To, co kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia nie tylko dzieciom, to choinka z prezentami, śpiewanie kolęd czy też wieczerza wigilijna. Jednak tradycji bożonarodzeniowych jest znacznie więcej, choć nie o wszystkich pamiętamy. Jest jeszcze czas, by zadbać o dopełnienie zwyczajów związanych z tymi najpopularniejszymi świętami na całym świecie.
24 grudnia to data Wigilii, kiedy to całymi rodzinami zasiadamy do stołu i wspólnie spożywamy uroczystą kolację, gdy tylko pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie. 25 grudnia to Boże Narodzenie, a zatem dzień, w którym na świat przyszedł Jezus. Jest jeszcze jeden dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia, czyli Świętego Szczepana, który był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem.
24 grudnia to data Wigilii, kiedy to całymi rodzinami zasiadamy do stołu i wspólnie spożywamy uroczystą kolację, gdy tylko pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie. 25 grudnia to Boże Narodzenie, a zatem dzień, w którym na świat przyszedł Jezus. Jest jeszcze jeden dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia, czyli Świętego Szczepana, który był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem.
Choinka
Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki cudnie przystrojonej w błyszczące bombki, kolorowe łańcuchy, migające lampki. Świeża choinka pachnie lasem, jednak na święta można również ubierać sztuczną. Ozdoby można kupić gotowe lub zrobić własnoręcznie. Samo ubieranie choinki powinno odbywać się w dzień Wigilii, jednak wielu z nas chcąc poczuć klimat świąt, ubiera choinkę znacznie wcześniej.
Pierwsza gwiazdka
Wedle tradycji, do wieczerzy wigilijnej powinno zasiadać się dopiero wtedy, kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. To nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa. O tej tradycji zapominamy najczęściej.
Sianko pod obrus
A ile z Was pamięta o tym, by pod obrusem położonym na stole wigilijnym znalazło się sianko? To również symboliczne nawiązanie do tego, że Jezus przyszedł na świat w ubóstwie. Przesądni wierzą w to, że takie sianko włożone pod biały obrus przyniesie obfitość, powodzenie i dostatek. Sianko można kupić w kościele w okresie okołoświątecznym.
Opłatkowe życzenia
Tradycją również jest to, że zanim przystąpimy do konsumpcji przygotowanych potraw, dzielimy się opłatkiem ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy i tym samym składamy sobie życzenia. Opłatek to symbol pojednania, przebaczenia, miłości do bliźniego. Wszak pierwsi Chrześcijanie dzielili się niegdyś chlebem, my dziś dzielimy się opłatkiem. Życzenia powinny być szczere, płynące prosto z serca, serdeczne, pełne miłości, natomiast opłatek i ten zwykły, jak również bezglutenowy, można kupić w kościele lub też w kancelarii parafialnej w okresie okołoświątecznym.
12 potraw
Według tradycji na każdym stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw jarskich, które symbolizują 12 apostołów Jezusa. Przesądni twierdzą, że spróbowanie każdej z potraw przyniesie dostatek i powodzenie w nadchodzącym roku. Do 12 potraw wigilijnych zaliczamy:
- Czerwony barszcz z uszkami
- Kapusta z grzybami
- Karp
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Śledź
- Ryba po grecku
- Kompot z suszu
- Kluski z makiem
- Kutia
- Makowiec
- Piernik
- Chleb
Dodatkowe nakrycie
Pamiętasz o tym, by na wigilijnym stole znalazło się jedno dodatkowe nakrycie dla strudzonego wędrowca? To również jedna z tradycji bożonarodzeniowych. Niegdyś to puste, dodatkowe nakrycie pozostawiane było dla zmarłych.
Kolędowanie
Rodzinne kolędowanie powinno stać się tradycją każdego z nas. Śpiewając wspólnie kolędy, tworzymy niepowtarzalną atmosferę świąteczną, co tak ważne jest zwłaszcza dla najmłodszych. Najpopularniejsze kolędy polskie to: „Cicha noc”, „Lulajże, Jezuniu” czy „Wśród nocnej ciszy”.
Prezenty
Czym byłyby Święta Bożego Narodzenia bez prezentów? Ten moment w czasie Wigilii jest wyczekiwany nie tylko przez dzieci. Każdy z nas lubi dostawać prezenty! Znajdziemy je pod choinką, wszakże tam zostawił je dla nas Święty Mikołaj. Do ich otwierania zabieramy się dopiero wtedy, kiedy skończy się wigilijna wieczerza.
Mamy nadzieję, że każda z Was znajdzie w tym roku pod choinką wymarzone prezenty.