Skóra dłoni, podobnie jak skóra szyi i dekoltu, nie posiada gruczołów łojowych. Stąd też najczęściej dłonie są przesuszone, podrażnione, szorstkie, po prostu nieprzyjemne w dotyku. Dłonie są w ciągłym ruchu – myją naczynia, piorą, sprzątają, gotują, kroją, piszą, wciąż coś robią. Nie dodaje im urody marznięcie w zimie z powodu braku rękawiczek, a także ostre słońce w lecie wręcz przypiekające delikatną skórę, częste mycie mydłem, kontakt z detergentami – to wszystko sprawia, że skóra się przesusza, staje się szorstka, zniszczona, pomarszczona. Po dłoniach najlepiej można poznać wiek każdego człowieka.
Jak pielęgnować dłonie?
Pielęgnacja dłoni powinna uwzględniać kilka ważnych czynników: pory roku, wrażliwość skóry, rodzaj wykonywanej pracy, a także upodobania do moczenia dłoni w wodzie, np. podczas codziennych kąpieli.
Zimą należy zawsze nosić rękawiczki, które zabezpieczają dłonie przed przemarznięciem. Najlepsze będą wykonane z miękkiego, przyjaznego skórze materiału. Rękawiczki z jednym palcem pozwalają szybciej zagrzać się dłoniom, niż takie, w których każdy palec jest osobno.
Warto zainwestować w dobrej jakości krem do rąk. Jego działanie powinno być nawilżające i regenerujące, dostosowane do pory roku i potrzeb skóry dłoni. Krem do rąk należy stosować przez cały rok, a nie tylko wtedy, kiedy skóra jest już bardzo szorstka i przesuszona.
Nie należy myć dłoni płynem do mycia naczyń, np. podczas gotowania. Zawsze trzeba stosować delikatne mydło do rąk. Pielęgnujące właściwości mają kremowe mydła, dzięki czemu nawet przy częstym myciu skóra nie staje się sucha.
Podczas sprzątania i używania różnego rodzaju detergentów, należy bezwzględnie zakładać gumowe rękawiczki. Nawet krótki kontakt z chemią gospodarczą może sprawić, że już po kilku godzinach skóra będzie schodzić, swędzieć, pękać.
Od czasu do czasu warto zastosować peeling do skóry dłoni, a następnie mocno odżywczy krem, który warto pozostawić na skórze na całą noc do wchłonięcia. Rano skóra dłoni powinna być delikatna, jędrna, gładka i przyjemna w dotyku.