Dzisiaj jest: 26.6.2024, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Opieka nad osobą starszą – jak ją dobrze zorganizować?

Dodano: rok temu Czytane: 1728 Autor:

Czasami spada na nas niespodziewanie – bliska osoba w starszym wieku potrzebuje opieki. Jak to zorganizować?

Opieka nad osobą starszą – jak ją dobrze zorganizować?
Osoby starsze, samotne, schorowane, często niedołężne potrzebują opieki. Czasami wystarczy do nich zajrzeć każdego dnia i zrobić drobne zakupy albo pomóc w sprzątaniu. Niekiedy bywa tak, że opieka nad starszą osobą musi być całodobowa. Pojawiają się wówczas wątpliwości czy nie lepiej byłoby oddać taką osobę do hospicjum. Opiekę nad osobą starszą można zorganizować tak, by nie powodowała ona dodatkowego stresu, nieporozumień, problemów. Jak to zrobić? Oto kilka cennych wskazówek.
 

Z kalendarzem za pan brat


Kalendarz przychodzi z pomocą w kwestii organizacji każdego zwykłego dnia. Można w nim zapisywać ważne daty, spotkania, wizyty lekarskie, a także wszelkie pomocne informacje, np. uczulenia na leki, bieżące sprawy do załatwienia, listy zakupów i sprawunków. Kalendarz to ważna rzecz w opiece nad osobą starszą.
 

Wszystkie dokumenty w jednym miejscu


Osoby starsze mają całkiem sporo dokumentów medycznych, które z reguły są potrzebne na już wszystkie, np. kiedy przyjedzie karetka lub wypadnie wizyta u lekarza. Przeszukiwanie mieszkania za każdym razem, aby znaleźć całą historię medyczną, jest kłopotliwe, stresogenne i powoduje niepotrzebne nieporozumienia. Wystarczy jednak zorganizować jedno miejsce, w którym trzymana będzie cała dokumentacja medyczna. W sytuacjach kryzysowych będzie jak znalazł.
 

Skup się na osobie starszej


Każdego dnia podczas sprawowania opieki nad osobą starszą, wykonywane są te same, rutynowe czynności. To monotonia, której trzeba się podporządkować, choć w głowie galopują myśli o sprawach do załatwienia, troskach, problemach. Starsze osoby potrzebują atencji, zainteresowania, skupienia się na nich. Warto poświęcić uwagę takiej osobie, która przecież w pewnym sensie jest od nas zależna. Zatrzymać się na chwilę, usiąść, porozmawiać, potrzymać za rękę, dać trochę ciepła. To tak niewiele, a jednak tak wiele.
 

Zrób sobie wolne


Stałe, codzienne, całodobowe opiekowanie się osobą starszą jest bardzo obciążające. Tak naprawdę nie ma chwili dla siebie, odpoczynku, relaksu, bo zawsze w centrum uwagi znajduje się osoba starsza. To może potęgować stres, frustrację, wywoływać złe samopoczucie. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto robić sobie wolne, wychodne, przerwę. Jeden dzień wolny od opieki nad osobą starszą pozwala naprawdę odpocząć, nabrać dystansu, daje wytchnienie i ładuje akumulatory.
 

Profesjonalna opieka


Czasami życie się układa tak, że w jednej chwili stajemy przed koniecznością zaopiekowania się bliską nam osobą starszą. Nie ma czasu na to, żeby zastanowić się, jak na nowo poukładać sobie życie, bo nie ma na to czasu, trzeba działać. Kiedy opadną emocje i powoli wszystko zacznie się układać, warto pomyśleć o profesjonalnej pomocy w opiece nad osobą starszą, schorowaną, nie do końca sprawną czy samodzielną. Istnieją instytucje, fundacje, a nawet różnego rodzaju organizacje, które w takich sytuacjach służą profesjonalną pomocą, świadcząc usługi opiekuńcze.
Źródło: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***