Orzech włoski naturalnie występuje w Azji Środkowej, w rejonie Morza Czarnego, w północnej Turcji oraz na Bałkanach. Drzewo to potrafi osiągnąć wysokość nawet 30 metrów. Orzech włoski jest długowieczny, niektóre osobniki osiągają wiek nawet 500 lat, jeśli nie są szczepione. W Polsce orzech włoski jest uprawiany na glebach żyznych, na słonecznych stanowiskach.
Juglon z liści i korzeni
Juglon jest związkiem fenolowym, który wytarzany jest przez opadłe liście i korzenie orzecha włoskiego. Działa on toksycznie na rośliny w promieniu 30 metrów. Jego toksyczne działanie dotyka również larwy owadów, przez co nie mogą one się rozwijać.
Juglon nie jest związkiem szkodliwym dla człowieka, dlatego z powodzeniem znajduje on zastosowanie w kosmetologii oraz w medycynie. Być może stanie się on skuteczną bronią do walki z nowotworami.
Jak spożywać orzechy?
Orzech włoski, jak wszystkie inne orzechy, jest powleczony cienką błonką. Samo zjedzenie takiego orzecha nie przyniesie wymiernych korzyści i nie pozwoli organizmowi przyswoić wszystkich zawartych w nim składników odżywczych. Jak zatem jeść orzechy, by czerpać z nich jak najwięcej?
Wieczorem odpowiednią ilość orzechów trzeba namoczyć w wodzie i pozostawić tak na całą noc. Następnego dnia rano, po obraniu ze skórki, można spożywać orzechy, które dopiero w takiej formie są w dla nas bogactwem witamin i minerałów.
Co kryje w sobie orzech włoski?
Orzech włoski zawiera wiele składników działających przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Olej z orzechów włoskich działa antygrzybiczo, wspomaga pracę układu trawiennego, przeciwdziała zaparciom. Zalecany jest szczególnie osobom z nadwagą i otyłym, gdyż sprzyja poprawie przemiany materii i wspomaga utratę zbędnych kilogramów.
Dodatkowo znaleźć można w nim kwasy tłuszczowe, które wspomagają funkcjonowanie układu oddechowego i odpornościowego i wspierają pracę mózgu. Witamina A wspomaga oczy, skórę, wspiera płodność, dodaje witalności i poprawia samopoczucie. Witamina E redukuje zmęczenie i opóźnia starzenie się organizmu, a także zapewnia zdrowe paznokcie i włosy. Witamina K gwarantuje zdrowe kości i prawidłowe krzepnięcie krwi. Witaminy z grupy B wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, pracę mózgu, a także oczyszczają organizm z toksyn.
Olej z orzechów włoskich jest jednym z najzdrowszych, dlatego warto go spożywać codziennie, dodając go do sałatki czy surówki. Z powodzeniem można również stosować go zewnętrznie na skórę suchą, przesuszoną, na skórę twarzy, szyi i dekoltu jako najlepsze serum przeciwzmarszczkowe.