Dzisiaj jest: 23.4.2019, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Domowe sposoby na ból głowy

Dodano: rok temu Czytane: 1896 Autor:

Ból głowy to jeden z najczęstszych problemów współczesnej ludzkości. Poznaj rodzaje bólu głowy i sposoby radzenia sobie bez użycia środków farmaceutycznych...

Domowe sposoby na ból głowy
Bóle głowy to sygnał alarmowy wysyłany przez organizm. Często świadczą o przemęczeniu. W zależności od tego, gdzie i kiedy pojawia się ból, mówi się o różnego rodzaju bólach.
 

Ból głowy - rodzaje:


      • Prosty ból głowy – charakteryzuje się uczuciem pulsowania w skroniach. Możemy też czuć jakby ktoś uderzał nas młotkiem w głowę. Przyczynami są stres, meteopatia, wysokie ciśnienie krwi, gorączka lub niedotlenienie.

     • Napięciowy ból głowy – to tępy, uciskający ból w okolicach czoła, potylicy, skroni. Przyczyną takiego bólu głowy może być napięcie mięśni lub niewłaściwa pozycja ciała.

       • Łączone bóle głowy – pojawiają się najczęściej rankiem i występują między poszczególnymi atakami migreny.

    • Klasterowy ból głowy – to przeszywający ból pojawiający się zawsze w tym samym miejscu zwykle w okolicy oka. Jego przyczyny są nieznane.

     • Migrena – chyba najbardziej upierdliwy ból głowy jaki może nas spotkać. Migrenie towarzyszą nudności, wymioty i zaburzenia widzenia. Bywa dziedziczna, może również występować w efekcie zaburzeń ukrwienia mózgu.

Bóle głowy mogą towarzyszyć niektórym chorobom infekcyjnym, jak zapalenie zatok przynosowych lub zapalenie zatoki szczękowej, napięciu mięśni w okolicach głowy lub szyi. Zdarza się, że stanowią efekt nadużywania alkoholu czy palenia papierosów. Oprócz zwężonych lub rozszerzonych naczyń krwionośnych bóle głowy mogą powodować także zmiany ciśnienia w mózgu. 

 

Bóle głowy – jak sobie pomóc?


Bóle głowy można okiełznać, tylko trzeba wiedzieć jak. Zacznij od tego by wyeliminować ze swojego życia, na tyle na ile to możliwe – stres. Nie będzie to łatwe, bo stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale można go na tyle zminimalizować, że nie będzie powodował bólu głowy. Staraj się odprężyć, najlepiej za pomocą treningu autogennego lub jogi.

Zatroszcz się o ograniczenie bodźców zewnętrznych. Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, zaciemniaj sypialnię i, o ile to możliwe, wyłącz źródła hałasu lub włóż w uszy zatyczki. 

Na bóle głowy bardzo dobrze działa kąpiel. Kąpiel to też swego rodzaju relaks. Moczenie stóp w ciepłej wodzie działa zbawiennie, docenisz to już po pierwszej kąpieli. 

Jak wykonać kąpiel stóp?

Stopy mocz w wodzie o temperaturze 35ºC. W pięciominutowych odstępach dolewaj gorącą wodę, aż kąpiel osiągnie temperaturę 45ºC. Po pięciu minutach zacznij stopniowo ochładzać wodę. Co pięć minut dolewaj zimną wodę, aż zawartość miski będzie letnia. Po kąpieli załóż wełniane skarpetki i połóż się na 20 minut do łóżka. W ten sposób nadmiar krwi w mózgu zostanie odprowadzony do stóp. Dobrze jest do takiej kąpieli używać soli leczniczych.

 

Akupresura na bóle głowy


Pocieraj płatki uszu. Następnie kciukiem i palcem wskazującym uciskaj grzbiet nosa, przesuwając palce w kierunku kącików oczu. Na koniec wymasuj okrężnymi ruchami okolice skroni. Takie pozornie proste zabiegi potrafią przynieść ogromną ulgę w bólu głowy.
 

Kąpiel całego ciała na ból głowy


Do wanny wlej płynu do kąpieli z borowiny. Borowina od dawna uznawana jest za leczniczą, dlatego zabiegi z jej użyciem wykorzystywane są w sanatoriach. Taka ciepła kąpiel pozwoli ci się wyciszyć i zrelaksować. Jednak pamiętaj, by nie leżeć w pianie godzinami, 30 minut zdecydowanie wystarczy.
 

Chłodzące kompresy na ból głowy


Zmoczony w zimnej wodzie ręcznik skrop 2 kroplami olejku z mięty pieprzowej i przyłóż na ok. 15 minut na czoło i skronie.
 

Okład z ziemniaków na ból głowy


Ugotowanych w łupinach kilka ziemniaków rozgnieć na purée, zawiń w lnianą ściereczkę. Zrób taki okład na szyję i kark. Po około 15 minutach okład można zdjąć. Ten okład doskonale leczy bóle z tyłu głowy.
 

Okład z chrzanu na ból głowy


Zetrzyj na tarce trochę korzenia chrzanu, dodaj do niego 2 łyżki wody. Tak przygotowany chrzan należy rozłożyć na ściereczce i przyłożyć do karku. Okład trzymamy nie dłużej niż 5 minut bo chrzan ma bardzo silne działanie i można się nim poparzyć.
 

Kawa w cytryną na ból głowy


Kawa z łyżeczką świeżo wyciśniętego soku z cytryny to także dobry sposób na ból głowy. Należy ją pić na gorąco małymi łyczkami. Ten sposób jednak nie jest polecany dla osób o wysokim ciśnieniu i wrażliwym żołądku.

Ciekawostka!
Zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową sięgnij po szklankę wody. Czasami ból głowy związany jest z odwodnieniem i wystarczy wypić wodę by ból głowy minął.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • ból głowy
    2018-01-06 16:00:27 Zgłoś
    Uziemianie się to dobry sposób, żeby bez skutków ubocznych pozbyć się bólu głowy. Odkąd śpię na prześcieradle uziemiającym ze sklepu internetowego club-tv.pl zapomniałam co to migreny a inne domowe sposoby mi niestety nie pomagały
Polecane