Dzisiaj jest: 28.5.2023, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Jak dbać o buty, by wystarczyły na dłużej, niż jeden sezon

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 1307 Autor:

Większość ludzi kupuje buty, które po jednym czy dwóch sezonach wyrzuca do śmieci. Nie jest to kwestia mody, ale niedbania o buty, które mogłyby długo służyć w nienagannym stanie.

Jak dbać o buty, by wystarczyły na dłużej, niż jeden sezon
Właściwa pielęgnacja obuwia sprawia, że jest ono zadbane i wygląda elegancko dłużej, niż zaledwie przez jeden sezon. Buty, podobnie jak dłonie, są wizytówką człowieka, więc zniszczone i brudne nie będą świadczyły na naszą korzyść. Znane jest powiedzenie: „Pokaż mi swoje buty, a powiem ci, kim jesteś.” Jak zatem prawidłowo dbać o buty? Co sprawi, że będą one służyć latami w dobrym stanie? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.
 

Obuwie skórzane


Buty wykonane ze skóry są eleganckie, naturalne, trwałe na lata, ale trzeba wiedzieć, jak je użytkować. Naturalna skóra ma to do siebie, że może wchłonąć nawet 50 ml wody pochodzącej z pocących się stóp dzięki swoim silnym właściwościom higroskopijnym. Kiedy takie buty ściągamy ze stóp i zostawiamy je na tak zwany odpoczynek, to wówczas skóra powoli oddaje tę wilgoć do otoczenia. Jednak kilka godzin dziennie odpoczynku to zdecydowanie za mało dla tego materiału, który w tak krótkim czasie nie zdąży całkiem wyschnąć. W takiej sytuacji skórzane buty stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów oraz bakterii. Zaczynają brzydko pachnieć, skóra traci swoją naturalną elastyczność i przestaje spełniać funkcje izolacyjne. Wystarczy dać takim butom więcej odpoczynku, czyli około dobę, zamiast nosić je codziennie, należy je zakładać co drugi dzień. Podczas odpoczynku butów skóra suszy się i wietrzy, odzyskuje swój kształt i właściwości, za które ją najbardziej cenimy, nie niszczy się tak szybko jak skóra wilgotna i przestaje sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów.
 

Impregnaty do butów


Pasty i środki przeznaczone do pielęgnacji skór naturalnych nie są wymysłem producentów, one naprawdę przedłużają żywotność skóry. Każdy nowy preparat należy sprawdzić najpierw w niewidocznym miejscu na bucie, by mieć pewność, że wszystko jest ok. Każdy preparat do pielęgnacji butów należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i pamiętać, że impregnat do skóry sztucznej nie będzie odpowiedni do zamszu czy skóry naturalnej.

Jesienią i zimą impregnaty chronią obuwie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią i brudem. Rozprowadzony na butach impregnat zabezpieczy bowiem przed nasiąkaniem brudną wodą. Niezabezpieczone buty stale narażone na pochłanianie wilgoci i odparowywanie jej. Z tego powodu będą szybko się niszczyły, ponieważ skóra nie będzie mogła zachować swojej naturalnej struktury i elastyczności. Buty zatem stracą swój pierwotny fason, będą brzydko zdeformowane. O każde buty należy odpowiednio dbać, by móc korzystać z nich jak najdłużej dla siebie samego, dla własnego portfela i dla planety Ziemi.
Źródło: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***