Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym gwarantują kontrolowanie stanu uzębienia. Dorosły człowiek powinien je odbywać raz do roku lub w miarę potrzeby częściej. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna odwiedzić dentystę przynajmniej dwa razy. Pierwszy raz na początku ciąży, drugi raz mniej więcej w 4-5 miesiącu.
Jeść dla dwojga
Przyszła mama powinna zdrowo się odżywiać, ponieważ musi zaspokoić swoje zapotrzebowanie na witaminy i minerały, ale również wciąż rozwijającemu się w jej łonie dziecku. Zbyt niska kaloryczność posiłków, a także niedostateczna ilość składników odżywczych odbije się na zdrowiu ich obojga, wszak ciąża trwa długie dziewięć miesięcy.
W czasie ciąży jest dużo większe zapotrzebowanie na wapń, kluczowy składnik budulcowy kości i zębów. Jego niedobór może przejawiać się pogarszającym stanem uzębienia przyszłej mamy. Dodatkowo niedobór innych witamin może wywołać stany zapalne dziąseł i problemy w obrębie jamy ustnej.
Bardzo często w czasie trwania ciąży przyszłe mamy borykają się z problemem zwiększonego ryzyka powstania próchnicy. Często jest to wywołane zmianą stanu fizjologicznego w czasie trwania ciąży, ale również niedostateczną higieną jamy ustnej. Jak zapewnia dentystagliwice.pl kobiety ciężarne powinny szczotkować zęby po każdym posiłku, a szczególnie nie powinny zapominać o tym po nocnym podjadaniu. Do codziennej ochrony przeciw próchnicy warto także włączyć stosowanie nici dentystycznej i odpowiedniego płynu do higieny jamy ustnej.
Dieta kobiety ciężarnej powinna obfitować w produkty pełne witamin i minerałów, a dla zdrowia własnych zębów przyszłe mamy powinny także ograniczyć ilość spożywanych słodyczy. Zawarte w nich cukry stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Warto zamienić je na takie produkty spożywcze, które będą źródłem wapnia gwarantującego zdrowe zęby i mocne kości.
Dla zdrowych zębów maluszka
Już w szóstym tygodniu ciąży kształtują się zęby u dziecka. Wtedy powstają zalążki wszystkich zębów, oprócz zębów mądrości, które pojawiają się znacznie później. Z tego powodu dieta przyszłej mamy jest bardzo ważna dla zdrowych zębów maluszka.
Wapń można znaleźć w szpinaku, nabiale, strączkach, burakach, orzechach, łososiu, sardynkach czy też wodzie mineralnej. Istotną rolę odgrywa także witamina C nie tylko uszczelniająca naczynia krwionośne, ale również zapobiegająca krwawieniu dziąseł. Znaleźć ją można w cytrusach, truskawkach, kalafiorze, papryce czerwonej, kapuście, kalarepie i brokułach.
Zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej zmiany hormonalne są przyczyną powstawania stanów zapalnych dziąseł, a także ich krwawienia. Jeśli ciężarna dodatkowo wymiotuje na początku ciąży, to mocne kwasy żołądkowe niszczą szkliwo. W celu zniwelowania tych niedogodności należy stosować odpowiednie płyny do płukania i pasty wzmacniające szkliwo. W razie zaistnienia jakichkolwiek objawów chorobowych w obrębie jamy ustnej przyszłe mamy powinny niezwłocznie skorzystać z konsultacji stomatologicznej. Czekanie do porodu może znacząco odbić się na stanie uzębienia i dziąseł.