Wągry, czyli inaczej zaskórniki, pojawiają się w specyficznych miejscach na twarzy – nos, czoło, broda. Gdzie dokładnie powstają? W ujściach gruczołów łojowych. Wągry są to bowiem takie grudki, czopki o ciemnym zabarwieniu, przez co niestety bardziej widoczne na jasne skórze, a im jaśniejsza karnacja, tym bardziej widoczne zaskórniki.
Nie wyciskaj!
Wyciskając, dusząc, rozciągając skórę, powoduje się, że powstają na niej mniejsze lub większe uszkodzenia, a tym samym przestaje ona działać jako naturalna bariera przed bakteriami i wirusami chorobotwórczymi. Ile razy po wyciskaniu wągrów robiła się rana, która długo się ślimaczyła, aż w końcu skóra się zasklepiła, a i tak pozostała blizna przez dłuższy czas? Nie można wyciskać żadnych pryszczy ani zaskórników.
Wyciskanie wągrów sprawia, że sebum zaczyna być produkowane w nadmiarze, a tym samym tworzą się kolejne zaskórniki i błędne koło się zamyka. Nikt nie chce bez końca kręcić się w tym kołowrotku.
Czy jednorazowe wyciśnięcie zaskórnika sprawi, że w tym miejscu już nigdy żaden inny się nie pojawi? O słodka niewiedzo! Pojawi się kolejny dokładnie w tym samym miejscu jeszcze szybciej, niż może się wydawać.
Co jest najskuteczniejsze w walce z wągrami?
Najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, to umówić się na wizytę w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Doświadczona kosmetyczka, która posiada odpowiednie narzędzia, jest w stanie bezpiecznie i skutecznie oczyścić skórę z wągrów, zaskórników i innych zanieczyszczeń. Przede wszystkim dobierze odpowiedni zabieg, czego sama we własnym domu zrobić nie możesz. Warto korzystać z takich wizyt regularnie, ponieważ tylko systematyczne oczyszczanie skóry utrzyma w ryzach wągry, by nie wywołały poważniejszych problemów skórnych.
Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład i działanie. Jeśli skóra ma tendencję do niedoskonałości, trzeba wybrać produkty dedykowane takiej cerze.
Dobrą praktyką jest regularne stosowanie peelingu do twarzy, który pobudza krążenie krwi, usuwa martwy naskórek, jak również oczyszcza pory skóry. Należy wybierać taki, który będzie dostosowany do potrzeb skóry: gruboziarnisty, drobnoziarnisty lub enzymatyczny i stosować go raz w tygodniu.
Po zastosowaniu peelingu, kiedy skóra jest dobrze oczyszczona, warto zastosować maseczkę ściągającą pory skóry. Rozszerzone pory są bowiem idealnym miejscem, gdzie zbierają się zanieczyszczenia i sebum, a z tego mogą powstać nie tylko zaskórniki, ale też dorodne pryszcze lub coś gorszego.