, generatory, koce termiczne, ciepłe ubrania czy koce oraz dodatkowe środki na zakup opału. Priorytetem w tym kraju jest wspieranie osób wewnętrznie przemieszczonych, osób w podeszłym wieku i z niepełnosprawnościami, dzieci i kobiet.

 

Polskia Akcja Humanitarna - jak pomagać potrzebującym 


Polska Akcja Humanitarna pomaga jednocześnie w wielu krajach na świecie, w miejscach zapomnianych i przeciągających się kryzysów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie każdego i każdej z nas. To wsparcie może przybierać różne formy. 

Na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej można znaleźć informację, w jaki sposób możesz pomóc i Ty. Nawet niewielki datek, niewielka wpłata pieniędzy od każdego i każdej z nas, da szansę pomocy wielu ludziom w potrzebie.

Jeśli prowadzisz firmę, przedsiębiorstwo i chcesz regularnie wspierać działania Polskiej Akcji Humanitarnej, to wiedz, że Twoja darowizna zostanie przeznaczona na pomoc najbardziej potrzebującym. Możesz wpłacić środki jednorazowo lub ustawić stałą kwotę comiesięcznego przelewu.

Przez ostatnie 30 lat Polska Akcja Humanitarna pomogła 14,5 milionom ludzi. Dziś ja, Ty i my wszyscy możemy pomóc dalej pomagać. Warto dzielić się tym, co sami posiadamy, nawet jeśli mamy niewiele. To, co wydaje się niewielką kwotą dla nas, może stać się częścią ogromnej pomocy dla kogoś innego.

PAH to pomocna dłoń wyciągnięta w stronę najbardziej potrzebujących. Wesprzyj jej działania tutaj.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***